Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 19:02 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Metronews
15 Janar 2013 - 20:28
Facebook prezanton
Graph Search
SHBA-Rrjeti social me mė shumė se njė miliardė pėrdorues ka shpallur natyrėn e tij tė re, atė tė kėrkimit shoqėror, kundėr Google dhe dominimit tė tij nė internet, por nė njė formė tjetėr.

Zuckerberg nuk ka ndėrmend njė “web search”, por njė “ graph search”.

“Graph search” ėshtė njė sistem qė eksploron miliarda tė dhėna si, fotografi, video dhe lidhjet qė pėrdoruesit vendosin sė bashku. Pra, duke kėrkuar informacion, Facebook do tė bėjė tė mundur kėrkimin pėr tė gjitha tė dhėnat qė disponon dhe deri te rezultatet e atij kėrkimi tė vecantė.

Kjo do tė bėhet e mundur duke pėrdorur referencat sociale dhe multimediale, pa pėrjashtuar edhe reklamat.

(v.gj/shqiptarja.com)

19 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Humbja e PD nė zgjedhje, Salianji: Basha mori pėrgjegjėsitė e duhura
Sėmundja e rrallė, 19 vitet e vėshtira tė Geraldinės
​Nis rindėrtimi i Rrugės sė Dibrės Veliaj: Po mbaj premtimet
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 22/07/2017, Viti VII - NR.171