Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 23:25 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Lajme tė mira
08 Nentor 2017 - 10:28 | përditesuar në 16:15
Qumėshtori i Ēamėrisė nga duart
e Suela Bakos nė “Rreze Dielli”
Ditėn e sotme nė kuzhinėn e “Rreze Dielli” veshi pėrparėsen e amvisės regjisorja dhe aktorja Suela Bako. Jashtė skenės sė teatrit apo skenave tė filmit, Suela tregoi se ėshtė dhe njė amvisė e mirė nė kuzhinė.

Suela pėrgatiti njė recetė ēame duke sjellė nė vėmendje dhe origjinėn e saj. Qumėshtori, njė ushqim tradicional shqiptar duke e shoqėruar me njė sallate me ullinj e portokalle.

Suela, nėnė e dy fėmijėve Kaltrinės dhe Hermesit si dhe bashkėshortja e aktorit Romir Zalla rrėfeu jo vetėm pasionin nė kuzhinė por edhe ruajtjen e traditave tė recetave tė gatimit nga tė parėt e saj.

Kėtė vit Suela arriti njė ndėr sukseset e saj mė tė mėdha nė karrierė duke marrė ēmimin e aktores mė e mirė pėr filmin “Bloodlands” nė Nashville Film Festival nė SHBA.

Por, duket se ky nuk ėshtė i vetmi sukses i saj, ajo ka njė familje tė shėndetshme ku kėndi i kuzhinės shoqėrohet gjithmonė me gatime tė mrekullueshme nga duart e Suelės.

VIDEOEmisioni i gatimit - Zonja Tefta sjell recetėn e ditės me  regjizoren dhe aktoren Suela Bako

Receta 1 Qumėshtor

Brumė pėr petė

Miell 300gr

Vezė njė kokėrr, Kripė

Vaj ulliri, Ujė i vakėt

Qumėsht 1 litėr

6 veze + 1 e verdhė veze

Gjalp 3 lugė gjelle

Miell 4 lugė gjelle

Receta 2 Sallatė me ullinj

Ullinj

Portokall

Vaj ulliri

Limon

 

Redaksia Online
J.Sh Shqiptarja.com

23 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Bashkėshorti i Esmeralda Uruēit: Ja si fitova ndaj shpifjes sė RD-sė
Mediu: Pyetja ime pėr Bashėn pse opozita s'ėshtė nė sheshe?
Hyrja e Shqipėrisė nė BE mund tė shpėtojė Italinė nga dominimi gjerman
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 23/11/2017, VITI VII -NR.277