Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 07:48 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Lajme tė mira
27 Prill 2012 - 10:32
Samsung në vend të parë, kalon Nokia-n
SEUL - Samsung Electronics ia ka kaluar Nokia-s duke u bërë prodhuesi më i madh në botë i celularëve, thotë firma e studimeve të tregut Strategy Analytics.

Nokia kapi vendin e parë në vitin 1998 duke kaluar Motorolën, por në tremujorin e parë të 2012 Samsung nxorri në treg 93 milionë celularë, krahasuar me 83 milionë nga Nokia.

Samsung raportoi edhe fitimin më të madh të një tremujori që prej vitit 2008, plot 5 trilionë dollarë fitim neto deri në 31 mars, 81% më shumë se e njëjta periudhë e vitit të kaluar.

Samsung është gjithashtu edhe prodhuesi më i madh në botë i televizorëve dhe ekraneve të sheshtë.

Në 3 maj Samsung do të prezantojë serinë e re Galaxy të telefonave. Seria Galaxy ka qenë shumë e kërkuar dhe e ndihmoi Samsung t’ia kalonte Apple dhe të bëhej shitësi më i madh në botë i smartphone-ve.

(ep/shqiptarja.com)

8 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
ben Qenkeni mbrapa shume.Nokia ka kohe qe eshte mbrapa.Me daljen e i-phoneve dhe smart phoneve,tregun e kane zaptuar apple dhe samsung(me teper samsun)g.Edhe blackberry si ka punet mire,me smart phonet.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Rama mesazh Bashės: S'ka pakt pėr mbylljen e dosjeve
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 23/01/2018, VITI VIII- NR.16