Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 03:16 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Kulture
11 Tetor 2017 - 16:00 | përditesuar në 16:32
Regjisori Kumbaro kritika ministres
Kumbaro:Mos fol pa kulturė!
Ndėrtimi i lokalit nė ambientet e Parkut Arkeologjik tė Butrintit ka revoltuar dhe regjisorin e njohur, Saimir Kumbaro. Duke cituar ministren Mirela Kumbaro mbi restaurimin e “Amfiteatrit tė Butrintit”, regjisori i kujton asaj se Butrinti nuk ka amfiteatėr, por teatėr antik. Mė tej, ai sqaron se nė amfiteatėr ndesheshin gladiatorėt, ndėrsa nė teatrin antik interpretoheshin pjesė teatrore tė autorėve si Aristofani, Euripidi etj.

“Ministrja e Kulturės tha nė Tv se do tė restaurojė “Amfiteatrin e Butrintit”! Butrinti nuk ka amfiteatėr, por teatėr antik. Nė amfiteatėr, i cili ka formė rrethore, ndesheshin gladiatorėt, kurse nė teatrin antik interpretoheshin pjesė teatrore tė autorėve si Aristofani, Euripidi etj. Mos fol pa kulturė zonja ministre e Kulturės”, shkruan regjisori Kumbaro”, shkruan regjisori Kumbaro.

Ndėrkohė, nė Parkun Arkeologjik tė Butrintit, i cili ėshtė njė zonė historike e trashėgimisė sonė kulturore, kanė nisur prej ditėsh punimet pėr ndėrtimin e njė lokali. Report Tv ka denoncuar skandalin, duke e ndjekur dhe nga afėr me pamje nga vendi ku po ndėrtohet. Nga ana e saj, ministrja Kumbaro pritet tė reagojė zyrtarisht pėr ngjarjen pasditen e sotme nė Komisionin e Medias.

regjisori
(Postimi i regjisorit Saimir Kumbaro nė Facebook)

Redaksia Online
D.Ē./Shqiptarja.com

3 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
'45 minuta', ngėrēi pėr Plotfuqinė Milo:Rama-Meta tė takohen si burra
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 22/02/2018, VITI VIII- NR.42