Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 09:38 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Kulture
13 Janar 2018 - 08:50 | përditesuar në 17:37
Mes dhimbjes e lotėve, i jepet
lamtumira e fundit Rexhep Ēelikut
Partnerja Cingu: Pengu i madh i Rexhepit
”Vallja u lind, vallja u shpall/ Kėmba sinjale i ēon tokes/ Dhe dora qiellit i jep lajm/. Kėto vargje tė Kadaresė duket sikur janė shkruar pwr vallėtarin fluturues Rexhep Ēeliku. 

Ai nuk do tė do tė kėrcejė mė kėshtu.....

E gjithė bota e artit shqiptar ėshtė mbledhur nė hyrjen qendrore te Muzeut Historik Kombėtar pėr t’i dhėnė lamtumirėn e fundit valltarit tė madh Rexhep Ēeliku.

Familjarė, tė afėrm, miq dhe bashkėpunėtorė mes dhimbjes dhe lotėve i dhanė sot lamtumirėn e fundit "Valltarit Fluturues", Rexhep Ēeliku, i ndarė nga jeta njė ditė mė parė pas njė sėmundje tė rėndė. Homazhet pėr "Mjeshtrin e Madh" tė skenės Rexhep Ēeliku u zhvilluan nė Muzeun Historik Kombėtar nga ora 11:00 - 13:00.

Pas homazheve, kortezhi me trupin e pajetė tė "Nderit tė Kombit" u drejtua pėr nė varrezat tė Sharrės ku do tė prehet pėrgjithmonė. Korifeu i skenės shqiptare, "shqiponja e valles", “Nderi i Kombit” Rexhep Ēeliku humbi betejėn pas tre vitesh me sėmundjen e rėndė tė kancerit. Edhe pse i sėmurė e me kimioterapi pėr tė mposhtur tė keqen, valltari me famė mbarėkombėtare nuk iu nda pėr asnjė moment skenės, deri kur shėndeti i tij u pėrkeqėsua ndjeshėm. Ai ndėrroi jetė orėt e para tė sė premtes tė 12 janarit 2018. 

Katėr ditė mė parė ai u dekorua nga Presidenti Ilir Meta me dekoratėn "Nderi i Kombit" me motivacionin: “Nė vlerėsim tė kontributit tė jashtėzakonshėm si solist me nivel tė lartė dhe mjeshtėri tė veēantė artistike nė interpretimin e valleve shqiptare; pėr promovimin denjėsisht tė vlerave tė mirėfillta tė trashėgimisė sonė kulturore kombėtare brenda dhe jashtė vendit, si dhe pėr pasurimin e fondit tė krijimtarisė koreografike dhe pėrēimin e tij tek brezat e artistėve tė rinj”.Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com

9 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
ē Ngushėllimeve tė sinqerta familjes
avatar
Anonim
Ndjese paste!! Pse nuk permendin keta qe i ndjeri po vdiste dhe prandaj u dekorua qw...te shkonte ne varr i lumtur!!
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Lufta ndaj korrupsionit, Cantone: Ndėrhyni nė administratė/ VD
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/01/2018, VITI VIII- NR.15