POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

U vra në Itali, vjen në Durrës trupi i të riut shqiptar Viktorian Picaku

Të afërmit për ngushëllime në familjen e Viktorian Picakut

Trupi i të riut shqiptar që u vra në Itali, Viktorian Picakut ka mbërritur në Shqipëri përmes portit të Durrësit. Trupi i Picakut ka mbërritur sot rreth orës 08:30 të mëngjesit.

Në Durrës, trupin e pajetë të Picakut e kanë marrë familjarë dhe të afërmit e tij. 24-vjeçari Viktorian Picaku u vra më 2 gusht në sheshin Abazzia në Bari të Italisë. Picaku u ekzektua me 2 plumba një në kokë dhe një në mushkëri.  

Picaku ndërroi jetë menjëherë pas të shtënave. Në momentin e sulmit me të ishte edhe vëllai i tij. Dy autorët e dyshuar që vranë të riun shqiptar janë vetëdorëzuar 24 orë pas ngjarjes në polici. Familjarët thanë se shkaku i vrasjes ishte sherri për një vajzë.


Të afërmit për ngushëllime në familjen e Viktorian Picakut

Prindërit e Picakut, Lekë dhe Kristina Picaku nga ekrani i Report Tv apeluan për ndihmë nga instancat shtetërore për të sjellë trupin e tij në Shqipëri.  Por ishte një familje e pasur në Corato të Barit, që pas fushatës së solidarizimit nga shumë qytetarë italianë për Picakun, pagoi shpenzimet për transportimin e trupit në Shqipëri.


Viktima Viktorian Picaku

Ora 11:00
Pamje/ Mbërrin trupi i Viktorian Picakut, dhjetra familjarë e presin (Video)

Report Tv ka siguruar pamje nga porti i Durrësit aty ku mëngjesin e sotëm u transportua trupi i të riut shqiptar Viktorian Picaku, si edhe nga banesa e familjes Picaku.

Siç shihet dhe në pamje, në oborrin e familjes kanë shkuar dhjetra persona mes tyre familjarë, të afërm dhe banorë të zonës “Durrës i ri” ku jetojnë dhe Lekë e Kristina Picaku, dy prindërit e Picakut. Jashtë shtëpisë së prindërve janë vendosur çadra për të bërë ritin mortor.

Komento