Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 10:23 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Kulture
11 Janar 2018 - 11:04 | përditesuar në 20:25
Piktori Jakup Ferri ekspozon 
mozaikun e rrallė nė ‘Tulla Center’
"Op, op", ekspozitė deri nė 3 shkurt
Piktori Jakup Ferri disa vite mė parė vizitoi Tiranėn, bleu disa veshje dhe copa pambuku e linoje pėr tė punuar, por nuk e kishte skicuar ende projektin mė tė madh artistik, kėtė mozaik tė rrallė.

Mozaiku ėshtė pjesa qendrore e ekspozitės Op, Op qė u ēel kėtė tė enjte nė Tulla Center nė Tiranė. Krahas veprės ekspozohet dhe lėnda e parė, veshjet qė dikur i bleu nė Tiranė. Mė tej ekspozita shoqėrohet me perfomnaca baleti.  

Jakup Ferri jeton nė pjesėn mė tė madhe tė kohės nė Holandė dhe nė kodet e tij piktorike, vajtjet e ardhjet nga Kosova nė Shqipėri, nga Shqipėria nė Holandė e anasjelltas lėnė gjurmė. Njė pjesė e kėtyre gjurmėve duken si shėnime tė njė ditari, dhe pasi janė skicuar me detaje nga Jakup Ferri marrin fomėn e njė jete tjetėr.

Vetė piktori tė befason kur shprehet se e ka fobi kamerėn.  Ėshtė kantautori Alban Nimani, kurator i aktiviteteve nė Tulla Center qė rrėfen njė pjesė tė historisė sė kėsaj vepre. Por asnjė rrėfim nuk ia heq dot misterin kėtij mozaiku qė tė rrėmben shikimin. Detajet dhe ngjyra fantastike, tė konceptuara nga Jakup Ferri janė realizuar teknikisht nė mozaikun e madh nga artisti Fatos Kabashi.   Ekspozita “op Op” e Jakup Ferrit do tė qėndrojė e hapur nė ambientet e Tulla Center deri mė 3 shkurt.

Ferri ėshtė i njohur pėr vizatimet e tij nė dukje tė sinqerta nė letėr, qelq, madje edhe nė mure. Ai ėshtė pjesė e njė brezi tė ri artistėsh tė cilėt si rezultat i ekspozitave ndėrkombėtare dhe programeve rezidenciale, jetojnė njė ekzistencė nomade. Puna e Ferrit karakterizohet nga thjeshtėsia dhe ēiltėrsia, duke portretizuar njerėzit nė izolimin e tyre, tė tjetėrsuar nga mjedisi i tyre.

"op op", do tė paraqesė punėn mė tė re tė Ferri-t tė prodhuar nė tapiseri. Pėr anėn teknike dhe realizimin e mozaikut, Ferri bashkėpunoi me Fatos Kabashin dhe 8 asistentė tė tjerė.

Vitet e fundit Ferri ka hulumtuar teknikat e ndryshme artizanale tė pėrdorura nė artin dhe pikturat autoktone popullore. Ai i kushton rėndėsi tė madhe natyrės autentike dhe tė parafinuar tė kėtyre veprave. Kurioziteti i Jakup Ferrit u ngjall kur nė moshė tė re ra nė kontakt me artet tradicionale tė tekstilit tė punuar me dorė. Ai filloi tė grumbullonte qilima tė vjetėr dhe tė kėrkonte nėpėr tregje pėrvetėsime tė reja.


Kėto tapiseri unike na ēojnė nė botėn poetike tė Ferrit, tė mbushur me kujtime tė rinisė sė tij nė Kosovė. Njė temė e pėrbashkėt nė punėn e tij ėshtė edhe dėshira pėr tė pasur njė ndjenjė solidariteti me familjen, miqtė dhe shokėt e tij tė shpirtit. Nė tė njėjtėn kohė nė punėn e tij ai e tregon edhe lirinė e stilit tė jetės sė tij bohemiane.

Jakup Ferri i lindur nė vitin 1981, nė Prishtinė, Kosovė, ka studiuar nė Fakultetin e Arteve tė Prishtinės dhe Rijksakademy nė Amsterdam. Nė vitin 2008, Jakup Ferri mori ēmimin Buning Brongers nė Amsterdam. Ai ka marrė pjesė nė ekspozita tė ndryshme ndėrkombėtare, ndėr tė tjera: U-TURN Quadrennial for Contemporary Art Copenhagen, Istanbul Biennal dhe De Hallen nė Haarlem.

Me rastin e hapjes sė ekspozitės do tė zhvillohet njė performancė speciale: Kolektivi i artistėve - TETRIS ėshtė ftuar pėr tė performuar nė hapjen e ekspozitės. Grupi eksperimental synth-electronica bashkėpunon me Jakup Ferrin dhe e frymėzojnė njėri-tjetrin nė punėn e tyre. Ekspozita eshte mbeshtetur nga American Bank of Investments.

Redaksia Online
D.T/Shqiptarja.com

10 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Lufta ndaj korrupsionit, Cantone: Ndėrhyni nė administratė/ VD
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/01/2018, VITI VIII- NR.15