Pronari i "Vlora Channel" i afėrm
i viktimės sė Masakrės sė Ēoles

24 Maj 2017 - 21:24 | përditesuar në 21:34
Publicitet
VLORE-Masakra e Ēoles, biznesmeni i afėrm i njė prej tė vrarėve nė Masakrėn e Ēoles

Biznesmeni vlonjat Erven Hyseni, njėherėsh pronar i “Vlora Channel”  rezulton i afėrm i Haki Rakipit, i cili u vra nė masakrėn e Ēoles nė vitin 2015.
 
Policia e Vlorės ka nisur hetimet pėr disa konflikte tė Hysenit, por ndalet dhe tek kjo ngjarje qė tronditi Vlorėn.

Ngjarja, ēfarė ndodhi me 7 prill nė lagjen “1 Maji”, viti 2015
Njė vit me parė Gjykata e Vlorės bazuar tek hetimet e prokurorise, ka shpallur fajtor 3 tė rinjtė e akuzuar pėr vrasjen e trefishtė nė 7 prill nė njė lokal tė qytetit bregdetar.
Nga tėrėsia e provave dhe thėnieve tė dėshmitarėve tė mbledhura nga Prokuroria ka rezultuar se shtetasit Albi Limaj dhe Ardi Velaj, mė dt 07.04.2015, kanė komunikuar me telefon me njėri-tjerin nė lidhje me njė ngjarje tė ndodhur nė orėt e para tė mėngjesit tė sė njėjtės ditė (qė lidhej me shtetasin Xhuljano Maskaj).

Fillimisht komunikimi midis tyre ka filluar nė orėn 12.33 me telefonatėn e shtetasit Albi Limaj nė drejtim tė numrit telefonik tė shtetasit Ardi Velaj, mė pas komunikimet e tjera vijojnė nė orėn 13.50 e nė vijim.

Rreth orės 14:00 tė dt 07.04.2015 Ardi Velaj dhe Haki Rakipi janė filmuar duke ecur sėbashku nė drejtim tė kafe „Ador” ,njėri prej tė cilėve ėshtė duke pirė cigare.

Velaj dhe Rakipi janė futur nė njėrėn nga hyrjet e lokalit (lokali ka dy hyrje)dhe kanė ndaluar nė verandė pėrballė njėri-tjetrit, duke biseduar dhe pirė cigare.

Pas rreth dy minutash nė hyrjen tjetėr janė shfaqur sėbashku Albi Limaj dhe i pandehuri Aleksandėr Llanaj.

Nė momentin qė kėta tė fundit janė futur nė verandėn e lokalit, i pandehuri Alekandėr Llanaj, duke ecur nė drejtim tė shtetasve Haki Rakipi dhe Ardi Velaj, ka goditur me armė zjarri nė drejtim tė tyre duke goditur fillimisht nė drejtim tė Ardi Velaj.

Si pasojė e goditjes me armė zjarri, Velajt i ėshtė shkaktuar njė plagė nė kokė, nė anėn e majtė dhe se pistoleta qė ishte pranė shtetasit Ardi Velaj nuk ka realizuar asnjė qitje.
Llanaj ka goditur mė pas shtetasit Haki Rakipi, fillimisht nė gjoks dhe pastaj nė pjesėn e djathtė tė kokės.

Nga automjeti tip BMV me targa AA 323 AO, ka dalė i pandehuri Bertil Aliaj, i cili pasi ėshtė futur nė anėn e lokalit ku ndodhej ende i gjallė shtetasi Albi Limaj duke konstatuar plagosjen e tij.

Shtetasi Albi Limaj ka dalė nga lokali nga e njėjta hyrje qė edhe ėshtė futur nė verandėn e tij, ndėrsa i pandehuri Aleksandėr Llanaj, ka dalė nga pjesa tjetėr e lokalit nga ku ishin futur dhe qėndronin nė verandė tė shtrirė nė tokė kufomat e shtetasve Haki Rakipi dhe Ardi Velaj.

Rezulton se i pandehuri Aleksandėr Llanaj ėshtė futur nė automjetin BMV X5, me targa AA 323 AO qė drejtohej nga i pandehuri Ani Begaj dhe ka komunikuar me kėtė tė fundit.
Mė pas, i pandehuri Ani Begaj ėshtė afruar tek i pandehuri Bertil Aliaj me tė cilin kanė komunikuar dhe ku i ka dhėnė armėn e luftarake qė i pandehuri Aleksandėr Llanaj ka bėrė goditjet.

Mė pas, i pandehuri Bertil Alliaj dhe i pandehuri Ani Begaj pasi nuk kanė mundur tė bėjnė dėrgimin nė automjet edhe tė shtetasit Albi Limaj pėr shkak se ky i fundit kishte rėnė i shtrirė nė asfalt, i pandehuri Bertil Aliaj ėshtė larguar me vrap.

Gjatė largimit tė tij, Alliaj ėshtė parė me dy armė dhe rezulton nga akti i ekspertimit kimik se ai ka faktor plotėsues tė qitjes nė dorė.

Alliaj ėshtė larguar midis pallateve, i pandehuri Ani Begaj ka dėrguar nė spital tė pandehurin Aleksandėr Llanaj pėr shkak se ky i fundit rezultonte i plagosur.

“Fillimisht nga vendi i ngjarjes ėshtė larguar kufoma e shtetasit Albi Limaj. Nga kqyrja e kufomės rezulton se nė trupin e viktimės vihet re njė goditje me armė qė i ka shkaktuar vdekjen dhe se gjatė kqyrjes i ėshtė gjetur njė predhė.

Sipas aktit tė ekspertimit balistik, rezulton se predha qė i ėshtė gjetur shtetasit Albi Limaj ėshtė qitur nga arma e tė pandehurit Aleksandėr Llanaj, ndėrkohė qė ky ishte spostuar nė drejtim tė hyrjes tjetėr pėr nė verandėn e lokalit ku ndodheshin shtetasit Haki Rakipi dhe Ardi Velaj. Si pasojė e goditjeve me armė tė tė pandehurit Aleksandėr Llanaj ka gjetur vdekjen shtetasi Albi Limaj.”

Nga sa mė sipėr, rezulton se i pandehuri Aleksandėr Llanaj ka kryer vrasjen me dashje me armė luftarake tė shtetasve Haki Rakipi dhe Ardi Velaj, veprime kėto tė cilat i ka kryer nė bashkėpunim me shtetasit Ani Begaj, Bertil Alliaj dhe tė ndjerin Albi Limaj (i cili ka organizuar edhe takimin).

Prokuroria thotė se “nė lidhje me vrasjen e tė ndjerit Albi Limaj, i pandehuri Aleksandėr Llanaj duke e ekspozuar kėtė tė fundit me dashje ndaj goditjeve me armė tė realizuara prej tij i ka shkaktuar atij vdekjen”.

Pėrfundimisht, Prokuroria pranė Gjykatės sė Shkallės sė Parė Vlorė ēmon se i pandehuri Aleksandėr Llanaj ka kryer veprėn penale tė "Vrasjes nė rrethana cilėsuese” tė shtetasve Albi Limaj, Haki Rakipi dhe Ardi Velaj tė kryer nė bashkėpunim.

(d.b/Shqiptarja.com)
Publicitet
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.