Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 08:24 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Kulture
12 Janar 2018 - 07:28 | përditesuar në 14:14
Ndėrroi jetė valltari virtuoz i Ansamblit tė Kėngėve dhe valleve Popullore Rexhep Ēeliku. Artisti u largua nga jeta nė mėnyrė tė parakohshme, pas njė sėmundjeje tė rende, me tė cilėn luftonte prej vitesh. Kryemjeshtri i valles dhe koreografi i Ansamblit Popullor u shua nė shtėpinė e tij, nė Tiranė rreth orės 04:00 tė mėngjesit. Gjendja e rėndė shėndetėsore e Rexhep Ēelikut ėshtė vėnė re edhe nė fillim tė javės, ndėrsa Presidenti i Republikės Ilir Meta po i jepte dekoratėn e lartė “Nderi i Kombit”.

“Valltari fluturues” e quan Dedin Suli nė librin monografik, duke u shprehur se “Rexhep Ēeliku i ka dhėnė hijeshi skenės me trupin e tij lastar, me kėrcimin e tij magjepsės”. Rexhep Ēeliku ka pėrcjell vlerat mė tė mira tė folklorit shqiptar nė skenat botėrore. Fal tij, Ansambli ka fituar gjerdanin e artė nė Dizhon tė Francės para 30 vjetėsh.

Rexhep Ēeliku e ka nisur karrierėn e tij nė drejtimin e koreografit tė shquar Panajot Kanaēi, i cili zbuloi talentin tek ai. I lindur mė 19 korrik 1954 nė Tiranė, qė nga viti 1976 ai ka qenė solist i Ansamblit tė Kėngėve dhe Valleve Popullore. Numėron nė repertorin e tij artistik rreth 8 mijė shfaqje, ku ka interpretuar 32 mijė role brenda dhe jashtė vendit.

Pasioni dhe pėrkushtimi ndaj valles popullore, dėshira pėr tė dhėnė gjithēka, nė mėnyrė tė pėrkryer dhe bukur, nė raport me simbolikėn dhe estetikėn e saj, e ka bėrė Rexhep Ēelikun njė nga mė tė talentuarit valltarė qė ka pasur Ansambli kombėtar.

Ai do tė mbetet nė historinė e muzikės shqiptare si njė simbol i interpretimit me nivel tė lartė artistik tė tė gjitha valleve shqiptare dhe transmetimin e saj duke ruajtur origjinalitetin. Rexhep Ēeliku ėshtė vlerėsuar me titujt “Mjeshtėr i Madh” dhe Nderi i Kombit”. Homazhet nė nder tė artistit do tė mbahen ditėn e shtunė, 13 janar 2018, nė Muzeun Historik Kombėtar nga ora 11:00-13:00.


Ėshtė nderuar me titullin "Mjeshtėr i Madh", akorduar nga Presidenti i Republikės, Alfred Moisiu, me motivacionin "pėr interpretim me nivel tė lartė artistik tė tė gjitha valleve shqiptare dhe transmetimin e saj duke ruajtur origjinalitetin".

Ndėrsa u shfaq pėr herė tė fundit nė ekran vetėm katėr ditė mė parė, kur Presidenti i Republikės, Ilir Meta, i akordoi Dekoratėn 'Nderi i Kombit' me motivacionin:

“Nė vlerėsim tė kontributit tė jashtėzakonshėm si solist me nivel tė lartė dhe mjeshtėri tė veēantė artistike nė interpretimin e valleve shqiptare; pėr promovimin denjėsisht tė vlerave tė mirėfillta tė trashėgimisė sonė kulturore kombėtare brenda dhe jashtė vendit, si dhe pėr pasurimin e fondit tė krijimtarisė koreografike dhe pėrēimin e tij tek brezat e artistėve tė rinj”.Ndėrsa, pas lajmit pėr ndarjen e tij nga jeta, Presidenti Meta ka nderuar figurėn e Rexhep Ēelikut, duke vendosur foton e valltarit tė njohur nė faqen zyrtare tė Institucionit tė Presidencės.

presidence
(Faqja e parė e Presidencės me valltarin e ndjerė, Rexhep Ēeliku)

d.c./shqiptarja.com

9 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
benny usa ngushellime
avatar
Anonim
Simpati Shqiperise c'do dite po i shuhen artistet e medhenj, njerzit e medhenj, njerzit e paster e te ndershem me integritet qe s'e shiten vehten kurre,por ngelen krenar dhe dinjitoz deri ne fund te jetes se tyre! Ngushellime familjes! I Perjetshem qofte kujtimi i tij!
avatar
Anonim
Rednex Ngushellime familjes..
avatar
Anonim
Ismaili Jane shpeshtuar lajmet e trishta.o na lene trashigim vetem vlerat shpirteror e po largohen nga kjo bote fizikisht.Ngushllime familjes,farefisit e artdashewve shqiptare,vdekja e Rexhepit, nderit te Kombit, eshte nje zbrazje e hapesires artitike shqiptare,Mbetje e nje boshlleku,hapesire te zbrazet, ne artin shqip[tar,Vtem kujtimi dhe vlerat qe do ti kemi braze pas brezi,jane satisfaksion ngushllimii yne per brezet dhe kohet qe vijne.
avatar
Anonim
gjeo-analisti-zvicer. lajme i rende per vdekjen e valltarit te madhe raxhep celiku.shqiperia humbi nje artiste valltar te madhe,me koncerte e muzike valleve jane me krah te thyer,bash si nje shqiponje pa krehe.shikova dekorimim me titulle nderi nga meta,dhe njofe pak medicinen,ku verejta se diqka nuk eshte normale pamja e rexhepit,i lodhur me veshtersi ecke e folke,dhe u binda qe ka probleme serioze me shendet.63 vjeq nuk eshte moshe e vjeter per nje njeri pa probleme shendeti. ngushllimet e mia familjes celiku.
avatar
Anonim
Erik Ngushellime familjes dhe gjithe te njohurve, u prehte ne paqe! Te pakten iku nga kjo bote i vleresuar.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Reforma nė Akademi, Gjinushi pėr Report Tv: Unė, rol katalizatori
Duma: PD po konsultohet pėr kandidatėt pėr kryebashkiakė
Gazidede, zbulohet lidhja sekrete me Sigurimin qė 1991
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 25/02/2018, VITI VIII- NR.45