Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 23:22 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Lajme tė mira
14 Nentor 2017 - 13:28 | përditesuar në 21:43
Rama: Fishat pėr matjen
e diabetit pėr fėmijėt, falas
Damiana Bakiu ėshtė vogėlushja 12 vjeēare, e cila prej disa vitesh ėshtė e diagnostikuar me diabet. Ajo ėshtė njė prej 1800 fėmijėve nė Shqipėri, tė cilėt vuajnė nga kjo sėmundje, kostoja e sė cilės nė tė shumtėn e rasteve bėhet e papėrballueshme pėr familjet e tyre. Sot, nė Ditėn Ndėrkombėtare tė Diabetit, Kryeministri Edi Rama, i shoqėruar nga Ministrja e Shėndetėsisė Ogerta Manastirliu ishin miq nė familjen e Damianės, pėr t’u dhėnė njė lajm tė mirė, buxheti i vitit 2018 rimburson jo vetėm insulinėn pėr diabetikėt e ēdo moshe, por edhe fishat e diabetit pėr tė gjithė fėmijėt e Shqipėrisė. Kjo do tė thotė, mesatarisht 1.2 milionė lekė nė vit kursim pėr familjet.

VIDEO/ Edi Rama sot me fėmijėt diabetikė

Pėr prindėrit e Damianės, dhe jo vetėm, ky ėshtė njė lehtėsim. “Kemi vite qė e presim dhe jemi tė gėzuar qė kjo do tė realizohet,” thotė nėna e Damianės, e cila ėshtė detyruar tė lerė punėn pėr t’u kujdesur pėr vajzėn e saj. “Ėshtė njė ndihmesė shumė e madhe jo vetėm pėr ne, por pėr shumė fėmijė  qė vuajnė nga diabeti,” -shprehet kryefamiljari Bashkim Bakiu.

Ministrja e Shėndetėsisė Ogerta Manastirliu shpjegoi se “momentalisht rimburojmė 100% insulinat pėr tė gjithė pacientėt, qofshin fėmijė, qofshin tė rritur. Mirėpo pėr fėmijėt, familjeve u kushton shumė blerja e fishave. 100 mijė lekė nė muaj, madje edhe mė tepėr i kushton ēdo familjeje blerja e fishave tė diabetit. Janė 1800 fėmijė nė tė gjithė Shqipėrinė, tė cilėt vuajnė nga diabeti, pėr tė cilėt qeveria planifikon rimbursimin pėr vitin 2018 tė fishave tė diabetit.”  

Ministrja e Shėndetėsisė shpjegoi mėnyrėn e rimbursimit tė fishave dhe njoftoi se “nga janari do tė hyjė nė fuqi me miratimin e buxhetit dhe listės sė materialeve tė rimbursueshme. Nga pikėpamja e rimbursimit merret receta tek mjeku i familjes dhe familjet do tė tėrheqin fishat njė herė nė dy muaj, siē merren medikamentet e tjera.”

Kryeministri Rama tha se me kėtė vendim, njė barrė e madhe lehtėsohet nga buxheti i familjeve. ”Jemi kėtu pėr t’u thėnė se do t’ua lehtėsojmė kėtė barrė. Ėshtė njė barrė e madhe, por qė na takon ne qė ta marrim pėrsipėr pėr fėmijėt, pasi pėr familjet ėshtė hall i madh pėr t’u marrė me kėtė sėmundje, qė me pėrparimet e shkencės kam shumė besim qė do tė vijė dita mė herėt se vonė t’i gjendet njė zgjidhje.  Por, ndėrkohė, ne na duhet tė zgjidhim kėtė qė e kemi mė imediate, qė tė paguajmė nga buxheti fishat pėr tė gjithė fėmijėt.”

Ministrja Manastirliu sqaroi gjithashtu se familjet do tė lehtėsohen ndjeshėm edhe nga burokracitė e pėrfitimit tė ndihmės ekonomike qė jep shteti pėr kėto familje. “Kemi vendosur qė nė kuadėr edhe tė derregullimit, pra, tė burokracive qė ekzistojnė pėr marrjen e ndihmės qė i alokon shteti tė gjithė pjesės sė fėmijėve qė marrin pagesė invaliditeti, tė heqim paraqitjen tek shėrbimi social shtetėror, njė herė nė vit. Fėmijėt janė tė diagnostikuar njė herė me diabet dhe nuk ka mė kuptim qė tė shkojnė ēdo vit pėr tė bėrė dokumente dhe pėr tė marrė njė ndihmė financiare qė i jepet familjes.”

Ndėrsa duke folur pėr benefitet e recetės elektronike nė shmangien e abuzimeve me medikamentet, ministrja Manastirliu tha se nė gjysmėn e parė tė vitit tė ardhhėm, receta elektronike do tė shtrihet nė tė gjithė vendin. “Receta elektronike do tė shtrihet edhe mė gjerė. Ka pėrfunduar shtrirja nė Fier, po mbaron Shkodra dhe besoj se 6 mujorin e parė tė 2018 pėrfundon shtrirja nė tė gjithė Shqipėrinė.”  

Pėr vajzėn tjetėr tė familjes Bakiu, e cila aktualisht ėshtė nxėnėse nė klasėn e dytė, por edhe pėr tė gjithė fėmijėt nga klasa e parė deri nė  klasėn e katėrt, Kryeministri Rama tha se vitin e ardhshėm, prindėrit nuk do tė shpenzojnė pėr blerjen e librave.  “Vitin tjetėr do t’u japim libra falas. Edhe ky ėshtė njė lehtėsim, se me ato lekėt qė kushtonin librat e shkollės, prindėrit mund tė blejnė pėr ju libra tė tjerė, lodra, apo veshjet qė ju keni dėshirė.”​

Batutat e kryeministrit me fėmijėt:

Rama: Nė ēfarė klase je ti?

Vajza: Jam nė klasėn e dytė

Rama: Vitin tjetėr do i japim librat falas. Me ato lekė prindėrit do blejnė tė tjera gjėra jashtėshkollorė. Kėshtu do shkojė kjo punė, avash avash.

Babai: Unė jam taksist.

Rama: Punė e vėshtirė. Mua mė vjen keq se jam shkėputur nga taksitė, sepse mė parė i kisha barometėr, se rrija natėn qė shikoja punimet. Hipja nė njė taksi dhe i thoja ‘jepi tani’.

Rama-vajzės sė madhe: Sa larg e ke shkollėn?

Vajza: Gjysmė ore.

Babai: Jo gjysmė ore moj babi, 10 minuta.

Rama: I duket gjysmė ore se shkon me pėrtesė. Nė ēfarė klase je ti?

Vajza: Nė klasė tė gjashtė.

Rama-djalit: Qenkeni nė njė klasė, po ti qenke si Erjon Braēe, i vogėl fare. Apo kėshtu jeni ju tė Kombinatit.

d.c./shqiptarja.com

23 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Bashkėshorti i Esmeralda Uruēit: Ja si fitova ndaj shpifjes sė RD-sė
Mediu: Pyetja ime pėr Bashėn pse opozita s'ėshtė nė sheshe?
Hyrja e Shqipėrisė nė BE mund tė shpėtojė Italinė nga dominimi gjerman
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 23/11/2017, VITI VII -NR.277