Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 22:46 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Metronews
24 Janar 2013 - 17:47
Bima që rritet vetë, 40 vjet e
mbyllur në damixhanë
BRITANI - Një kopshtar në Angli ka bërë një eksperiment të çuditshëm dhe ka rritur një bimë të mbyllur në një damixhanë qelqi të madh për 40 vjet. Bima është mbjellë nga kopshtari 80-vjeçar David Latimer në vitin 1960 dhe është ujitur për herë të fundit në vitin 1972, para se të mbyllej përfundimisht tapa.

Bima vazhdon të rritet prej 40-vjetësh brenda në damixhanin e madh, edhe pse nuk ka ajër dhe as nuk është ujitur. Kopshtari tregon se gjithçka e ka nisur si eksperiment dhe bima rritet në Cranleigh, Surrey në Britaninë e Madhe.

Sipas ekspertëve bima përfiton lagështi, veti ushqyesve dhe oksigjen nga rrezet e diellit duke u përthithur përmes qelqit.

Bima e cila po mbijeton brenda qelqit quhet spiderworts ose tradescantia në Latinisht ka gjethe jeshile dhe të shëndetshme. Gjethet janë rritur shumë dhe e kanë mbushur të gjithë enën e qelqit dhe secila prej tyre përmbajnë acid sulfurik.

Bima thith energji diellore, ujë nga lagështira që ajo vetë krijon, dioksid karboni dhe veti ushqyesve nga gjethet që lëshon, të cilat prodhojnë oksigjeni brenda enës së madhe.

britani, bima ne qeld e David Latimer
(Në foto kopshtari David Latimer dhe bima e tij)

Redaksia online
(eç/shqiptarja.com)

6 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Humbja e PD nė zgjedhje, Salianji: Basha mori pėrgjegjėsitė e duhura
Sėmundja e rrallė, 19 vitet e vėshtira tė Geraldinės
​Nis rindėrtimi i Rrugės sė Dibrės Veliaj: Po mbaj premtimet
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 23/07/2017, Viti VII - NR.172