Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 22:52 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Metronews
10 Dhjetor 2012 - 08:23
NASA: Më 21 dhjetor s'është
fundi i botës, mos krijoni panik
TIRANE- Në datën 21 dhjetor, një re e zezë pluhuri kozmik, do të mbulojë cipen e Diellit çka në këndvështrimin e Agjencisë Hapësinore Amerikane NASA, është fenomen i zakonshëm. Ky fenomen, do të shihet qartë me teleskop ndërsa me sy të lirë thjesht arna. Sipas NASA-s, ndërhyrja e këtij pluhuri kozmik në Rrugën e Qumështit, afron planetin Tokë, me atë që quhet Vrima e Zezë e gravitetit.

Por sipas NASA-s, planeti ynë, qëndron larg kësaj. Kjo dukuri ndodh pikërisht në ditën e solsticit dimëror. Për NASA-n, dukuria në fjalë, nuk është fundi i Botës siç e kanë quajtur fisi Maya, dhe për këtë, ka ftuar njerëzimin, mos t’i bashkohet bestytnive të fisit Maya për të ngjallur panik të premten e 21 dhjetorit. Kjo dukuri si pluhuri kozmik në Rrugën e Qumështit, eshtë fenomen i zakonshëm dhe sipas NASA-s, nuk shkakton asgjë aq më tepër edhe kur ndodhin në 21 dhjetor, në ditën e solisticit dimëror. NASA kundërshton teoritë e dala së fundi se solisticiti ka lidhje me rreshtimin e Diellit dhe Tokës në një vijë të drejtë me Vrimën e Zezë të Galaktikës sonë çka do të shoqërohet me tërheqje të mëdha gravitacionale.

Arsyeja e parë që NASA rrëzon këtë teori, është se vetë solsticiti, nuk lidhet me lëvizje yjesh apo ndonjë universi përtej planetit tonë. Së dyti, Toka nuk është brenda rrezes së efekteve të forta gravitacionale nga Vrima e Zezë në qendër të Galaktikës. Kënaquni me solisticin, ndizni fishekzjarre dhe mos dilni në rrugë të ulërini për të jetësuar teoritë e Mayave-thuhet në një artikull të faqes zyrtare të Agjencisë Hapësinore Amerikane NASA.

(aq/sg/shqiptarja.com)

22 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
nertila nuk besoj qe ne 21dhjetor esh fundi i botes,ato qe ndodhin jan thjesht dukuri natyrore
avatar
Anonim
ideal gasahi 9 vjeq une vet e kam degjuar ne internet se nasa tha nuk eshte fundi i botes me 21 dhjetor 2012
avatar
Anonim
IDEAL GASHI 9 VJEQ NASEN E KAM DEGJUAR UNE VET NE INTERNET
avatar
Anonim
adi bota me daten 21 nuk ka fund mos kini frike
avatar
Anonim
IDEAL AI I CILI THA SE ME 21 DHJETOR ėSHTE FUNDI I BOTES KA RREJT AI E KA PAS Qė TI FRIKESOJ NJERZIT E KOSOVES
avatar
Anonim
myza vetem nje zot e di me mir qka eshte per ne
avatar
Anonim
arben thaqi une mendij se njerzit e kosoves jan njerzit ma te besushum ne bot edhe jemi popull shum i mir edhe ne nuk tutum prej fjalve te papakav na kem ni ZOT
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Humbja e PD nė zgjedhje, Salianji: Basha mori pėrgjegjėsitė e duhura
Sėmundja e rrallė, 19 vitet e vėshtira tė Geraldinės
​Nis rindėrtimi i Rrugės sė Dibrės Veliaj: Po mbaj premtimet
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 21/07/2017, Viti VII - NR.170