Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 00:00 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Lajme tė mira
12 Shtator 2017 - 19:55 | përditesuar në 20:07
​Foto/Nė qytetin me ngjyra
fabrikė tė “Made in China”
Made in China (Prodhuar nė Kinė). Kėto tre fjalė janė gjithandej nė produktet me kosto tė ulėt nė tė gjithė botėn.

Qirinj, deodorant, lodra, zbukurime krishtlindjesh etj. Gjithēka vjen nga Kina, por shumica, rreth 60% e mallrave tė konsumit tė lirė, vijnė nga njė qytet i vetėm: Yiėu.

Pėr standardet kineze, Yiėu ėshtė njė qytet i vogėl me vetėm 1.2 milion njerėz. Por i rėndėsishėm nė njė shkallė globale pėr kėdo qė ka blerė ndonjėherė ēorape, ēarēafė ose kostume tė minutės sė fundit tė Halloėeen.

Qyteti tėrheq vizitorė tė biznesit nga e gjithė bota. Blerėsit mbėrrijnė gjatė gjithė vitit pėr tė parė mallrat dhe pėr tė bėrė porosi tė mėdha qė mė pas pėrfundojnė nė dyqanet e pajisjeve, mallrave shtėpiake dhe suvenireve.

Sipas vlerėsimeve tė njė agjencie tregtare lokale, mbi 60 pėr qind e dekoratave tė Krishtlindjeve, sidomos dritat, vijnė nga Yiėu.

"Krishtlindjet fillojnė kėtu nė shtator", thotė Raffaele Petralla, njė fotograf qė vizitoi Yiėu pėr tė parė mė afėr qytetin e “bizhuterive’.

"Gjatė viteve tė komunizmit, Krishtlindjet nė Kinė ishin tė ndaluara, por tani shihet si njė mundėsi e madhe pėr tė shitur".

Tregu i Krishtlindjeve zė njė sipėrfaqe tė madhe, ndėrsa ekziston edhe njė treg pėr lodrat, njė tjetėr pėr ēorapet. Tregu mė i madh zė rreth 2.5 kilometra katrorė dhe strehon mbi 58 mijė banesa.Redaksia Online
J.Sh Shqiptarja.com

1 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Edi Rama: Ligji i Luftės nga Greqia do t'i mbetet historisė
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/01/2018, VITI VIII- NR.15