POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

11 Shtatori i vitit 2001, imazhet që tronditën botën (FOTO)

Foto nga ngjarja e 11 shtatorit

Mbi 3 mijë njerëz kanë humbur jetën kur rrëmbyesit përplasën aeroplanët mbi kullat binjake në Qendrën Botërore Tregtare, në New York, mbi ndërtesën e Pentagonit në Washington dhe në një fushë në shtetin Pennsylvania, më 11 shtator të vitit 2001, duke e përfshirë Amerikën në një situatë të re të ndërgjegjshme të terrorizmit global.

Në mesin e viktimave që humbën jetën ishin shtetas të më tepër se 70 vendeve dhe në mesin e tyre edhe tre shqiptaro-amerikanë.

Mijëra vetë, mes të cilëve të afërm të viktimave të sulmeve të “11 shtatorit”, të mbijetuar, punonjës shpëtimi dhe të tjerë, priten të mblidhen në zonën e ish-Qendrës Tregtare Botërore për të kujtuar sulmin më vdekjeprurës terrorist të ndodhur në tokën amerikane.

Imazhet që tronditën botën e 11 shtatori 2001 në New York

a.de.
Komento

Komente

  • Shqiptari qe do shtet: 12/09/2018 13:18

    Tek sa shikon ato foto te rrenqethet mishi dhe ndjen dhimbje per ate humbje te madhe njerezore.Nuk gjen fjale per ate dite te tmerrshme.Kemi qene shpirterisht me familjaret e viktimave te 11 shtatorit 2001.Shpirti i tyre u prefte ne paqe dhe Zoti bekofte ameriken.

    Përgjigju