Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 00:10 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Lajme tė mira
13 Nentor 2017 - 08:32
Lindja e pazakontë e pesënjakëve,
ndodh 1 në 60 milionë raste
Një lindje e rrallë ka ndodhur në Turqi, ku një grua keniane ka sjellë në jetë pesënjakë në mënyrë natyrale. Lindja e pazakontë ka ndodhur një ditë më parë në një qytet të vogël në Turqi, ku gruaja solli në jetë tre djem dhe dy vajza.

Pavarësisht lindjes natyrale, dy djemtë e parë kanë ndërruar jetë pak pas lindjes, ndërsa tre fëmijët e tjerë gëzojnë shëndet të mirë. Gjithçka ka ndodhur pa asnjë trajtim hormonal, ndaj dhe është cilësuar nga ekspertët si një rast i rrallë, që ka shans të ndodhë një në 60 milionë. Të gjithë fëmijët peshonin nga 1.6 deri në 1.9 kilogramë.

“Nëna 30-vjeçare, Jacintah Akinyi, filloi lindjen që në shtëpi dhe kur arriti në spital kishte lindur dy fëmijë, të cilët nuk mbijetuan”, tha drejtori i spitalit, John Malago. Akinyi është tashmë nënë e katër fëmijëve, ndërsa kishte humbur një fëmijë një tjetër fëmijë pak kohë më parë.

d.c./shqiptarja.com

0 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Bashkėshorti i Esmeralda Uruēit: Ja si fitova ndaj shpifjes sė RD-sė
Mediu: Pyetja ime pėr Bashėn pse opozita s'ėshtė nė sheshe?
Hyrja e Shqipėrisė nė BE mund tė shpėtojė Italinė nga dominimi gjerman
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 23/11/2017, VITI VII -NR.277