Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 13:52 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Kulture
13 Shkurt 2018 - 13:01 | përditesuar në 16:48
Ministrja e Kulturės Mirela Kumbaro ėshtė tėrhequr nga zhvendosja e Teatrit Kombėtar te ‘Turbina’. Nė njė prononcim pėr Report Tv, Kumbaro ėshtė shprehur se Teatri Kombėtar nuk lėviz deri nė momentin qė tė ketė projekt tė ri, ndėrsa do t'i shtohen dy salla te 'Turbina'.

Teatri Kombėtar do tė vijojė qė tė jetė aty ku ėshtė sot nė funksion me tė gjitha parametrat, nuk do tė preket salla, do tė vijojė qė tė pėrdoret nga trupa, tė cilės i shtohen edhe dy salla tė reja te Turbina. Do tė zgjerohen hapėsirat. Teatri ka njė autorizim tė tillė fizik dhe konstruktiv qė bėhet i parikuperushėm, por deri ditėn qė do tė kemi projektin pėr njė teatėr tė ri nė tė njėjtin truall, ai do tė jetė funksional pėr trupėn” deklaroi ministrja. Dje artistėt u futėn me forcė nė godinėn e Teatrit Kombėtar, pasi dera ishte e mbyllur me ēelės sipas tyre.

Por me deklarimin e sotėm tė ministres, duket se aktorėt njė betejė e kanė fituar duke bllokuar zhvendosjen te ‘Turbina’. Edhe drejtori nė detyrė i Teatrit Kombėtar, Hervin Ēuli pohoi se nuk do tė ketė zhvendosje tė teatrit Kombėtar te ‘Turbina’, ndėrsa lajmet dhe deklaratat e artistėve i ka cilėsuar spekulime.

Beteja e dytė e artistėve me Ministrinė e Kulturės lidhet me projektligjin e ri, tė cilin e kundėrshtojnė. Kjo pikė pritet qė tė sjellė akoma mė shumė debat nė vazhdim, pasi aktorėt kanė deklaruar se nuk pranojnė negociata, por ministrja u shpreh nuk tėrhiqet dhe pret propozime nė takimin e planifikuar nesėr, por artistėt nuk pranojnė qė tė shkojnė, ndėrsa e kanė ftuar ministren qė takimi tė bėhet nė orėn 16:00 te godina e Teatrit. Ministrja theksoi se ndryshimet nė ligj po bėhen pėr tė decentralizuar disa nga kompetencat qė sot i ka vetėm Ministria e Kulturės.

Ka njė keqkuptim, kemi marrė njė nisėm ligjore pėr tė decentralizuar disa nga kompetencat qė sot i ka vetėm Ministria e Kulturės nė pėrfitim tė institucioneve tė artit dhe institucioneve tė tjera qė duhet tė nxiten pėr tė financuar, si bashkitė. Jemi vetėm nė proces konsultimi. Jemi tė hapur pėr konsultim me grupet e interesit. Sindikatėn e aktorėve, i kemi ftuar nesėr nė ministri me njė pėrfaqėsues tė sindikatės pėr tė diskutuar pėr shqetėsimet. Jemi nė proces konsultimi pėr tė gjetur zgjidhjen e mirė pėr tė gjithė.

Nuk ka akoma tė formuluar njė propozim. Unė sapo thashė, qė nesėr unė i kam ftuar pėrfaqėsuesit e sindikatės nė ministri pėr tė marrė nė konsideratė dhe pėr tė dėgjuar si ta pėrsosim mė mirė ndryshimet nė ligjin e aktual. Nuk bėhet fjalė pėr ligj tė ri, por disa ndryshime. Disa prej kėtyre konsultimeve me skenėn e pavarur kanė filluar dje. Nga qendra e Kinemasė kemi marrė disa propozimet qė i kemi integruar nė draft. Tryezat e konsultimeve janė pėr tu ulur dhe diskutuar pėrballė. Ėshtė ligj pėr artin dhe kulturėn dhe jo pėr teatrin’ deklaroi ministrja.

Artistėt e kanė kundėrshtuar projektligjin e ri qė ministria e Kulturės po pėrgatit pėr miratim. Edhe pse ėshtė deklaruar nga ministrja se ka pasur konsultime, aktorėt deklaruan dje se nga komuniteti i aktorėve nuk ka pasur asnjė diskutim. Ata ftuan ministren qė tė marrė pjesė nesėr nė orėn 16:00 nė godinėn e Teatrit pėr tė diskutuar, ndėrsa ministrja thotė se i pret nė ministri.

Prononcimi i plotė i ministres Kumbaro
Nė fakt kam pėrshtypjen qė ka me shumė njė keqkuptim, kemi marrė njė nisėm ligjore pėr tė decentralizuar kompetencat qė sot i ka vetėm ministria e Kulturės, nė pėrfitim tė institucioneve tė artit dhe tė kulturės, dhe nė pėrfitim edhe tė institucioneve tė tjera publike, tė cilat duhet tė nxiten pėr tė financuar art dhe kulturė sikur janė bashkitė.
Ndėrkohė jemi vetėm nė proces konsultimi, konsultimi ėshtė hapur, do tė marrė gjithė kohėn qė duhet, edhe pėr artistėt, edhe pėr grupet e interesit. Ne dje kemi pasur njė takim shumė tė mirė mė pėrfaqėsuesit e skenės sė pavarur dhe kemi ftuar qė tė shtunėn dhe e kemi konfirmuar dhe dje me zotin Celo Aliaj dhe zotin Ēipi, pėrfaqėsues tė sindikatės sė aktorėve tė cilėt i kemi ftuar nesėr nė ministri me njė grup pėrfaqėsuesish tė sindikatės, pėr tė diskutuar pėr tė gjitha shqetėsimet e artistėve. E kam shprehur kėtė qė ditėn e premte, e kam shprehur ditėn e diele dhe me shume kėnaqėsi e rikonfirmoj dhe sot pėr ju. Jemi nė proces konsultimi dhe pėr tė dėgjuar nj-tj pėr tė gjetur zgjidhje tė mirė pėr tė gjithė

Propozimet e tyre qė janė deri tani do tė merren parasysh nga ju?
Nė fakt nuk ka akoma tė formuluar njė propozim sic e thoni ju. Nė lidhje me projektligjin, ditėn e mėrkurė, nesėr, nė i kemi ftuar, unė vetė i kam ftuar pėrfaqėsuesit e sindikatės, nė Ministri nė vijim tė tryezave tė konsultimit qė ne po zhvillojmė me tė gjitha grupet e interesit, pėr tė marrė nė konsideratė, pėr tė dėgjuar, pėr tė shkėmbyer si ta pėrforcojmė, si ta pėrsosim mė mire ndryshimet tė cilat bėhen nė projektligjin aktual. Nuk bėhet fjalė  pėr njė ligj te ri, bėhet fjalė pėr disa ndėrhyrje nė ligjin aktual, tė cilat janė shumė larg vendimit dhe miratimit deri nė momentin qė tė kenė marrė konsensus tė tė gjitha palėve, madje disa prej konsultimeve jua thashė me skenėn e pavarur kanė filluar dje. Nga disa institucione, qendra e Kinemasė kemi marrė sugjerim tė cilin e kemi integruar tashmė ne draft ligjin qė kemi verė amendimet. Mirėpres cdo lloj sugjerimi dhe cdo lloj propozimi tjetėr. Tryezat janė pikėrisht pėr tu ulur dhe pėr tė diskutuar ballė pėrballė cdo lloj shqetėsimi qė mund tė kenė aktoret dhe jo vetėm. Theksoj ėshtė njė ligj pėr artin dhe kulturėn, jo ligj pėr teatrin, nė tė cilin tė gjithė zėrat duhet tė flasin, duhet tė shkėmbejmė, do marrim gjithė kohėn qė duhet pėr njė gjė tė tillė.

Po me teatrin cfare do te ndodhė, do tė ketė zhvendosje?
Teatri Kombėtar aty ku ėshtė sot do vazhdojė tė qėndrojė funksional me tė gjitha parametrat teknik Nuk do tė preket salla, dhe do te vazhdoje tė pėrdoret nga trupa e teatrit tė cilit nė fakt do ti shtohen dy salla tė reja tek qendra ‘Turbina’ me kushte me te mira dhe teknike dhe teknologjike dhe administrative, do tė zgjerohen le te themi hapėsirat, ai teatėr ashtu sic ėshtė ka njė amortizim tė tillė fizik dhe konstruktiv qė behet I parikuperueshėm, por deri nė ditėn qė do te kemi njė projekt tė ri pėr njė teatėt Kombėtar nė tė njėjtin truall ai do te jetė funksional pėr tė gjitha fushat artistike dhe do te jete ne administrim te Teatrit Kombėtar.

d.b/shqiptarja.com

 

13 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Ministria Se kush eshtė euuuuu dhe artistst nuk e di! Por kuptoj qė kėta tė dy nuk kan lexuar apo parė kėtė artikull Flm
avatar
Anonim
xXx Po koken pse e levizte sikur e kish te gryka...
avatar
Anonim
Hipokrizi 2 lekeshe Ēdo te thote "ndertesa eshte bere e parikuperueshme"? Mos eshte bere rrafsh nga termeti? Po ndertesat shekullore anembane neper bote si arrijne t'i rikuperojne? Me nje ristrukturim serioz ma ha mendja. Eshte tamam si thone artistet. Ti dhe shefi yt vini ne loje njerezit duke i fyer inteligjencen. Keni vendosur dhe me arrogance dhe me forcen e pushtetit ndoshta do t'ja arrini. E mbani edhe veten per intelektuale. Jeni tregetare, tregetare dhe kriminele te rendomte.
avatar
Anonim
Veshtrim tjeter Lerini te rrine ne ngrehinen e tyre ashtu si eshte. Ata jane mesuar tashme, 3 shfaqje ne vit dhe 3 gota raki ne dite tek lokalet ne Pedonale. Prishja e ketij rehatlliku te perditshem vlen me shume per ta se ngritja e nje teatri te ri modern. Mirenjohje dhe perulje per vepren e tyre, por realisht edhe pas kaq ditesh nuk kuptoj se ēfare kerkojne konkretisht nga Ministria perveē moszhvendosjes se tyre tek Turbina.
avatar
Anonim
Ehuuuu Kjo eshte nje dallkauke qe nul e ka shokun, kaluar injorances eshte
avatar
Anonim
ARTISTAT z.ministre PER SHPIRT JU TE VRISNI NATEN E TE QANI DITEN
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/03/2018, VITI VIII- NR.65