Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 08:31 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Media
03 Tetor 2017 - 17:07 | përditesuar në 19:09
“Indeksi i Censurimit”: Paditė po
dekurajojnė gazetarinė nė Shqipėri
Organizata “Indeksi i Censurimit” e cila merret me liritė e medias dhe gazetarėve nė botė i ka kushtuar njė artikull tė gjatė proceseve gjyqėsore nė Shqipėri ndaj gazetarėve. “Paditė po dekurajojnė gazetarinė nė Shqipėri” ėshtė titulli artikullit ku pėrmenden rastet e gazetarėve tė Shqiptarja.com Adriatik Doci dhe Elton Qyno.
 
Tregjet kryesore tė medias nė Shqipėri kanė hezituar tė mbulojnė dhe tė ekspozojnė korrupsionin nė vendin tonė, dhe vėzhguesit fajėsojnė njė sėrė padish tė ‘’bezdisshme’’ pėr kėtė hezitim.  Nė qershor 2017, Gjin Gjoni, gjyqtar i gjykatės sė apelit nė Tiranė, dhe bashkėshortja e tij Elona Caushi, biznesmene kanė artikuluar akuza/padi ndaj BIRN Albania, sė bashku me gazetarėt Besart Likmeta dhe Aleksandra Bogdani, dhe akuza tė vecanta kundrejt gazetės Shqiptarja.com, bashkė me gazetarėt e saj Adriatik Doēi dhe Elton  Qyno.
 
BIRN Albania, e specializuar nė raportimin hetimor, nė botimin dhe monitorimin e medias, sė bashku me Likmetėn dhe Bogdanin, u akuzuan pėr shkaktimin e dėmtimit tė dyfishtė tė reputacionit dhe stresit/ankthit, cėshtje pėr tė cilėn Gjoni dhe Caushi kėrkojnė kompensim nė shumėn 7 milionė lekė ose 54,000 euro).
 
Gazetarėt e BIRN Albania kanė shkruar pėr mbylljen dhe rihapjen e mėpasshme tė hetimit, tė zhvilluar nga Inspektorati i Lartė pėr Deklarimin dhe Kontrollin e Pasurive dhe tė Konflikteve tė Interesit, nė cėshtjen ‘’Gjoni pėr fshehjen e pasurisė, falsifikimin e dokumenteve zyrtare dhe pastrim parash’’. Nė njė artikull tjetėr, BIRN Albania  e renditi Gjonin si njė nga dhjetė gjyqtarėt mė tė pasur nė vend. Nė njė padi tė veēantė, Gjoni dhe Caushi, duke u bazuar nė tė njėjtėn referencė, kėrkojnė kompensim pėr 4 milionė lekė (€ 30,000) nga Shqiptarja.com, Doēi dhe Qyno.
 
Kristina Voko, drejtorja ekzekutive e BIRN Albania,  e konsideron padinė me natyrė dashakeqe. Ajo vuri nė dukje standardet e larta tė gazetarisė qė mbahen nga organizata pėr punėn qė prodhon. "Ne jemi tė bindur se do ta fitojmė ēėshtjen, sepse raportimi ynė ka qenė nė interesin publik dhe bazohet nė fakte", tha ajo pėr Indeks. Doēi shkroi nė Facebook se ai ishte nderuar nga padia dhe se ai nuk do tė hiqte asgjė nga artikulli I tij rreth Gjonit sepse e konsideron tė saktė atė.
 
Organizatat e medias brenda dhe jashtė vendit kanė shprehur solidaritet me BIRN albania dhe me gazetėn ‘’Shqiptarja.com”. Shumė mendojnė se rastet do tė dekurajojnė mė tej gazetarinė investigative, e cila tashmė ėshtė e pakėt. Flutura Kusari, njė avokate mediash, tha nė njė artikull tė botuar nė faqen e internetit ‘’Sbunker’’ se paditė e Gjonit ishin nėn kategorinė e padive strategjike kundėr pjesėmarrjes publike (SLAPP), pėr tė cilėn ajo beson se pėrdoren pėr tė intimiduar/frikėsuar gazetarėt shqiptarė.
 
“Nė paditė SLAPP ju mund tė shihni ‘’prima facie’’ qė nuk janė tė bazuara nė fakte dhe ato do tė jenė tė pasuksesshme nė gjykatė. Me ta paditėsi nuk synon tė fitojė rastin, por synon tė frikėsojė dhe shkurajojė gazetarėt nga ēėshtjet e raportimit tė mėtejshėm tė interesit publik, duke i bėrė ata tė kalojnė nėpėr procese gjyqėsore tė gjata dhe tė kushtueshme ", shkruante ajo.  Bashkimi i Gazetarėve Shqiptarė (unioni I gazetarėve) kėrkoi qė Gjoni to stand down,(te mos ushtrojė detyrėn)……. derisa ēėshtja ėshtė nė vijimėsi , pėrsa kohė pozicioni i tij nė sistemin gjyqėsor mund tė ndikojė nė vendimet.
 
Blendi Salaj, nėnkryetari i Kėshillit tė Mediave Shqiptare, e konsideron rastin si njė rast kundėr gazetarisė investigative, e cila gjithashtu synon tė mbajė tė heshtur mediat.  "Nuk ka vend/arsye pėr kėtė rast, por fakti qė gazetaria e vėrtetė dhe shpėrndarja e informacionit shkon nė kundėrshtim me interesin e subjekteve, veprimtaritė e tė cilit janė prezantuar nė shtyp" tha ai pėr Indeksin. Salaj gjithashtu vuri nė dukje dėmet e mėdha tė kėrkuara si kompensim nga paditėsi. "Shuma e parave qė ata kėrkojnė ka pėr qėllim tė trembė, shqetėsojė dhe frikėsojė gazetarėt dhe degėt qė ekspozojnė faktet qė ata nuk duan ti bėjnė publike", tha ai.
 
Kristina Voko gjithashtu ėshtė dakort me faktin se paditė po pėrdoren si njė formė intimidimi. “ėshtė e vėrtetė se gjatė vitit tė kaluar ka pasur njė sėrė padish ndaj gazetarėve shqiptarė apo mediave nga gjyqtarė apo kompani private tė pėrfshira nė marrėveshje tė ndryshme koncesionare, "tregon ajo pėr Indeksin. "Kjo paraqet shqetėsime nė lidhje me lirinė e medias nė vend,"shtoi voko.
 
Hetimi i kompanive private gjithashtu paraqet vėshtirėsi pėr gazetarėt nė vend. Kjo tashmė ėshtė njė praktikė e rrallė nė mediat kryesore si rezultat i kontratave tė reklamave dhe lidhjeve tė forta qė disa nga kėto kompani kanė me politikanėt. Shqipėria ka filluar implementimin e reformės gjyqėsore aq tė rėndėsishme qė synojnė pastrimin e korrupsionit nė politikė. Reforma u nxit fuqishėm nga Komisioni Evropian dhe Shtetet e Bashkuara, dhe konsiderohet vendimtare/decizive pėr Shqipėrinė qė tė pėrparojė nė pėrpjekjen e saj pėr t'u bėrė pjesė e Bashkimit Evropian. Procesi i verifikimit pėr tė gjithė gjyqtarėt dhe prokurorėt nė vend tė mbikėqyrur nga njė organ ndėrkombėtar ėshtė duke u zhvilluar si hapi i parė pėr tė reformuar sistemin.


dy.b/shqiptarja.com

8 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Zef Brozi:Berisha pranoi se lejoi  drogėn,duhej tė ndiqej penalisht
Balla: Llalla ikėn nė 7 dhjetor Kryeprokurori i ri i pėrkohshėm
Studiuesi Belushi-Ramës: Krijo dikasterin ministerial për arbëreshët
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 10/12/2017, VITI VII- NR.292