Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 06:30 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Kulture
08 Gusht 2017 - 13:10 | përditesuar në 11:44
Shkurtohet afati i pėrgjigjeve pėr
kėrkesat biografike dhe pronėsore
Drejtoria e Pėrgjithshme e Arkivave do tė pėrmirėsojė edhe shėrbimet pėr kėrkesat pronėsore dhe biografike pėr qytetarėt, duke nisur nga data 1 shtator 2017.
 
 Afati standard i pėrgjigjeve pėr kėrkesat biografike do tė bėhet 15 ditė nga 23 qė ka qenė deri mė sot, sėrish nėpėrmjet parimit ndėrkombėtar arkivor tė “kėrkimit me pagesė”.
 
Nė njė konferencė pėr mediat zėdhėnėsja e arkivit Elsa Saka u shpreh se  tarifat standarte tė aplikimit janė 500 pėr kėrkesat biografike dhe 1500 pėr kėrkesat pronėsore, ndėrsa procedurat e pėrshpejtuara do tė kenė njė rritje qė do tė shkojė nė 10.000 pėr kėrkesat pronėsore dhe 4000 pėr ato biografike
 
"Pas revolucionit  nė shėrbimin e dokumenteve nė sallė pėr studiuesit me anė tė  dy aplikacioneve online tė prezantuara para pak ditėsh, Drejtoria e Pėrgjithshme  e Arkivavve  do tė pėrmirėsojė dhe shėrbimet  pėr kėrkesat pronėsore dhe biografike pėr qytetarėt duke nisur nga data 1 shtator 2017.

Afati standart i pėrgjigjeve i kėrkesave biografike do tė bėhet 15 ditė nga 23 qė ka qėnė deri mė sot sėrish pėrmes parimit ndėrkombėtar arkivor tė kėrkimit me pagesė. Pra qytetartė do tė aplikojnė nga ēdo qytet i Shqipėrisė nė filialet qendrore tė postės shqiptare, dhe 15 ditė mė vonė do tė marrė pėrgjigje po pėrmes postės  pėr kėrkesa biografike.

Prej datės  1 shtator 217 futet edhe aplikimi me procedurė tė pėrshpejtuar  qė mund tė bėhet pranė arkivit qendror shtetėror ose arkivave shtetėror vendor ku ruhet dokumentacioni.

Tarifat  standarte  tė aplikimit janė 500 lekė pėr kėrkesat biografike dhe 1500 pėr kėrkesat pronėsore.  Procedura  e pėrshpejtuar do tė ketė njė rritje qė do tė shkojė 4000 pėr kėrkesa biografike dhe 10000 pėr kėrkesat pronėsore"
 u shpreh Elsa Saka,
zėdhėnėse e arkivit.

tarifat

tarifat


Redaksia Online
e.m/Shqiptarja.com
 

6 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Nevila Nika Genjeshtra!!! Bido ben sikur po shpik gjera te reja per te ruajtur vendin e punes por eshte krejt i paafte dhe genjeshtar!!! Tarifat jane rritur me 5100 leke te vjetra qe i kalojne Postes!!! Genjen edhe per afatet!!! Para ardhjes se Bidos pergjigjet ne arkivat vendore merreshin ose brenda dites, ose per 2-3 apo 7-8 dite, ne varesi te llojit!!! Genjen edhe per "shpikjet" e tija, shet per risi norma qe egzistojne prej dhjetra vitesh!!! Por s'flet per privatizimin e sherbimit dhe te arkivave!!
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
​Balliu:Komisionerėt e PD u shitėn jemi tė hapur pėr bashkėpunim 
Ekskluzive/ Fleckenstein rrėzon raportin e teknikėve tė PD-sė
Intervista/17 vjeēarja shqiptare hap shoqatė bamirėsie online
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 22/08/2017, Viti VII - NR.197