POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

VIDEO/ Njihuni me Hyrijen, shoferen e vetme shqiptare që nget autobus

Shoferja e autobusit, Hyrija

Profesioni i shoferit të autobusit në Shqipëri zgjidhet thuajse vetëm nga burrat. Por kjo nuk e ka penguar Hyrije Pacollin, gruan nga Kosova, që të ushtrojë këtë profesion.

Hyrija është e vetmja që drejton autobus në Prishtinë, por edhe më gjerë në Shqipëri. Ajo e ushtron këtë punë prej dy javësh, ndërsa ju bën thirrje edhe grave të tjera të drejtojnë mjete të rënda. 

Hyrija gjatë javës mori vëmendjen e banorëve të Prishtinës, duke drejtuar një autobus urban, ndërsa ka plot 17 vite që punon si shofere. Hyrija tregon për T7 se nga i erdhi ideja dhe thotë se reagimet e pasagjerëve nuk mungojnë.

Komento