Mbyti gruan me litar, i mbuloi
qafėn me shall, pranga burrit

27 Shkurt 2018 - 13:33 | përditesuar në 19:20
Publicitet
Zbardhet pas njė viti e vėrteta e njė krimi makabėr brenda familjes Velaj nė qytetin e Fierit. Vdekja e 74-vjeēares Verke Velaj, nė muajin janar tė 2017-ės u deklarua fillimisht si vdekje natyrale pasi vuante nga hipertensioni dhe problemet me zemrėn, por dyshimet e vėllezėrve tė viktimės dhe kallėzimi nė prokurori zbuluan detaje rrėqethėse nga vdekja e motrės sė tyre.

Pas njė viti hetimesh intensive dhe pėrgjime tė familjarėve tė viktimės, rezultoi se 74 vjeēarja Velaj ishte vrarė duke u mbytur me litar nga bashkėshorti i saj Namik Velaj. Nga hetimet e udhėhequra nga Prokurori i Krimeve tė Rėnda Besnik Muci, rezultoi se Namik Velaj pasi e kishte mbytur me litar bashkėshorten, kishte kryer edhe tė gjitha ritet duke e veshur dhe rregulluar pėr tė kryer ceremoninė e varrimit. Pas vrasjes ai ka njoftuar edhe mjekun e familjes dhe mjekun pėrgjegjės qė duhet tė firmoste kartelėn e vdekjes, tė cilėt kanė vulosur krimin e 75 vjeēarit Namik Velaj.

Report Tv ka arritur tė zbardh detaje nga kjo dosje, ku rezulton se fillimisht kanė qenė tė afėrm tė viktimės qė gjatė ceremonisė sė varrimit kanė konstatuar shenja tė zeza mbytjeje nė qafėn e viktimės. Por teksa janė pėrpjekur pėr tė zbuluar shenjat duke i hequr shallin qė mbante nė qaf, ka ndėrhyrė autori i krimit duke u kėrkuar qė tė mos e prekin shallin pasi e kishte amanet nga e bija. Ky insistim nga ana e autorit pėr tė mos e zbuluar trupin e viktimės ka ngjallur edhe mė tek dyshimet e tė vėllait tė 74 vjecares, Sami Muskaj, i cili tre ditės pas krimit tė rėndė ka shkuar nė Policinė e Fierit pėr tė kryer kallėzimin. Pasi u konstatuan provat e para, nė shtator tė viti tė shkuar Prokuroria e Fierit e kaloi pėr kompetencė dosjen nė Prokurorinė e Krimeve tė Rėnda, ku nisėn edhe hetimet intensive duke vendosur nė pėrgjim familjarėt e viktimės.

Pas pėrgjimeve tė para dalin detaje edhe mė tė forta, ku mėsohet se nė dijeni tė krimit makabėr ishte edhe vėllai i autorit apo kunata e tij. Nė pėrgjimet telefonike tė tyre dalin biseda ku ata ngrenė pikėpyetje se pėrse nuk u tregohet e vėrteta hetuesve dhe se tė gjithė familjarėt ishin konsultuar paraprakisht pėr tė mbajtur tė gjithė tė njėjtin qėndrim. Sikur tė mos mjaftonte vetėm inskenimi i bėrė nga autori i krimit, edhe mjekėt kanė mbuluar tė gjithė krimin, duke shkruar nė kartelė se vdekja ėshtė natyrale dhe se nuk ka dyshime. Pėr kėtė, prokurori ka vėnė nėn akuzė edhe mjekun Ilir Tanku, i cili ka firmosur kartelėn. Ai ėshtė marrė nė pyetje nga ana e Prokurorisė por ka deklaruar se nuk e ka parė trupin e viktimės pėr faktin se ky verifikim ėshtė bėrė nga mjeku i familjes, Anisa Lapi.

Por pas marrjes nė pyetje mjekja e familjes ka deklaruar se ajo ėshtė thirrur nga familja Velaj pėr tė plotėsuar kartelėn nė mėnyrė qė tė bėnin edhe ēregjistrimin nga gjendja civile. Por mjekja Lapi ka shtuar se pasi ka kryer procedurat ja ka kaluar dosjen mjekut Ilir Tanku, i cili duhet tė kryente edhe kqyrjen e trupit. Nė kartelė ai ka shkruar se ka kryer verifikimet dhe se nuk ka konstatuar shenja dhune, por familjarėt e tjerė qė kanė qenė tė pranishėm kanė ngritur dyshime edhe mbi punėn e tij, duke pohuar se ai ka fshehur edhe provat. Pėrball kėtyre provave prokurori i ēėshtjes Besnik Muci ka bėrė edhe ballafaqimin e personave qė kishte dijeni dhe pas dėshmive kontradiktore, familjarėt e viktimės dhe autorit kanė pranuar dyshimet pėr vrasje duke u bėrė edhe dėshmitarė tė kėsaj ngjarje tė rėndė. Nuk raportohet se mes ēiftit tė moshuarve tė kishte pasur pėrplasje apo debate, por pak vite mė parė kjo familje kishte kaluar njė tragjedi pasi i kishte vdekur vajza e vetme.

Njoftimi i policisė: Fier
Zbardhet vrasja e njė shtetaseje nga bashkėshorti i saj nė Janar tė vitit 2017. Policia ndalon autorin e dyshuar tė ngjarjes. Procedohet penalisht edhe mjeku i Urgjencės sė Spitalit Rajonal Fier pėr veprėn penale "Shpėrdorim detyre". Specialistėt pėr Hetimin e Krimeve tė Rėnda nė Drejtorinė Vendore tė Policisė Fier, kanė rifilluar hetimet pėr njė ngjarje tė ndodhur nė Janar tė 2017 ku ka humbur jetėn shtetasja V.V, vdekja e sė cilės ėshtė trajtuar si vdekje natyrale.

Pas njė pune hetimore disa mujore nga Policia e Fierit nė bashkėpunim me Prokurorinė e Krimeve tė Rėnda Tiranė, ėshtė arritur tė sigurohen prova dhe tė meret masa e ndalimit ndaj autorit tė dyshuar tė vdekjes sė shtetases V.V, bashkėshortit tė saj, shtetasit: -Namik Velaj, 75 vjeē, banues nė Patos. Gjykata e Shkallės sė Parė pėr Krimet e Rėnda Tiranė, me vendimin e datės 23.02.2018, ka vendosur masėn e sigurisė “Arrest nė Burg” pėr veprėn penale “Vrasje pėr shkak tė marrėdhėnieve familjare” parashikuar nga Neni 79/c i Kodit Penal.

Gjithashtu ėshtė marrė masa e heqjes sė tė drejtės sė ushtrimit tė profesionit pėr mjekun e Urgjencės sė Spitalit Rajonal Fier, shtetasin I.T si edhe ka filluar procedimi penal pėr veprėn penale "Shpėrdorim i detyrės" dhe ėshtė dhėnė masa e sigurisė "Detyrim paraqitje" nė Policinė Gjyqėsore. Vijojnė hetimet pėr dokumentimin e plotė tė ngjarjes. 

Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com

Publicitet
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Boti Pershendetje! Nuk ka shans ta kete pare mjeku me shenja ne gryke dhe te mos i kercase! Mjekeve u kerkohet plotesimi i skedes se vdekjes per cregjistrim nga gjendja civile dite pasi ka ndodhur ngjarja. Duhet ngritur si ceshtje se eshte kthyer kjo procedure si gje e pavlere. Mos te varroset personi pa u konfirmuar vdekja nga mjeku! Mjekja apo mjeku e kane plotesuar per inerci. Personat te cilet e varrosin viktimen pa leje varrimi nga mjeku i familjes te procedohen penalisht.
avatar
Anonim
qafa e koshovices po ca hapen bythesh policia e fierit?? o xhafe ka shkuar i vellai i viktimes dhe policia e fierit i ka thene qe ik ne shpi se je vone! zbardhjen e ka bere prokuroria ajo ato barkderrat e delta forces qe ke vene ti drejtor e shef komisariati!!
avatar
Anonim
Rrofte DREJTESIA! Bravo hetuesise dhe te gjitheve. Kjo eshte pune e paster. Po mund te shikoni edhe nese vrasesi i ka dhene leke nen dore mjekut qe ka firmosur per 'vdekje natyrale', dhe n.q.s. del keshtu DUHET edhe ky birboja te denohet me burgim te perjetshem.
avatar
Anonim
lavdosh po per doktor xhambazet a do kete ndonje mase? sipas ligjit ata duhet te njoftojne policine per raste te tilla
avatar
Anonim
Pallavra. Spitali I FIERIT SI SHALLVARET e RAMES .KUSH I lyen KETO institutions SIKUR Jane cirqe per femije.KJO PAMJE TREGON Cfare piqtori eshte kryemunistri Rameta dhe .QE KETU TAHIRAMETA.DHE CFARE VIJNE PRAPA MARRIN TYMOSIN KANABIS .SI
Rezultate tė tjera: 1