Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 10:25 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Kulture Dhurata Hamzai
10 Janar 2018 - 12:19 | përditesuar në 14:44
Teatri ēelet me dramėn shqipe
Hysi: Cilėsia, problemi mė i madh 
Teatri Kombėtar do ta ēelė sezonin artistik me njė dramė shqipe “Vdiq mbreti, rroftė mbreti” me autor Ferdinand Hysin.  Emocionet e premierės po fillojnė tė ndihen. Ėshtė njė komedi e re shqipe, ngjitet pėr herė tė parė nė skenė. Nuk ka provuar ende as triumfe, as dėshtime… Trupa artistike e shfaqjes “Vdiq mbreti, rroftė mbreti” me autor Ferdinand Hysin dhe me regji tė Elma Doresit po realizon nė Teatrin Kombėtar provat e fundit dhe ėshtė gati tė pėrballet me publikun nė datat 13 e14 Janar.

Njė ish drejtor shkon te drejtori i ri dhe nė momentin qė do tė largohet i thotė: “Tė kam lėnė tri zarfe, kur tė kesh vėshtirėsi hapi njėri pas tjetrit, me radhė”. Kjo ėshtė intriga e shfaqjes. Ferdinant Hysi rrėfen mė tej historinė e kėsaj komedie.

“U shkrua pėr herė tė parė pas viteve ’90 me njė titull tjetėr ‘Mjeshtėr i cirkut’, fitoi edhe njė ēmim tė dytė nė njė konkurs letrar”. Edhe dramaturgu ka nevojė ta mbėshtesė veprėn e tij tek aktorėt me pėrvojė. 

“Edhe roli i shkruar nė atė mėnyrė duke iu pėrshtatur temperamentit tė aktorit, aktualisht ėshtė njė staf shumė i mirė me Bujar Asqeriun, kam pasur fatin tė vendos disa drama nė skemė”. Ėshtė e pamundur tė mos flasim me dramaturgun e njohur edhe pėr problemet e dramės shqipe.

“Elma ėshtė njė regjisore qė unė e vlerėsoj si vepron dhe punėn dhe dėshirėn pėr dramėn shqipe. Nuk mund tė themi se nuk kemi dramė shqipe, por nė drejtim tė cilėsisė ėshtė njė debat qė ia vlen tė bėhet. Drama shqipe ekziston, ka probleme shumė, tė cilėsisė, por mė shumė ka probleme tė pranimit tė saj, pasi nuk ka si tė zhvillohet ndryshe. Laboratori i zhvillimit tė saj ndryshe ėshtė teatri”

Komedia “Vdiq mbreti, rroftė mbreti” do tė ngjitet nė skenė me aktorėt: Sokol Angjeli, Bujar Asqeriu, Gladiola Harizaj, Dritan Borici, Rajmonda Bulku, Klod Hoxha, Devis Muka e Klea Huta. Skenografia ėshtė konceptuar nga Drini Shehu, ndėrsa Kostumografia nga Laedia Hajdari.hysi

Ferdinand Hysi gjatė intervistės me gazetaren e Report TV Dhurata Hamzai

d.b/shqiptarja.com

10 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Lufta ndaj korrupsionit, Cantone: Ndėrhyni nė administratė/ VD
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/01/2018, VITI VIII- NR.15