Drejtuesit e Elbasanit e Durrėsit
refuzojnė Arta Markun: S'ikim

09 Janar 2018 - 11:30
Publicitet
Kryeprokurorja Arta Marku ka nėnshkruar njė sėrė ndryshimesh nė radhė drejtuesish nė qarqe, por ka hasur nė kundėrshtimin e vendimit nga drejtuesi i Elbasanit dhe ai i Durrėsit, pasi deklarojnė se janė tė emėruar dhe jo komanduar. 

Nė kuadėr tė riorganizimit, mirėfunksionimit tė organit tė akuzės, rritjes sė performancės dhe besueshmėrisė sė publikut, Arta Marku vendosi ndryshimin e drejtuesve tė Elbasanit, Kukėsit, Durrėsit dhe Fierit. Por burime pėr Report Tv pohojnė se pas prokurorit tė Elbasanit dhe ai i Durrėsit nuk pranoi qė tė largohej. 

Nuk jap dorėheqjen, nuk jam i komanduar jam i emėruar”, mėsohet se ėshtė shprehur kreu i prokurorisė sė Durrėsit Agron Gjanaj para kryeprokurores gjatė takimit sot paradite ne Prokurorinė e Pėrgjithshme, pavarėsisht se e vėrteta ėshtė tjetėr dhe prokurorėt, si ai i Elbasanit ashtu edhe i Durrėsit kanė qenė tė komanduar nga ish-kryeprokurori Adriatik Llalla. 

Por, pavarėsisht refuzimit, ish-prokurori i Durrėsit Agron Gjana ėshtė transferuar prokuror i thjesht nė Pukė. Ndėrsa pėrsa i pėrket prokurorit tė Elbasanit, Dritan Gina nė njė prononcim pėr mediat, ai e ka cilėsuar si tė paligjshėm urdhrin, ndėrsa refuzon qė tė largohet. 

Pėr vendimin e largimit nga detyra ai thotė se ka pasur ndikim politik, ndėrsa ka sjellė nė vėmendje takimin e Markut me ministrin Xhafaj.  Dritan Gina ka paralajmėruar se pas njohjes me vendimin do tė ketė njė kallėzim penal ndaj kryeprokurores Arta Marku, qė sipas tij po bėn qoka politike me largimin nga detyra.  ‘Unė nuk jam i komanduar. Unė jam i caktuar i pėrkohshėm dhe pėr kėto persona, Marku nuk ka asnjė tagėr pėr lėvizjen nga detyra. Vendimi mund tė ndryshohet vetėm nga Kėshilli i Prokurorisė, i cili ende nuk ėshtė mbledhur. Vendimi i kryeprokurores ėshtė i paligjshėm.  Lėvizja ėshtė e nxitur nga qarqe tė caktuara politike.

Autorėt e ngjarjes nė Elbasan nuk janė zbardhur, pasi policia nuk ka mbledhur provat. Vendimmarrja nuk bazohet nė asnjė analizė. Kryeprokurorja nuk ka bėrė asnjė mbledhje dhe nuk ka kėrkuar asnjė analizė. Kryeprokurorja pas kontakteve politike ka nxjerrė vendimin pėr largimin tim nga detyra. Nė aspektin personal nuk e kam aspak problem tė largohem.

Jam i nderuar qė jam emėruar nė Tiranė, por nuk mund tė braktis detyrėn, refuzoj ta zbatoj vendimin, pasi vendimi ėshtė i paligjshėm. U bėj thirrje edhe kolegėve qė tė mos lejojnė qė pozicioni i tyre tė shėrbejė pėr qoka. Unė nuk mund tė bėj kallėzim kur nuk kam aktin. Ky reagim mori shkak nga kontakti me zyrėn e personalit, pasi njohjes me vendimin do tė bėj edhe kallėzim penal”, deklaroi ai.

Dritan Gina ka lėshuar akuza tė forta nė drejtim tė Policisė sė Shtetit pėr disa nga ngjarjet e bujshme qė kanė tronditur qytetin e Elbasanit vitin e kaluar. “Elbasani vitin e kaluar ėshtė pėrballur me situata kriminale, kėto ngjarje nuk janė zbardhur. Autorėt, pavarėsisht se njihen nga policia nuk janė siguruar prova nga hetimet, duke u konstatuar shkelje tė rėndė.

Kjo nuk ėshtė neglizhencė e policisė, me tė cilėn kemi raporte korrekte. Ju e kujtoni situatėn e verės sė kaluar kur kėrkuam ndihmė nga policia, qė nuk erdhi asnjėherė dhe pėr fat tė keq hetimi dėshtoi. Por kjo histori nuk pėrfundoi kėtu, pasi ka nisur njė fushatė kundėr drejtuesit tė prokurorisė sė Elbasanit. Policia nuk bashkėpunoi kur ne kėrkuam ndihmėn e saj, por ndihma nuk erdhi me pretendimin se punonjėsit ishin nė plazh dhe ky hetim dėshtoi.

Rasti mė i fundit ėshtė i ngjarjes te hotel ‘Univers’, ku kam kėrkuar ndihmė nga prokuroria e pėrgjithshme nga shefi i IT pėr tė kryer veprime pranė serverave tė bashkisė pasi ka dyshime qė persona tė paautorizuar kane akses dhe kjo lėvizje vjen pas kėrkesės sime
”, deklaroi.

Dritan Gina akuzoi se policia nuk ka ndihmuar nė zbardhjen e ngjarjeve kriminale nė Elbasan, ndėrsa Ministria e Brendshme pa pasur njė fushatė kundėr tij. “Nga Ministria e Brendshme ka nisur njė fushatė ndaj drejtuesit tė Elbasanit duke shfrytėzuar njė prokurore, naivitetin e saj pėr njė histori humbjesh dosjesh.

Kallėzimi ėshtė sajesė, injorancė profesionale. Njė nga dosjet ėshtė dėrguar pėr gjykim, nė hetim janė edhe dy tė tjerat. Situata precipitoi derisa sa policia ushtroi kontroll nė prokuroi pėr tė justifikuar procesin denigrues. Ju garantoj qė situata tė tilla nuk do tė tolerohen mė.

Nuk do tė lejojmė policinė qė tė ushtrojė presion. Pas disa tentativa u gjet mėnyra pėr tė larguar prokurorin e Elbasanit. Ku ėshtė mesazh qė ata qė hetojnė grupet kriminale mund ta pėsojnė”, deklaroi ai. 

Duke u ndaluar te akuzat pėr dekonspirimin e rastit tė patentave tė Saimir Tahirit ai u shpreh se ‘Nėse ka dyshime pėr mua le tė bėhen hetime, por nuk kanė dalė nga prokuroria e Elbasanit. Ndėrsa ndaj Kreshnik Ajazit, prokuroria e Elbasanit e gjendur pėrballė njė fakti tė rėndė regjistroi procedimin dhe e dėrgoi nė Tiranė.

Ne kemi disa cėshtje nė hetim, por heqja ime ėshtė nė shkelje tė ligjit dhe Kushtetutės. Nėse Marku kėrkon tė bėhet prokurore e pėrhershme nuk mund tė bėjė qoka. Ajo nuk ka tagėr pėr tė mė ndėrprerė mandatin mua”, pėrfundoi ai. 
Vendimi i emėrimit tė Dritan Ginės dhe deklarata pėr mediat

Njoftimi i plotė i prokurorisė per levizjet:

- Z. Dritan Gina, Drejtues i komanduar i Prokurorisė sė Rrethit Gjyqėsor Elbasan, i ndėrpritet komandimi dhe kthehet si prokuror nė Prokurorinė ku ėshtė i emėruar;

- Drejtues i Pėrkohshėm i Prokurorisė sė Rrethit Gjyqėsor Elbasan, caktohet prokurori, z.Ardjan Nezha.

- Z. Pali Deēolli, Drejtues i komanduar i Prokurorisė sė Rrethit Gjyqėsor Fier, i ndėrpritet komandimi dhe kthehet si prokuror nė Prokurorinė ku ėshtė i emėruar;

- Drejtues i Pėrkohshėm i Prokurorisė sė Rrethit Gjyqėsor Fier, caktohet prokurori, z.Fatmir Lushi.

- Z. Artur Ismailukaj, Drejtues i komanduar i Prokurorisė sė Rrethit Gjyqėsor Kukės, i ndėrpritet komandimi dhe kthehet si prokuror nė Prokurorinė ku ėshtė i emėruar;

- Drejtues i Pėrkohshėm i Prokurorisė sė Rrethit Gjyqėsor Kukės, caktohet prokurori, zj.Alketa Nushi.

- Nė Durrės nė vendin e Agron Gjanajt emėrohet Donika Prenga

d.b/shqiptarja.com

Publicitet
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Fredi Agroni, nipi i Jemin Gjanes! Ik o Gon maloku ik o plehre qe ne '97 edhe perse student, te pajisi ,me arme Garda e Republikes se Saliut per te qene ushtar kundra Jugut. Ti kujton se te kemi harruar kur te jepnim byrek dhe kafe se ishe plehre. Te erdhi ora, te shohim tani sa te vlen lekura se dhe USA te refuzoi vizen. Ku do ikesh o qen tani?
avatar
Anonim
Donela Po kush je ti more pleher,qe thua nuk iki,ku je ne nje shtet bananesh,se te tille e kthyet ju plehrat e porkurorise se Llalles,ptu kriminel.
avatar
Anonim
Mali Dritan Gines i shkarkuat gruan mjaft tani edhe burrin e Rovenes nuk shkon...
avatar
Anonim
Gazi Ik e fshij buthen dhe pac fat atje ne shkoder ku do te strehoesh
avatar
Anonim
Toni Gjynaf i shkreti ka qen i ndershem gjate gjith kohes duke e nisur nga ora qe mban franck muller 100 mi euro tjerat meren me mend vetvetiu prandaj hapeni dhe njeher videon dhe shikojeni
avatar
Anonim
Mona transvetitja Ku nuk duhet te iki , se e shoqja ka pasur shume shoqeri por shume ama me kryefshatarin Llalla!
avatar
Anonim
Lulka Do ikesh dhe do ikesh me nje kembe o kelysh I berishes
avatar
Anonim
zoti Dritan a ke qene i vendosur ti politikisht?
avatar
Anonim
w o ju hajdutet,militantet e P.D se ado kishit pasur bythe ne keohen e kriminelit Berisha per te rrfuzuar hajdutin milionerin,shgertin e familjes Berisha LLallucin per mos tju bindur urdherit te tije,ai dote ju kishte shkrire me gjith familje o prokurore gjak piresa te ketij populli.
avatar
Anonim
sifi Sipas kushtetutes se re emerimet behen nga Keshilli i larte i prokurorise , por meqe ky nuk eshte mblefhur , kryeprokuroria ka tagrin te beje levizjet qe sjo i sheh te aresyeshme . Prokurori Gina rshte i detyruar te zbstoj ligjin bashke me Gjanen dhe po te kene verejtje , te hapin padi ne gjyksten administrative . Gina mos te harroj emrimet e Llalles qe i bente pa pyet mjeri dhe kishte te drejte . Urdheri zbatohet duke zbatuar ligjin . Koha e miqve dhe shokeve iku .
avatar
Anonim
miri PSE JE NXIRE E STEROSUR O BANDIT...KUSH TE KA DETYRUAR TE DALESH ASHTU NE TELEVIZOR DHE VETEDISKRETITOHESH. DJALE I MBARE KE SHUME MEKATE NE KURIZ, DJALE I MBARE JE STRUKTURE KRIMINALE TI, MOS U BEJ KAQ NAIV KE KUSURE TE MEDHA DHE PO TA THEM SERJOZISHT, LERE POPULLIM CA NXJERR MLLEFIN KTU ME KOMENTE. DOSJA JOTE KA PROBLEME TE MEDHA, TE JANE ZBERTHYER TE GJITHA DHE BURGU PER TY ESHTE PAK, MOS E HARRO KETE FAKT TRONDITES. DALJA JOTE SOT ISHTE E TEPERT.
avatar
Anonim
Selvia Jo vetem qe do ikmi por do hyni ne burg se teni hajdute e bashkepuntore ne krim.
avatar
Anonim
Tirona Do ikesh o zar i llalles e i Metes per lesh do imni zvarranik i ndyr.
avatar
Anonim
Fredi Po si nuk ke turp qe del perpara shqipetareve . Cfare do i thoni neser femijeve o njerez pa personalitet dhe karakter? Mami beri sakrifice per te ardhmen tuaj😈🙈😎😎😆😆😂? Ik o degjeneruar .
avatar
Anonim
Klodi Nuk besoj se ka hajdut me te madh se ky tan gina kush e njef ma beson
avatar
Anonim
Ida O z. prokuror, baba ta ka lene me tapi ate vend pune!
avatar
Anonim
Bruno Detyren ne Elbasan ta dha Llalla, dhe ti e pranove si te ligjeshme, ndersa per te shkarkuar nuk mund te shkarkoje Llalla ose pasardhesi i Llalles!? Kush ven baste me mua se ky eshte diplomuar te tek universiteti i Sali Rome Berishes
avatar
Anonim
Llalla Ti nuk mban dot tet shoqe do mbash zyren ti legen.
avatar
Anonim
Tirona Mos e shaj o shok ai esht zemer mir nji her ja mban kandilin Llalla nji her ja mban vet se jan shok te mir.E ndajn bashk se se perballon dot vetem.
avatar
Anonim
kasem gahinji asnje nuk ka te drejte te cpronesoje prokurorin nga prona e tij private.ate post ia a lene trashegim tiku me dhalle,bile e ka te noterizuar te rovena.pika qe nuk iu bije.nxirrini per zhelesh keta prepotente zorraxhinj.
Rezultate tė tjera: 1