Manchester United fiton në fund ndaj Arsenal dhe “blindon” vendin e dytë

Lojëtarët e Manchester United

Një gol në fundin e takimit, madje në minutat shtesë dhe Manchester United ka “blinduar” vendin e dytë në Premier league, kur mbeten edhe 3 javë nga fundi. Djajtë e Kuq kanë fituar 2-1 ndaj Arsenal, me një gol vendimtar nga Fellaini në kohën shtesë, në ndeshjen e fundit për Arsene Wenger në “Old Trafford”, dhe siguron matematikisht praninë në Champions për sezonin e ardhshëm.

United kaloi në avantazh me golin e shënuar nga Paul Pogba, kur u mbush çerekore lojë. Goditja e ish-sulmuesit të Arsenal, Alexis Sanchez u përplas në shtyllë, por topi përfundoi te mesfushori francez që tundi rrjetën.

Arsenal, që luante pa disa nga titullarët, e lënë pushim nga Wenger duke menduar për gjysmëfinalen e kthimit në Europa League kundër Atletico Madrid, e kishte mesataren e moshën 24 vjeç e 67 ditë, më e vogla që nga viti 2011. Henrikh Mkhitaryan shënoi golin e barazimit për Arsenal, në minutën e pestë të pjesës së dytë dhe armeni u bë futbollisti i parë në historinë e Premier League që shënon pro dhe kundra Manchester United në harkun e një sezoni.

Pikërisht kur londinezët po shijonin barazimin, pas golit të anuluar të Rashford për pozicion jashtë loje, “djajtë” shënuan golin e fitores me anë të Maurane Fellaini, prej pak minutash në fushën e lojës.

×

Meta 'në sulm', Kulluri: Ka paranoja! I vetmi që e ka shitur është Berisha, kur ta kuptoj do jetë vonë