Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 03:04 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Lajme tė mira
12 Gusht 2017 - 18:10 | përditesuar në 20:21
Qielli premton spektakėl 
pėrgatituni pėr shiun e meteorėve
Mbrėmjen e sotme bėni mirė ta kaloni duke vėshtruar qiellin, pasi premton tė na ofrojė njė spektakėl tė vėrtetė.

NASA ka bėrė tė ditur se mbrėmjen e 12 gushtit do tė kulmojė shiu i madh i meteorėve, ku sipas shkencėtarėve qindra meteorė do tė vijėzojnė qiellin, e shumė prej tyre mund tė shihen me sy tė lirė pėrreth botės.

Shiu i Perseidėve, siē quhet grupi i meteorėve qė shkėputet nga bishti i kometės Swift-Tuttle, ndodh ēdo vit nė muajt korrik e gusht.

Kėtė vit pritet tė bien 150 meteorė nė orė do tė thotė 2-3 pėr minutė, ndėrsa nė Tiranė pritet tė bien 40 meteorė nė orė, dhe ju duhet tė drejtoni sytė nga horizonti pėr ti parė.

Ekspertėt  thonė se aktiviteti do tė kulmojė pranė mesnatės, por sipas tyre shikueshmėria do tė jetė shumė mė e ulėt kėtė vit pasi hėna nuk do tė jetė e plotė.

Megjithatė Robin Scagell, zėvendėspresidenti i shoqėrisė popullore pėr astronominė tha se shpreson pėr njė spektakėl tė denjė..

Shiu i perseidėve e ka marrė emrin nga pika nė qiell ku ky meteor shkėputet, konstelacioni i Perseusit. Ai ka marr emrin e heroit tė mitologjisė greke qė mundi meduzėn duke i prerė kokėn prej gjarpri.

Redaksia Online
J.Sh Shqiptarja.com

5 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Astronauti Qofte me fat per politikanet qe te mos e cojne boten drejt nje katastrofe
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Reforma nė Akademi, Gjinushi pėr Report Tv: Unė, rol katalizatori
Duma: PD po konsultohet pėr kandidatėt pėr kryebashkiakė
Gazidede, zbulohet lidhja sekrete me Sigurimin qė 1991
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 23/02/2018, VITI VIII- NR.43