Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 09:41 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Kulture dhurata hamzai
13 Nentor 2017 - 15:26 | përditesuar në 17:55
Tirana gati pėr Panairin e librit
15-18 nėntor,Ymeri:Mė pak libra
Edicioni i 20-tė i panarit tė Librit do tė mbahet nė Tiranė nga datat 15-18 nėntor. Ky panair ėshtė kosideruar gjithmonė si njė ngjarje e rėndėsishme kulturore pėr botėn shqiptare, qė ka si objekt paraqitjen e botimeve mė tė mira tė hedhura nė qarkullim nė harkun kohor tė njė viti. Por sipas kryetarit tė shoqatės sė botuesve, Petrit Ymeri, theksoi se hapėsirat e kėtij panairi po vijnė duke u tkurrur.

 “Pavarsisht nga situata jo fort e begatė dhe jo fort e shėndetshme qė ka shoqėruar kėtė periudhė nė sektrorin librorė, qė ka rėnie tė numrit tė titujve tė botuara, por edhe tė tirazheve, panairi do tė fillojė tė mėrkurėn nė orėn 9:00 dhe do tė kemi edhe ceremoninė e hapjes nė orėn 11:00. Kemi shumė aktivitete, por mė pak se njė vit mė pak”, u shpreh Ymeri.

Petrit Ymeri deklaroi mė tej se Bashkia e Tiranės nuk e ka mbėshtetur panairin e Librit.

Kemi pasur mbėshtetje vetėm nga Ministria e Kulturės dhe nga asnjė tjetėr. Bashkia e Tiranės nuk denjohet tė kthejė as pėrgjigje pėr aplikimin tonė. Bėmė aplikimin zyrtarė qė nė fillim tė vitit, sipas rregullave, bėjmė kėrkesė pėr takim e nuk marrim as pėrgjigje as gjė. Bashkia e Tiranės refuzon tė mbėshtesė panairin e librit. Me sa di unė bashkia ėshtė duke vėnė tulla nėpėr biblioteka, por biblioteka nuk ėshtė tulla ėshtė libri”, tha Ymeri.

Panairi i librit do tė bashkojė autorėt, botuesit, lexuesit, pėrkthyesit, e tė gjitha trevave shqipfolėse nė promovime, diskutime dhe debate.  Nė edicionin e 20-tė tė panairit tė Librit marrin pjesė 97 shtėpi botuese, nga kėto 20 botuese vijnė nga Kosova.

 

Redaksia Online
J.Sh Shqiptarja.com

9 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Milo: Heqja e ligjit tė luftės nga Greqia s'i kthen pronat ēamėve
Kryemadhi: Protesta e 27 janarit maja e ajsbergut, Rama do ikė
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 17/02/2018, VITI VIII- NR.38