Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 08:24 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Kulture
11 Tetor 2017 - 18:04 | përditesuar në 18:16
Skandali në Butrint, burime:Policia
pezulloi punimet në 2 tetor,u injorua
Policia ka pezulluar punimet brenda në Parkun arkeologjik të Butrintit në datën dy tetor, por ky urdhër është injoruar dhe punimet kanë rifilluar e vijojnë edhe sot. Burime për Shqiptarja.com bëjnë të ditur se policia ka pezulluar punimet brenda Parkut të Butrintit në datën 2 tetor. 

I njëjti burim bën të ditur se edhe pse ka pasur një urdhër pas ngritjes së shqetësimit publik, sërish punimet kanë vijuar dhe pezullimi i vendosur nga policia është injoruar. Nuk dihet ende se cili autoritet i Ministrisë së Kulturës apo Drejtorisë së Trashëgimisë Kulturore shpërfilli urdhrin e policisë dhe lejoi të vijohej masakra në pasurinë kulturore më të çmuar të shqiptarëve, Parkun e Butrintit i cili daton që në shekullin e VII-V përpara Krishtit. 
parku butrint
(Foto nga punimet në Butrint të cilat vijojnë)

Për skandalin e Butrintit, ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro është thirrur për të dëshmuar përpara Komisionit të Medias dhe Mjeteve të Informimit Publik, raportim i cili vijon edhe në këto momente. Përfaqësuesit e opozitës por edhe deputetë të PS, ai Alket Hyseni, deputet i Sarandës zonë e cila përfshin edhe Parkun e Butrintit, ka ngritur shqetësimin se ndërtimet në parkun arkeologjik përbëjnë cenim të interesit publik. Ai tha se nuk ka transparencë për këtë çështje. 


Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com

9 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Reforma nė Akademi, Gjinushi pėr Report Tv: Unė, rol katalizatori
Duma: PD po konsultohet pėr kandidatėt pėr kryebashkiakė
Gazidede, zbulohet lidhja sekrete me Sigurimin qė 1991
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 24/02/2018, VITI VIII- NR.44