Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 18:47 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Media
11 Gusht 2017 - 14:51 | përditesuar në 17:02
Berat,transmetimet analoge mbyllen
nė 15 gusht,Report TV nė kanalin 11
Autoriteti i Mediave Audiovizie, ka bėrė tė ditur se afati pėr mbylljen e transmetimeve analoge pėr qarkun e Beratit pėrfundon nė datėn 15 gusht.

Gjithashtu AMA, u bėn thirrje tė gjithė operatorėve audiovizivė tė cilėt transmetojnė nė analog, se duhet tė marrin masat pėr tė mbėshtetur transmetimet e programit tė tyre nė rrjetin dixhital tė Radio Televizionit Shqiptar ose tė ndonjė rrjeti tjetėr tė licencuar prej AMA.

Nga ana tjetėr, AMA u ka tėrhequr vėmendje edhe qytetarėve qė tė pajisen me marrės dixhital pasi pas datės 15 gusht nuk do tė kenė mė mundėsi qė tė ndjekin transmetime televizive.

REPORT TV mund ta ndiqni nė Kanalin 11.

Njoftimi i plotė i AMA:
Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA), nė zbatim tė ligjit nr. 97/2013 “Pėr mediat  audiovizive nė Republikėn e Shqipėrisė”, i ndryshuar, njofton se afati pėrfundimtar pėr mbylljen e transmetimeve analoge nė qarkun e Beratit do tė jetė data 15 Gusht, 2017.

 Pėr sa mė sipėr, AMA tėrheq vėmendjen e tė gjithė subjekteve audiovizivė qė ushtrojnė veprimtari televizive analoge nė qarkun e Beratit, nė marrjen e masave pėr tė mbėshtetur programin e tyre nė rrjetin numerik tė RTSH-sė, ose nė njėrin prej rrjeteve numerike kombėtare tė licencuara nga AMA.

 Nga ana tjetėr, AMA kėrkon nga publiku i cili pėrfiton transmetimet televizive nėpėrmjet teknologjisė analoge, tė pajiset me marrės digjital (dekoderė universalė tė tipit DVB-T2), pasi nė tė kundėrt, mbas datės 15 Gusht 2017, nuk do tė mund tė shohė mė transmetime televizive nė kėtė qark.

Redaksia Online
D.T/Shqiptarja.com

18 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Naimi Te na rroje AMA me keto qe po ben i nxorri televizoret jashte perdorimit Ku ti gjejne njerezit DVB-T2 shat qe rekomandon AMA? Shumica nuk kane buke te hane Shkoni shikoni listat e borxheve neper dyqane
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Milo: Heqja e ligjit tė luftės nga Greqia s'i kthen pronat ēamėve
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 17/02/2018, VITI VIII- NR.38