Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 13:16 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Media
12 Shkurt 2018 - 23:04 | përditesuar në 23:09
Gazetarja e Le Iene rrėfen kancerin/
S’e kam pėr turp qė mbaj paruke
Gazetarja Nadia Toffa i ėhstė kthyer prezantimit tė emisionit Le Iene pas kaluarit tė gjatė tė betejės kundėr kancerit.

Ajo ka vendosur tė tregojė dy muajt e fundit pas sėmundjes, duke shpjeguar natyrėn e pathologijsė sė saj.

"Kisha kancer. Nė kėto muaj u kurova:.. Fillimisht njė operacion, pastaj kimioterapia dhe terapia me rrezatim. Ndėrhyrja e ka hequr tė gjithė tumorin, por nuk ishte njė qelizė e vogėl dhe mbeti kėshtu qė unė duhet tė ndiqja kėshillat e mjekut dhe ndoqa trajtimin e planifikuar. Kjo ėshtė e gjitha: mė 6 shkurt pėrfundova radion dhe kemion".

“Hijenat” Nicola Savino dhe Matteo Viviani, sė bashku me Nadia Toffa-n nė kohėn e rrėfimit, u tronditėn dhe i qėndruan pranė. Prezantuesja vazhdoi historinė e saj: "Askush nuk e dinte. Kam menduar shumė pėr kėtė moment ... Mes nesh nuk ka patur gjithmonė sinqeritet,.", tha ajo, duke iu drejtuar tė pranishmėve.

Nicola Savino e pyeti nėse sėmundja qė ajo kishte nė dhjetor nė njė hotel nė Trieste kishte lidhje me tumorin. Nadia Toffa pėrgjigjet: "Fati qe qė pasi mė ra tė fikėt bėra njė bizit dhe njė kontroll tė plotė”. Por dua t’i siguroj tė gjithė: "Tani jam mirė dhe nė krahasim me atė qė ka ndodhur me mua unė mendoj se nuk ka absolutisht asgjė pėr t'u turpėruar qė, nė fakt unė kam humbur vetėm disa kile dhe nuk kam turp edhe pėr faktin se mbaj njė paruke. Kėto nuk janė flokėt e mi. Unė nuk e fsheh se ka pasur kohė tė vėshtira. Kur shesh xhufkat e para tė flokėve qė tė mbeten nė dorė, ky ėshtė njė moment shumė i rėndėsishėm. Mė erdhi nė mendje Gabriella, vajza nga Taranto qė mė kishte thėnė se sa kishte vuajtur pasi i kishin rėnė flokėt pasi ishte sėmurur. Gabriella tė falėnderoj sepse tė mendova dhe thashė: nėse ia del njė vocėrrake si ti, atėhere mund t’ia dal edhe unė!”.

Ajo foli mė pas edhe nė emėr tė pacientėve me kancer, dhe bėri njė apel:. "Shpesh ka njė tendencė qė tė ketė njė delikatesė tė caktuar ndaj personit qė ka pasur kancer. Nė vend tė kėsaj unė kėrkoj normalitet , pra vazhdoni talluni me mua, bėni gjithēka sikur nuk ka ndodhur asgjė, sepse pa dashje mund tė mė lėndoni. Nėse dikush mė takon nė rruhu dua tė mė trajtojė si gjithmonė”.  

Toffa bėri prezantimin e saj tė parė pėr 2018-n pėr Le Iene, me buzėqeshjen karakteristike.

s.k/Shqiptarja.com

13 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 18/03/2018, VITI VIII- NR.63