POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Brazili thyen rekordin e golave të Gjermanisë, Meksika ngec në “stacion”

Neymar në ndeshjen me Meksikën

Me golin e shënuar nga Neymar, Brazili gjeti rrjetën për herën e 227-të në Botëror, një më shumë se Gjermania e cila ia kishte rrëmbyer rekordin e golave “seleçaos” në atë ndeshje të famshme të përfunduar 7-1 katër vite më parë.

Më pas, ata thelluan diferencën me Firminon, duke çuar në 228 rekordin e ri. Të tjerët janë shumë të shkëputur nga kjo dyshe dhe do të duhen shumë edicione të suksesshme për t’i arritur.

Në podium gjendet Argjentina me 137 gola të shënuar, e ndjekur më pas nga Italia që ka 128 gola. Vendi i pestë në renditje i përket Francës me 113 gola të realizuar në Botërorë.

Nga ana tjetër, vazhdojnë statistikat negative të Meksikës, e cila është eliminuar në 7 turnetë e fundit të Botërorit pas daljes në fazën e grupeve.

Ndërsa, edhe nëse e krahasojmë në ndeshjet direkte me Brazilin, Meksika ka një histori negative, pasi ka humbur 4 takime, ka barazuar 1 të tillë dhe nuk ka dalë asnjëherë fitimtare.

Nëse i bazohemi golavarazhit, ai flet ndjeshëm në favor të Brazilit, që ka shënuar 13 herë dhe nuk ka pësuar ende nga Meksika, që tashmë ka një “tabu” për të thyer.

 

an.el.
Komento