Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 22:57 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Metronews
27 Prill 2013 - 12:18
Një vizitë në kopshtin më të bukur në botë
Një shfaqje e vërtetë pranverore me miliona lule shumëngyrëshe, kryesisht tulipane është krijuar në Hollandë në kopshtin më të madh në botë prej 32 hektarësh.

Kopshti i njohur me emrin Keukenhof ndodhet në afërsi të qytetit të Lisse në jug-perëndim të Amsterdamit, i cili është një vend i famshëm për traditën e gjatë të kulturës së luleve, veçanërisht për shumëllojshmërinë e tulipanëve.

kopshti hollande

Siç thirret ndryshe “Parajsa Qiellore” në Tokë, ky kopsht të ofron një hapësirë përrallore, ku bukuria e ngjyrave dhe aromave të përziera bën të ndjehemi në një botë tjetër.

kopshti hollande

Përveç kundrimit të luleve të bukura për orë të tëra, vizitorët mund të blejnë fara dhe enciklopedi lulesh si dhe mund të marrin këshillat më të mira për lulet nga kopshtarët holandezë.

kopshti hollande

Kopshti më i madh në botë ka çelur lule çdo pranvere për 64 vjet me radhë dhe është një nga atraksionet që tërheq vëmendjen e shumë turistëve nga mbarë bota.

Redaksia Online
(l.c/xh.k/shqiptarja.com)

23 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Sėmundja e rrallė, 19 vitet e vėshtira tė Geraldinės
​Nis rindėrtimi i Rrugės sė Dibrės Veliaj: Po mbaj premtimet
Vettingu, Calavera: Kemi dosjet e gjyqtarėve e prokurorėve
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 20/07/2017, Viti VII - NR.169