Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 03:00 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Lajme tė mira
12 Janar 2018 - 18:46 | përditesuar në 20:03
Qeveria nis projektin e rilindjes
rurale pėr 100 fshatra, Fishta i pari
Pas projektit tė Rilindjes Urbane nė mandatin e parė qeverisės, nė tė dytin ‘Rama 2’ ėshtė fokusuar tė fshatrat, pra Rilindja Rurale.  Kryeministri pas mbledhjes ditėn e parė nė Lezhė ka dalė nė njė konferencė pėr media ku ka treguar mes tė tjerash edhe vendimin pėr fshatrat.

Ai theksoi se Fishta ėshtė ‘dallėndyshja’ e parė e projektit pėr 100 fshatrat qė do tė stimulohen nė kėtė mandat qeverisės. Njė tjetėr vendim i rėndėsishėm ėshtė pėrcaktimi i njė liste, pas njė procesi relativisht tė gjatė bashkėbisedimi me tė gjithė kryetarėt e bashkive nė rang territori, tė 100 fshatrave nė territorin e Republikės sė Shqipėrisė, ku ne do tė stimulojmė zhvillimin e integruar rural, pėr tė krijuar modelin e ri tė kėtij zhvillimi qė do tė shtrihet edhe nė pjesėn tjetėr tė hapėsirės rurale.

Fishta ėshtė njė prej kėtyre 100 dallėndysheve tė para tė kėtij procesi tė ri zhvillimi rural, qė do tė mbėshtetet me njė program tė veēantė nga qeveria. Ky model ka tė bėjė me infrastrukturėn, ka tė bėjė me diversifikimin e ekonomisė, me zhvillimin e kapitalit social, me ndėrhyrjet nė dobi tė trashėgimisė kulturore e me radhė" 
deklaroi ai, duke vleresuar punen shumevjeēare te familjes Prenga pėr 'Mrizin e Zanave'. Rilindja rurale me 100 fshatrat e parė ishte njėri nga vendimet qė mori qeveria sot nė Lezhė, ndėrsa nė ditėt nė vijim do tė prezantohet edhe plani pėr agro-turizmin. 


d.b/shqiptarja.com

3 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
tironci mos harroni luren dhe thethin se rruga eshte sketerre
avatar
Anonim
Aqif pasha Amon na rregulloni ate fshatin time se na mbyti bagla e lopes amon
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
'45 minuta', ngėrēi pėr Plotfuqinė Milo:Rama-Meta tė takohen si burra
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 20/02/2018, VITI VIII- NR.40