Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 03:14 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Lajme tė mira
12 Tetor 2017 - 03:40 | përditesuar në 05:06
Hidet shqiptare kalojnë Paqësorin
shkojnë në SHBA e Australi
Fama e Hideve Shqiptare

E ndërsa shitja e Hideve në tregun vendas është shndërruar në një biznes fitimprurës, fama e tyre po kapërcen kufijtë e Europës. Ky frut ka njohur tregje të reja drejt Amerikës dhe Australisë falë komuniteteve të diasporës.

Histori Suksesi

Hidet në Amerikë apo Australi janë fruta të rralla shumë pak të njohura apo familjare. Në këto vende hidet nuk kultivohen dhe njihen vetëm nga importi, por kërkesat e komuniteteve ballkanike për to është e konsiderueshme.

Ky është faktor i rëndësishëm që ndihmon disa shqiptarë të jenë të suksesshëm në iniciativën e tyre.

Sokol Ndreu, jeton prej 20 vitesh në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, në Boston. Prej dy vitesh, ai ka nisur kultivimin e hideve në një fermë të vogël në periferi të qytetit.

Ndreu tregon mbi nisjen e këtij kultivimi, i cili siç thotë ai ka nisur të japë shenjat e para të kënaqshme financiare.

“Hidet për momentin janë frutat ku ne kemi pritshmëri për fitimet e biznesin tonë. Bashkë me familjen ne zotërojmë një fermë ku kultivojmë disa kultura frutash dhe perimesh.

Më të veçanta janë hidet, nuk njihen shumë këtu dhe kjo na ndihmon në shitje.

Mbi të gjitha fidanët e tyre i kemi porositur dhe na kanë ardhur nga Shqipëria.

Tërhiqen shumë si fruta, jo vetëm nga komuniteti shqiptar këtu, por mbi të gjitha nga vetë amerikanët që i konsiderojnë bio” thotë Ndreu.

Hidet jo vetëm në SHBA

Stefan Mino i vendosur në veri të Queensland, Australi prej më shumë se 18 vitesh, ndan me AgroWeb.org eksperiencën e tij.

“Gjithçka nisi rreth 5 vite më parë. Tashmë ne kemi krijuar tregun tonë përsa i përket Hideve, madje edhe hurmave farëzeza, sigurisht bashkë edhe me prodhimet e tjera.

Fillimisht eksperimentova me kultivimin e tyre. Kur pamë që gjithçka eci mirë, ndërmora hapin e shumëpritur duke nisur prodhimin e tyre.

Fidanët i kemi siguruar nëpërmjet miqve që takojmë kur vijmë në Shqipëri” shprehet Mino.

Sipas të dhënave fidanët e hideve shqiptare janë sot mjaft të kërkuara edhe në Evropë. Madje ka kërkesa në rritje prej vendeve fqinjë, Kosovë, Maqedoni dhe Mal i Zi./AgroWeb.org

Redaksia Online
a.dr/shqiptarja.com

4 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Shqipėria si Finlanda, modeli i ri i arsimit nga zv.ministrja Shahini
Tre oficerėt, Vasili: Operacioni pėr arrestimin u dekonspirua nga policia
Bashkėshorti i Esmeralda Uruēit: Ja si fitova ndaj shpifjes sė RD-sė
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 25/11/2017, VITI VII- NR.279