Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 23:25 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Lajme tė mira
08 Nentor 2017 - 15:40 | përditesuar në 15:49
Pse tė zgjedhėsh Shqipėrinė? Njė
sėrė arsyesh nga ‘The Travel News’
Shqipėri njė vend i vogėl, por me pasuri tė mėdha, njė vend i cili po zhvillohet dita-ditės, e padyshim me shumė arsye pėr ta vizituar. Nė Tiranė, bunkerėt bėhen muze dhe kuzhinierėt e rinj fokusohen nė ushqimet bio, rruga pėr turizmin cilėsor.

Revista “The Travel News” ka renditur njė sėrė arsyesh se pse ja vlen ta vizitosh vendin tonė duke u ndalur tek disa nga bukuritė e shumta qė vendi ynė ka. Ndėrė to pėrmenden qytet dhe vendet arkeologjike pjesė e Trashėgimisė Botėrore tė UNESCO, bujaria e shqiptarėve, e Bunk'Art.

Njė  vend qė i jep dinamizėm Tiranės e qė tė fton ta vizitosh ėshtė edhe Bunk'Art shkruhet nė artikkull

 “Njė bunker atomik 2,680 metra katror i ndėrtuar nė kohėn e diktaturės komuniste tė Enver Hoxhės pėr tė pritur nomenklaturėn nė rast tė njė sulmi bėrthamor. Falė entuziazmit tė gazetarit tė Salentos Carlo Bollino, ish-korrespondent i Ansa dhe ish-drejtor i “Gazzetta del Mezzogiorno”, ky vend ėshtė bėrė njė muze qė pėrmes fotografive, objekteve dhe dokumenteve, rindėrton periudhėne trishtė e shumė tė gjatė, nga viti 1944 deri mė 1995, ku Hoxha drejtoi vendin”, e shpjegon mė tejė “The Travel News”.

Artikulli nga “The Travel News”

Jepini njė dorė Shqipėrisė, vendit tė vogėl tė Ballkanit, vetėm 40 milje detare larg gjirit puglies, mbanė njė rekord mbi numrin e atraksioneve turistike.

Me siguri vendi ėshtė duke bėrė investime tė mėdha pėr tė krijuar struktura qė mund tė pėrmbushin pritjet e vizitorėve tė huaj, por ana tjetėr e Adriatikut, megjithėse definitivisht ekonomike, ende ka mungesė. Kėtu po ju bėjmė njė pėrmbledhje tė arsyeve se pse duhet ta vizitoni shtetin ballkanik.

Njė komb nė zhvillim, nė veēanti qyteti dinamik i Tiranės, ku ka njė energji pozitive dhe njė dėshirė tė madhe pėr tė bėrė, veēanėrisht nė mesin e tė rinjve, ata qė kanė punuar dhe studiuar jashtė vendit janė kthyer nė Shqipėri dhe kanė krijuar biznese duke pėrfituar nga ajo qė kanė mėsuar nė vitet e emigracionit.

Pėr shembull, shefi Bledar Kola, i lindur nė vitin 1984, pronarė nė restorantin “Mullixhiu” nė Tiranė, qė 15 vjeē shkoi nė Londėr pėr tė marrė eksperienca tė reja dhe gjatė qėndrimit tė tij jashtė vendit ai gjithashtu punoi nė prestigjiozen Noma tė Kopenhagės. Tani “Mullixhiu” ofron pjata tradicionale shqiptare tė pėrgatitura me mish, fruta dhe perime tė prodhuara nga njė fermė pranė qytetit.

The Travel News

Gjithashtu nė “Uka Farm and Winery” pranė kryeqytetit, ku Flori Uka, njė i diplomuar nė Universitetin e Udines, kultivon vreshta dhe 40 lloje tė frutave nė mėnyrė strikte me metoda biodinamike. Siē ka shpjeguar Uka: Ferma, dy hektarė nė total, ka lindur nga njė ide e babait tim, entomolog nė Universitetin e Tiranės, i cili rreth tridhjetė vjet mė parė vendosi tė krijojė njė laborator natyral pėr t'i lejuar studentėt e tij tė bėjnė teza nė terren.

Pra, ai ka mbjellė disa lloje bimėsh qė kanė tėrhequr shumė insekte sot tė pėrdorura pėr luftėn biologjike: nė fakt kėtu sot ne jemi nė gjendje tė rrisim vreshtat pėr tė prodhuar verėrat dhe perimet tona pa nevojėn pėr pesticide tė shėrbyera nė restorant.

Njė tjetėr shembull qė i jep gjallėri Tiranės e qė tė fton ta vizitosh ėshtė ėshtė Bunk'Art, njė bunker atomik 2,680 metra katror i ndėrtuar nė kohėn e diktaturės komuniste tė Enver Hoxhės pėr tė pritur nomenklaturėn nė rast tė njė sulmi bėrthamor.

Falė entuziazmit tė gazetarit tė Salentos Carlo Bollino, ish-korrespondent i Ansa dhe ish-drejtor i “Gazzetta del Mezzogiorno”, ky vend ėshtė bėrė njė muze qė pėrmes fotografive, objekteve dhe dokumenteve, rindėrton periudhėne trishtė e shumė tė gjatė, nga viti 1944 deri mė 1995, ku Hoxha drejtoi vendin.

bunkart

Por, meqė Shqipėria tashmė shikon drejtė tė ardhmes nė  Bunk'Art  janė zhvilluar edhe ekspozita interesante moderne tė artit dhe shfaqje teatrale qė kontribuojnė pėr tė gjallėruar atmosferėn kulturore tė kryeqytetit.

2. Qytetet dhe vendet arkeologjike pjesė e Trashėgimisė Botėrore Unesco: Gjirokastra, tė pėrshkruara me mjeshtėri nga shkrimtari i famshėm i Ismail Kadare nė romanin “qyteti prej guri”: njė qendėr qyteti osmane e mirė-ruajtur, e dominuar nga njė kėshtjellė me njė pamje tė paharrueshme tė luginės sė Drinit dhe kodrave pėrreth;

Butrint, destinacioni mė i vizituar kulturore nė Shqipėri, zona arkeologjike qė ruan kulturat e ēmuara Helenistike, Romake, Bizantine, veneciane dhe otomane nė njė mjedis tė bukur natyror;

bunkart

Berat, njėqind kilometra nga Tirana, "qyteti i njė mijė dritareve" nė ndriēimin e muzgut. Nuk ka dyshim: nė disa milje katrore vendi ofron njė shumėllojshmėri tė pikave tė mahnitshme, nga deti nė male deri nė tokat e sheshta. Dhe larg qendrave tė banuara ka ende zona tė paeksploruara.

Njė tjetėr pikė nė favor tė Shqipėrisė: banorėt e saj, shumė miqėsorė. Ata janė kryesisht muslimanė, por diskrete dhe me kompromis.

Me fjalė tė tjera, qė i pėrkasin njė feje mė shumė sesa njė tjetre, pėr shqiptarėt nuk ėshtė shkaku i diskriminimit dhe dhunės: ata jetojnė nė harmoni me ata qė i pėrkasin besimeve tė ndryshme fetare, pėrkatėsisht myslimanėve (57 pėrqind), bektashi (2.5 pėrqind), tė krishterėt katolikė (10 pėrqind), tė krishterėt ortodoksė (7 pėrqind), tė krishterėt ungjillorė (0.11 pėrqind), ateistėt (2.5 pėrqind).

 

Redaksia Online
J.Sh Shqiptarja.com

23 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Bashkėshorti i Esmeralda Uruēit: Ja si fitova ndaj shpifjes sė RD-sė
Mediu: Pyetja ime pėr Bashėn pse opozita s'ėshtė nė sheshe?
Hyrja e Shqipėrisė nė BE mund tė shpėtojė Italinė nga dominimi gjerman
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 23/11/2017, VITI VII -NR.277