POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Amsterdami, joshja e turistëve nga e gjithë bota/FOTO

Qyteti i Amsterdamit

Amsterdami është një nga destinacionet më të njohura të udhëtimit në botë, i njohur për kanalet e saj të bukura, muzeun e artit të lartë, kulturën e çiklizmit dhe Red Light District.

Është kryeqyteti dhe qyteti më i populluar në Holandë dhe shpesh quhet "Venecia e Veriut" për shkak të sistemit të saj të shtrirë të urave dhe kanaleve.

Shumica e vizitorëve fillojnë aventurën e Amsterdamit në Qendrën e Vjetër, e cila është e mbushur me arkitekturë tradicionale, qendra tregtare dhe dyqane kafeje.

Mos e humbisni Sheshin Dam dhe zonat rreth Spui dhe Nieuwmarkt. Rrethi i famshëm i Kuq i Diellit është gjithashtu në këtë fushë, dhe definitivisht vlen një vizitë për të parë se çfarë ndodh. Ju duhet të  shikoni Muzeun e Amsterdamit në pjesën jugore.Tregu Albert Cuyp është vendi ideal për të bërë piknik në Vondelpark. Muzetë më të mira për tu vizituar janë Rijksmusuem, Shtëpia Anna Frank dhe Muzeu Van Gogh.

Ka disa rajone të tjera unike në Amsterdam, dhe ju duhet të përpiqeni ti vizitoni sa më shumë prej tyre aq sa ju lejon koha. “Unaza e Kanalit” është një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s që u ndërtua fillimisht për të tërhequr pronarët e pasur të shtëpive dhe është një qendër për ndarjen e famshme dhe jetën e natës sot. Zona Plantage ka shumicën e muzeve të qytetit, duke përfshirë Muzeun Historik hebre, Muzeun Scheepvaart dhe kopshte botanike.

Transporti
Udhëtarët duhet të dinë që Aeroporti Schiphol  në Amsterdam është aeroporti më i populluar në botë. Ai ndodhet 15 kilometra larg në pjesë jugore të qendrës së qytetit.

Mund të udhëtosh me tren nga Schiphol në stacionin qendror të Amsterdamit.

Nuk është një ide e mirë të udhëtosh me makinë sepse në qendër të qytetit ka shumë trafik dhe vendet e parkimit janë të vështira për tu gjetur.

Një mjet tepër i përdorshëm në këtë vend është biçikleta ku mund ti marrësh me qira dhe të vizitosh qytetin

e.gj.
Komento