POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Alibeaj: Sistemi gjyqësor është i kapur, mungon elementi bazë i demokracisë

Në një deklaratë për mediat, deputeti i PD-së, Enkelejd Alibeaj është shprehur se në situata ku ndodhet gjyqësori kërkon një zgjidhje të shpejtë pasi qytetarët janë në mungesë të drejtësisë.

Sipas Alibeajt, një situatë e tillë vjen për shkak të kapjes së sistemit të drejtësisë

.

Momentalisht jemi pa Gjykatë Kushtetuese, pa SPAK dhe pa BKH. Jemi pa mundësi të kontrollojmë pushtetin prej pushtetit gjyqësor. Por më e rëndësishmja është se jemi në mungesë të dhënies së drejtësisë për qytetarët. Mungon elementi bazë i ndarjes së tre pushteteve. Sistemi gjyqësor nuk ekziston më për shkak të Vettingut. Është situatë, e cila kërkon zgjedhje. Ajo që po ndodh me reformën nuk është thjesht kapje politike. Ajo që diskutuam ne është gjetja e zgjidhjeve. Se cilat janë këto zgjidhje, ne kemi prezantuar një platformë prej 7 pikash, që e përcaktojnë fare qartë çlirimin politik të sistemit të gjyqësorit. Kjo ishte mbledhja e parë që bëri rezymenë. Një republikë që nuk është më republikë. Kjo republikë nuk ka më një sistem demokracie. Momenti i dytë do të përcaktojnë mjetet.

Enkelejd Alibeaj, deputet i PD-së

ke.mu./b.ha.
Komento

Komente

  • redi: 11/09/2018 16:18

    Juristi PD e quan sistemin e drejtesise te kapur , se nuk e kontrollojne dot me ,dhe eshte nen monitorim nga nderkometaret . Duro dhe pak, dhe ky sistem drejtesie do ju ndihmoj, te coni deri ne fund dhe nismen tuaj per veting ne politik . Do ta bej ky sistem ,qe do ju nxjerri hajdutlleqet dhe parate e grabitura popullit shqiptar

    Përgjigju