Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 03:46 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Lajme tė mira
12 Tetor 2017 - 03:08 | përditesuar në 04:54
Avokado, pema e re frutore e
parcelave shqiptare
Mbjellja e pemės sė avokados nė ambientet e jashtme po kthehet nė njė kulturė tė mirėfilltė pėr kopshtarėt e Shqipėrisė.

Avokado ėshtė njė burim i shkėlqyer vitaminash dhe ushqyesish. Popullariteti i tij nė rritje dhe pėrdorimi i gjėrė nė vendet me klimė tė ngrohtė e kanė transformuar avokadon nė njė produkt qė nuk duhet tė mungojė nė kuzhinėn tuaj.

Mbjellja e pemės sė avokados nė ambientet e jashtme po kthehet nė njė kulturė tė mirėfilltė pėr kopshtarėt e Shqipėrisė. Kjo, sepse bima e avokados preferon temperaturat e ngrohta dhe ka njė ndjeshmėri tė lartė ndaj ngricave.

AgroWeb.org ka inspektuar mė shumė se 3 parcela eksperimentalė tė avokados nė zonėn e Vlorės, por edhe nė Tiranė.

Bėhet fjalė pėr kultivues qė janė tė apasionuar pas avokados. Ata kanė vendosur ta rrisin atė pėr pėrdorim personal duke treguar se ky frut mund tė rritet mjaft mirė nė Shqipėri, sidomos nė zona tė mbrojtura.

Kushtet Klimatike

Temperatura e ngrohtė e ambientit, ndriēimi i diellit dhe pėrkujdesja e duhur janė thelbėsore nėse dėshironi tė rrisni avokadon nė shtėpi.

Rritja e saj ėshtė njė mėnyrė mjaft e mirė prezantimi me kėtė frut organik pėr ju dhe familjen tuaj.

Fidanėt e avokadove gjenden nė fidanishte apo nė pikat e tregtimit tė drurėve frutorė, tė cilat punojnė edhe me porosi tė veēanta.

Si tė mbillni pemėn e avokados

Pėrzgjidhni njė vend tė ndriēuar mirė dhe tė kulluar mirė. Vendndodhja duhet tė jetė nė anėn jugore tė shtėpisė ose nė njė serė tė ndėrtuar posaēėrisht pėr ta mbrojtur atė nga era dhe ngrica.

Jini bujarė me plehun organik dhe mbajeni dheun tė ushqyer mirė. Ofrojini avokados njė tokė tė kulluar mirė pse pėrdorni rėrė dhe guralecė pėr ta pėrmirėsuar kullimin.

Sigurohuni qė avokadoja do tė ketė hapėsirėn e nevojshme 3-4 metra larg ndėrtesės dhe 10 metra larg pemėve tė tjera.

Nėse preferoni mund tė zgjidhni njė pemė shtatshkurtėr nė pikat e shitjes ose fidanė tė gatshėm.

Mbjellja e duhur ėshtė gjysma e punės por nuk mbaron me kaq. Ju duhet tė siguroni ujitje tė vazhdueshme e tė plotė deri sa bima tė lulėzojė plotėsisht.

Fertilizimi i plotė nga Shkurti nė Shtator i sjell mjaft tė mira bimės. Pėrdorni sulfat amoniumi gjatė kėsaj periudhe.

Nė vitin e parė tė mbjelljes ushqejeni bimėn me gjysėm filxhani me sulfat dhe mė pas rriteni dozėn nė njė filxhan tė plotė.

Kur pema tė ketė mbushur dy vjeē, ju mund tė hidhni deri nė dy filxhanė ēdo muaj.

Pema e avokados nuk ka nevojė tė krasitet, pėrveē se nė rastet kur duhet tė hiqni degėt e thata.

Nėse dėshironi ju mund ta krasisni avokadon por vetėm pėr tė ruajtur masėn e saj. Avokado ėshtė njė pemė qė kėrkon durim sepse frutat e parė mund t’i prisni vetėm pas disa vitesh.


Redaksia Online
a.dr/shqiptarja.com

3 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
'45 minuta', ngėrēi pėr Plotfuqinė Milo:Rama-Meta tė takohen si burra
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 22/02/2018, VITI VIII- NR.42