Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 03:46 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Lajme tė mira
12 Tetor 2017 - 04:44
14 gjëra që njerzit e sukseshëm
bëjnë në mëgjes, po ju çfarë bëni?
Njerzit e suksesshëm gjithmonë janë të veçantë në veprimet e tyre. Por një nisje e mbarë është gjysma e punës themi në shqiptarët, prandaj edhe nisja e mbarë e ditës do të ishte një mundësi për përparuar në jetë.

Ata pijnë ujë.

Shumë drejtues të suksesshëm pijnë ujë në vend të kafesë në mëngjes.

Pirja e ujit në mëngjes ju ndihmon të ndiheni më të vëmendshëm, të rifreskoni trupin tuaj dhe të filloni metabolizmin tuaj.

Ata bëjnë ushtrime para se të shohin axhendën e ditës

Aktiviteti në mëngjes i të pasurve dhe të fuqishmëve duket të jetë stërvitje, qoftë ushtrme me peshav në shtëpi ose frekuentimi i palestrës.

Ata punojnë për projektet e tyre me prioritet të lartë në biznes.

Orët e qeta të mëngjesit mund të jenë koha ideale për t'u përqendruar në një projekt pune të rëndësishëm pa u ndërprerë. Për më tepër, duke kaluar kohë në të në fillim të ditës siguron që ajo të marrë vëmendjen tuaj para se të tjerët.

Ata punojnë në projektet personale që i kanë passion

Shkrimi I një novele dhe krijimi i artit nuk janë të lehta për tu bërë kur keni qenë në takime gjatë gjithë ditës, jeni të lodhur dhe të uritur dhe duhet të kuptoni se çfarë është për darkë. Kjo është arsyeja pse shumë njerëz të suksesshëm vënë në një orë apo më shumë në projektet e tyre personale para se ata zyrtarisht fillojnë ditët e tyre.

Ata kalojnë më shumë kohë me familjen.

Ne mund të ngremë darkën e familjes, por nuk ka asgjë që thotë se duhet të kesh një vakt të madh familjar gjatë natës. Disa njerëz të suksesshëm përdorin mëngjesin për të investuar në kohën e familjes, qoftë duke lexuar tregime për fëmijët ose duke gatuar një mëngjes të madh së bashku.

Ata ruajnë marrdhënie të forta me bashkëshortët.

Në mbrëmje, ka më shumë gjasa që të lodhesh nga aktivitetet e ditës, dhe koha mund të humbet lehtë me përgatitjet e darkës dhe qendrimi përpara TV. Kjo është arsyeja pse shumë njerëz të suksesshëm bëjnë lidhjen me partnerët e tyre një ritual në mëngjes.

Ata rregullojnë shtretërit e tyre.

Ky zakon një minutësh mund t'ju bëjë më të lumtur dhe më produktiv gjatë gjithë ditës.

Në librin e tij, “Fuqia e Sjelljeve”, Charles Duhigg shkruan se bërjanë rutinë për të rregulluar shtratin tuaj çdo mëngjes lidhet me rritjen e produktivitetit.

Ata takohen nëpër kafene me njerëz të tjerë

Sidomos në qoftë se ju pëlqen ta bëni atë në shtëpi për darkë, në mëngjes mund të jetë një kohë e mirë për t'u takuar me njerëz për kafe ose mëngjes. Plus, mëngjeset e rrjetëzimit janë më pak shqetësuese sesa dreka në mesditë dhe më shumë të orientuara nga puna se sa festat me kokteje të buta, vëren Vanderkam.

Ata meditojnë për të pastruar mendjet e tyre.

Personalitetet e tipit A zakonisht kërkojnë aq shumë nga të tjerët sa ata bëjnë nga vetja, kështu që mund të jetë e vështirë për ata të shkëputen nga listat e tyre mendore për të bërë dhe të qetësojnë mendjet e tyre. Para se të dalin nga dera, shumë njerëz të suksesshëm i kushtohen një praktike shpirtërore të tillë si meditimi ose lutja për t'u përqëndruar në nxitimin e ditës.

Ata shkruajnë gjërat për të cilat ata janë mirënjohës.

Shprehja e mirënjohjes është një mënyrë tjetër e shkëlqyeshme për të përqendruar veten dhe për të marrë perspektivën e duhur para se të shkoni në zyrë. Shkrimi i njerëzve, vendeve dhe mundësive që ju i jeni mirënjohës merr vetëm disa minuta, por mund të bëjë një ndryshim të vërtetë në opinionin tuaj.

Ata planifikojnë dhe bëjnë strategji,sa janë të freskët.

Planifikimi i ditës, javës, ose muajit përpara është një mjet i rëndësishëm për menaxhimin e kohës për t'ju mbajtur në rrugën e duhur kur jeni në trashësinë e tij. Duke përdorur mëngjesin për të bërë mendime të mëdha të imazhit, ju ndihmon të përcaktoni përparësitë dhe të vendosni trajektoren e ditës.

Ata kontrollojnë e-mailin e tyre.

Shumë njerëz të suksesshëm fillojnë ditën me email. Në fakt, një studim i kohëve të fundit zbuloi se gjëja e parë që drejtuesit më të madhe bëjnë në mëngjes është kontrollimi i emailit të tyre.

Ata e lexojnë lajmet.

Nësejeni ulur në vagon-restorant dhe lexoni gazetat ose kontrolloni bloget dhe Tëitter nga telefonat tuaj, njerëzit më të suksesshëm kanë një ritual para mëngjes për të marrë titujt e fundit.

Redaksia Online
a.dr/shqiptarja.com

3 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
'45 minuta', ngėrēi pėr Plotfuqinė Milo:Rama-Meta tė takohen si burra
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 22/02/2018, VITI VIII- NR.42