Derbi i portierëve, Real-Atletico mbyllet pa gola, paqe edhe në Chelsea-Liverpool

Pamje nga derbi Real Madrid - Atletico Madrid

Derbi Real Madrid-Atletico përfundon pa gola. Në “Santiago Bernabeu” ka qënë derbi i portierëve pasi Courtois dhe Oblak kanë bërë pritje të jashtëzakonshme duke mos lejuar pësimin e golave.

Atletico pati dy raste të arta në pjesën e parë fillimisht me Griezmann dhe më pas me Diego Costa por në të dy rastet Courtois u tha 'Jo'.

Gareth Bale pati rastin më të mirë për Realin ndërsa më pas u dëmtua dhe nuk luajti dot pjesën e dytë.

Në 45 minutat e dyta Asensio doli përballë Oblak por slloveni nuk lejoi prekjen e rrjetës. Real-Atletico mbyll 0-0 dhe skuadrat nuk përfitojnë nga hapi fals i Barcelonës.