Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 03:31 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Lajme tė mira
06 Mars 2018 - 08:09
Dëshifrohet enigma arkeologjike
e ndërtuar nga "njerëzit e detit"
Shkencëtarët kanë arritur të deshifrojnë një shkrim 3200-vjeçar të shkruar mbi një pllakë guri, që ishte edhe një ndër misteret më të mëdha të arkeologjisë mesdhetare.

Bëhet fjalë për një pllakë me një hapësire totale prej 29 metrash, e gjetur në vitin 1878 në një zonë arkeologjike në Turqinë e sotme. Origjinali i pllakës u përdor nga banorët vendas për ndërtimin e një xhamie, por arkeologu francez, George Perrot arriti që të kopjonte të gjithë hieroglifet para se guri të shkatërrohej.

Gjuha e përdorur në këtë gur ishte ajo Leuviane, që dhe ajo flet për një flotë të madhe pushtuese, të ndërtuar nga “njerëzit e detit”.

Shkencëtarët janë të ndarë përsa i takon përcaktimit se kush janë “njerëzit e detit”. Grupi më i madh i tyre besojnë se bëhet fjalë për trojanë, ndërsa të tjerë thonë se mund të jenë egjiptianë, ose fise të tjera nga Lindja e Mesme.

Pllaka i takon epokës së bronzit dhe gjuha e përdorur njihet nga vetëm 20 shkencëtarë në mbarë botën.

e.gj/Shqiptarja.com

8 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
uns duket sikur ju te gjithe ketu qe komentoni, pas nje gellenjke kafeje i fusni edhe naj supozim historiko-antropologjiko-arkeologjik, tamam si me ndeshje 1x2. jepini se edhe mund te kapni naj fjale te mire per studimet dhe dijet tuaja qe fitoni ne kafene! Mbetje otomane
avatar
Anonim
Populli Jane greket qe nga fizionomia, ADN-ja dhe legjenda vijne nga Egjipti i lashte dhe pushtuan token e pellazgeve
avatar
Anonim
Shqiptar Greket jane jecgj indie o lolo, po nejse ju greket krenoheni gjithmon me kastravecin e tjeter kujt!!!! Me ju ndegjuar juve del edhe jezusi grek.
avatar
Analist
Arben Metani "Shqiptarit"- Mendoj se "Populli" ka pranuar vjetersine e Shqipetareve, si pasardhes te Pellazgo-Ilireve ne Ballkan, dhe jo ate te Grekeve. Greket erdhen si pushtues, asimilues, shkaterrues te kultures Pellazgo-Ilire ne Ballkan, dhe perhapes te kultures pasardhese egjiptaine pershtatur me kohen dhe ambientin Ballkanik. Kultuara dhe historia pellazgo-iliro eshte me e vjetra dhe autoktone ne Ballkan.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 18/03/2018, VITI VIII- NR.63