POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Sonte finalja e Europa League, Marseille sfidon Atleticon

Çdo gjë është gati në Lyon për finalen e madhe të Europa League. Sonte në mbrëmje Olimpique de Marseille sfidon Atletico Madrid për trofeun e dytë për nga rëndësia në Europë. Marseille do të kërkojë të bëhet e para skuadër franceze që fiton këtë trofe ndërsa Atletico do të përsërisë suksesin e vitit 2012-të. Të dyja skuadrat pritet të zbresin në fushë me formacionet më të mira ndërsa Atletico do të luajë me këtë formacion.Oblak; Vrsaljko, Giménez, Godín, Lucas; Koke, Saúl Ñíguez, Gabi, Correa; Griezmann, Costa. Simeone nuk do të jetë në pankinë pasi është i pezulluar por analizon finalen :

Jam i qetë pasi Burgos e di si ta drejtojë skuadrën. Do të jetë një ndeshje e vështirë ndaj Marseille dhe duhet përulësi. Fitorja e këtij trofeu në vitin 2012-të nisi ciklin tone fitues.

Trajneri i Atletico, Madrid Diego Simeone

Marseille është në rolin e sfidantit por fatki që mund të bëhet e para skuadër franceze që e fiton këtë trofe e entuziasmon. Ekipi po kalon një moment të mirë dhe pritet të luajë me këtë formacion.Mandanda; Sakai, Rami, Luiz Gustavo, Amavi; Anguissa, Sanson; Thauvin, Payet, Ocampos; Germain.

Trajneri Rudi Garcia është optimist:

Mes nesh dhe historisë ka një mision të vështirë por kjo është sensacionale. Atletico ka më shumë eksperiencë dhe është një skuadër e madhe por në 90 minuta mund të ndodhë gjithçka.

Trajneri i Marseille, Rudi Garcia

Atletico është favorite për kompanitë e basteve ndërsa finalen do ta gjykojë holandezi Bjord Kuipers.

e.gj./b.ha.
Komento