Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 08:24 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Kulture
12 Tetor 2017 - 16:26 | përditesuar në 16:36
Promovimi, arkitektura italiane
si pasuri e pėrbashkėt kulturore
Dėshmitė arkivore e historike sesi artistėt e mėdhenj italianė tė arkitekturės Vitorio Ballio, Giulio Rosso, Giuseppe Bottai e mė gjerė i dhanė jetė hapėsirės urbane nė Shqipėri, janė pėrmbledhur nė librin “Interpretimi i hapėsirės urbane dhe arkitektonike tė aksit tė strukturės sė Tiranės”. 

Libri, fryt i bashkėpunimit mes studiuesve tė ardhur nga Universitetet italiane e shqiptare u promovua nė njė konferencė shkencore nė Politeknikun e Tiranės. Promovimi u bė nga Instituti Italian i Kulturės nė praninė e drejtoreshės Adriana Frisena. 

“Me kėtė libėr u pėrmbyll me sukses nisma e Ambasadės Italiane dhe e Kėshillit tė Bashkimit Europian pėr trashėgiminė e arkitekturės italiane nė Shqipėri, duke e rikthyer vėmendjen tek ndėrhyrjet restauratore pėr ruajtjen e kėsaj trashėgimie tė pėrbashkėt kulturore.”

Libri nė shqip dhe italisht i kuruar nga Armand Vokshi dhe Frida Pashako ka pėr objekt arkitekturėn italiane nė Shqipėri te viteve ’20 deri nė vitet ’40 tė shekullit tė kaluar .

Pas librit “interpretimi i hapėsirės urbane” ėshtė prezantuar edhe projekti “Prania italiane nė Shqipėri midis viteve 1924 dhe 1943”

Redaksia Online
N.M/shqiptarja.com

 

 

 

 

 

9 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Reforma nė Akademi, Gjinushi pėr Report Tv: Unė, rol katalizatori
Duma: PD po konsultohet pėr kandidatėt pėr kryebashkiakė
Gazidede, zbulohet lidhja sekrete me Sigurimin qė 1991
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 24/02/2018, VITI VIII- NR.44