Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 23:25 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Lajme tė mira
13 Nentor 2017 - 19:13 | përditesuar në 19:31
Ja HEC-i që po përmirëson jetën
e banorëve në fshatin e Moglicës
HEC-i Moglicës, punimet për të cilin janë inspektuar sot nga Kryeministri Rama, duket se ka sjellë edhe gjallërimin e zonës përreth ndërtimit, përmes përmirësimit infrastrukturor dhe hapjes së vendeve të reja të punës.

Plot 1400 punëtorë, kryesisht nga komuniteti i zonës përreth, janë punësuar për ndërtimin e hidrocentralit dhe të rrugëve të zonës.

Në Moglicë dhe fshatrat rrotull është investuar në infrastrukturë, duke ndërtuar apo përmirësuar mbi 100 kilometër rrugë dhe ura – bëjnë me dije burimet zyrtare të kompanisë ndërtuese.

Është punuar në ndërtimin e rrugës së re zëvendësuese Banjë-Gramsh-Ura e Trashovicës, ndërsa projekti lidh Gramshin me Korçën, në zonën e Moglicës dhe më tutje. Kështu projekti, e ka afruar me kryeqytetin zonën e Gramshit, falë rrugëve të bëra nga partneriteti publik-privat.

Me pak investime në të ardhmen mund të mundësohet që gjithë kjo trevë të ketë një lidhje të dyfishtë, pra edhe me Elbasanin. Ndërkohë që shumë banorë kanë rikonstruktuar shtëpitë e tyre për t’i dhënë me qira. Një banesë me qira në Moglicë kushton sot 20 mijë lekë të reja.

Në këtë mënyrë, ndërtimi i HEC-it është një shembull pozitiv se si investimet e huaja vazhdojnë të progresojnë në Shqipëri./lexo

 

Redaksia Online
J.Sh Shqiptarja.com

0 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Bashkėshorti i Esmeralda Uruēit: Ja si fitova ndaj shpifjes sė RD-sė
Mediu: Pyetja ime pėr Bashėn pse opozita s'ėshtė nė sheshe?
Hyrja e Shqipėrisė nė BE mund tė shpėtojė Italinė nga dominimi gjerman
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 23/11/2017, VITI VII -NR.277