Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 00:17 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Lajme Shkurt
26 Qershor 2014 - 20:04
Shkencėtarė nga Maqedonia regjistrojnė kėrpudhat nė Shqipėri
TIRANĖ, 26 Qershor/ATSH/-Parqet kombėtare shqiptare tashmė janė kthyer nė vėmėndjen e studjuesve tė huaj pėr identifikimin e shumėllojshmėrisė sė kėrpudhave qė ekzitojnė nė vendin tonė.
Nė njoftimin pėr mediat bėhet me dije se njė ekip, i udhėhequr nga Profesor Mitko Karadelev nga Fakulteti i Shkencave Matematike-Natyrore nė Shkup, ka ndėrmarrė njė projekt nė bashkėpunim me fondacionin britanik "Raford", pė identifikimin dhe mė pas marrjen nė mbrojtje tė kėrpudhave qė ekzistojnė nė vendin tonė. Ekipi mbėshtetet nė pėrvojėn e tij nė lidhje me Listėn e Kuqe, tė fituar nė njė projekt tė ngjashėm pėr ruajtjen e kėrpudhave, e zbatuar  nė Maqedoni.
Nė projektin,  'Kėrpudhat e Shqipėrisė: Verifikimi (pėrcaktimi) i listės sė kėrpudhave dhe Listės sė kuqe preliminare (paraprake) si dhe propozimi i regjioneve tė rėndėsishme tė kėrpudhave nė Shqipėri' (1 aprill 2013 - 30 shtator 2014), i mbėshtetur nga Fondacioni "Raford 'tė Anglisė, sqarohet se janė mbledhur tė dhėna tė dhėna pėr rreth 600 lloje tė kėrpudhave.
Studimet e shumta nė terren janė kryer nė mė shumė se 30 zona tė ndryshme tė Shqipėrisė, kryesisht nė parqet kombėtare si; Valbona, Hotovė, Prespė, Llogara, Dajti, Shebenik-Jabllanicė, Korab-Koritnik dhe Tomorr. Lista e parė paraprake e kėrpudhave qė ekzsitojnė nė Shqipėri, e pėrgatitur nė pėrputhje me kriteret e IUCN (Unioni Ndėrkombėtar pėr Ruajtjen e Natyrės-UNRN), ėshtė prezantuar edhe nė Konferencėn e Katėrt Ndėrkombėtare e Ekosistemeve nė Tiranė ICE-2014 (23-26 Maj-2014).
Nė projekt ėshtė e pasqyruar edhe njė bazė e tė dhėnave pėr tė gjitha llojet e kėrpudhave tė identifikuara nė Shqipėri, e publikuar edhe nė faqen online www.macfungi.webs.com/fungialbanici.htm.
Sipas studjuesve tė kėtij projekti, "deri mė tani, kėrpudhat e Shqipėrise ishin tė studiuar shumė pak, dhe nuk kishte informacione zyrtare tė shumta rreth tyre. Vendi nuk disponon me pėrshkrim tė kėrpudhave as me listė tė kuqe. Mungon Legjislacioni pėr mbrojtjen e kėrpudhave edhe pse eksportohen sasi tė medha tė kėrpudhave".
Projekti pėrfshin edhe ngritjen e vetėdijes publike pėrmes ligjėratave pėrpara banorėve vendor si dhe zyrtarėve relevante Shqiptare, mbi kėtė ēėshtje dhe shpėrndarjen e materialeve promovuese. Drejtuesit e kėtij studimi bėjnė me dije se do tė propozohen edhe fusha tė rėndėsishme tė kėrpudhave (FRK), nė varėsi nga prania e specieve tė rralla dhe tė rrezikuara, pasuria dhe rėndėsia mikologjike e habitateve.
Lista do tė jetė bazė pėr perpilimin e njė  Liste tė Kuqe zyrtare tė kėrpudhave dhe pėrgatitjen e legjislacionit pėr mbrojtjen e kėrpudhave. Aktivitetet e kėtij projekti mund tė futen mė tej nė Strategjinė Kombėtare Shqiptare dhe Planit  Aksionar pėr Biodiversitetin.
Nė njoftim thuhet se njė kopje e projektit prezantues pėr kėrpudhat do t'i dhurohet Fakultetit tė Shkencave Natyror nė Shqipėri apo ndonjė institucioni tjetėr shtetėror tė interesuar me qėllim krijimin e njė Koleksioni Kombėtar tė Kėrpudhave tė Shqipėrisė./a.gegvataj/

2 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
Intervista
Ekskluzive/ Fleckenstein rrėzon raportin e teknikėve tė PD-sė
Intervista/17 vjeēarja shqiptare hap shoqatė bamirėsie online
20 vjeēarja shtatzėnė:Ndihem grua e plotėsuar nga jeta 100%
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 18/08/2017, Viti VII - NR.194