Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 10:04 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Lajme tė mira
12 Shtator 2017 - 14:42 | përditesuar në 14:47
Indi, njė Ministri e veēantė pėr
lopėt?Ideja qė po trazon botėn
Tė krijosh njė ministri pėr lopėt: ėshtė kjo ideja e kryeministrit indian Narenda Modi.

Nė realitet ėshtė njė premtim qė kryeministri  ka bėrė gjatė fushatės.

Ai ka shprehur nevojėn se lopėt duhen mbrojtur qoftė pėr faktin se janė kafshė tė shenjta por edhe pėr shkak tė cėshtjeve qė lidhen me shėndetin publik. Njė deklaratė e tillė ka shkaktuar polemika jo vetėm nė Indi.

Njė vendim tė tillė pėr tė krijuar njė ministri pėr lopėt e dha presidenti i partsiė nacionaliste hindu.

Njė ministri e tillė do tė mbronte lopėt tė konsideruara kafshė tė shenjta, po ashtu do t’i mbronte  ato lloj speciesh qė janė nė rrezik zhdukje, veēanėrisht lopėt indiane.

Njė lajm i tillė ka shkaktuar plot polemika, teksa nė mediat ndėrkomėbtare vihet nė pikėpyetje se India duhet t’i kushtojė rėndėsi infrastrukturės, shėndetit, tensioneve sociale e jo tė merret mė cėshtje tė tilla besimi.

Madje kryeministri ėshtė akuzuar  se ėshtė pėrfshirė nga ndjenja anti silamike.

Nė Indi mbizotėron hinduizmi por nė vend  ka njė komunitet tė gjerė muslimanėsh.
Ministria e Lopėve  ndoshta do tė pėrkeqėsojė situatėn nė vend.

Por nė cdo mėnyrė qeveria indiane mbrohet duke thėnė se vendimi nuk ka vetėm vlerė fetare por edhe sociale.

Redaksia Online
e.m/Shqiptarja.com

10 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Zef Brozi:Berisha pranoi se lejoi  drogėn,duhej tė ndiqej penalisht
Balla: Llalla ikėn nė 7 dhjetor Kryeprokurori i ri i pėrkohshėm
Studiuesi Belushi-Ramës: Krijo dikasterin ministerial për arbëreshët
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 10/12/2017, VITI VII- NR.292