Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 23:25 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Kulture
14 Nentor 2017 - 20:42 | përditesuar në 13:34
Prezantohet drejtoresha e re
e Institutit Italian tė Kulturės
Alessandra Bertini Malgarini do tė jetė drejtoresha e re e Institutit Italian tė Kulturės. Prezantimi i saj ėshtė bėrė nė njė ambient miqėsor kėtė tė martė nga ambasadori Alberto Cutillo nė Rezidencėn e Ambasadės Italiane nė Tiranė. Malgarini do tė zėvendėsojė ish- drejtoreshėn e kėtij Instituti Adriana Frizzena, pasi pėrmbushjes sė mandatit trevjeēar nė kėtė detyrė.  

Instituti Italian i Kulturės ėshtė njė institucion i rėndėsishėm pėr forcimin e marrėdhėnieve mes Italisė e Shqipėrisė, tha Cutillo nė njė prezantim tė shkurtėr qė i bėri drejtoreshės sė re. Me humor ai u shpreh se ka njė psikozė tė mosvlerėsimit tė kėtij institucioni dhe Malagrini nuk duhet tė dekurajohet..

Mė pas, Malagrini ka rrėfyer pėr Report TV objektivat e saj.

"Ishte njė pritje e ngrohtė qė mė bėn nė Shqipėri dhe me pėlqen qė do tė jem pėr disa vjet kėtu. Unė dėshiroj tė bėj mė shumė pėrpjekje pėr tė sjellė nė Shqipėri zhvillimet e arteve bashkėkohore italiane si muzikėn, video-instalacionet, kinemanė. Synimi im ėshėt qė tė punojnė sė bashku artistėt italianė dhe ata shqiptarė dhe tė shkėmbejnė pėrvojat nė fushėn kulturore. Mua mė pėlqen tė punojė me shqiptarėt, janė njerėz tė dashur, tė ngrohtė dhe kjo do ta forcojė bashkėpunimin tonė", tha ajo.   

Alessandra Bertini Malgarini, specialiste e trashėgimisė kulturore, ka pohuar me tej se do tė kontribuojė mė tepėr edhe nė kėtė fushė. 

Redaksia Online
J.Sh Shqiptarja.com

23 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Bashkėshorti i Esmeralda Uruēit: Ja si fitova ndaj shpifjes sė RD-sė
Mediu: Pyetja ime pėr Bashėn pse opozita s'ėshtė nė sheshe?
Hyrja e Shqipėrisė nė BE mund tė shpėtojė Italinė nga dominimi gjerman
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 23/11/2017, VITI VII -NR.277