23 bashki pa shėrbim
zjarrfikės, 70% mjeteve tė vjetra

03 Gusht 2017 - 13:45 | përditesuar në 22:21
Arsen Rusta
Publicitet
  • Publicitet
Dy vite pas hyrjes nė fuqi tė reformės territoriale e cila shėrbimin zjarrfikės ia kaloj nė varėsi pushtetit lokal, situata paraqitet nė kufijtė e skandalit.

Njė investigim ekskluziv i Report Tv ka zbuluar se nga 61 bashki nė vend, shėrbim zjarrfikės ofrojnė vetėm 38 prej tyre, ndėrsa nė 23 bashki shėrbimi zjarrfikės nuk ekziston.

Kjo situatė ka sjellė edhe pasojat katastrofike nga zjarret nė disa zona tė vendit, ku flakėt po bėjnė masakėr ndaj pyjeve, ndėrsa rrezikojnė edhe banesa. 

Kreu i Zjarrfikėsve, Kristuli: S'kemi mjete ajrore
Kreu i shėrbimit zjarrfikės Alfred Kristuli sqaroi se aktualisht nė Shqipėri flota e mjeteve qė shėrbejnė pėr ruajtien e zjarrit ėshtė e amortizuar nė masėn 70% dhe ato janė tė vit prodhimeve 1960-1970-1980.

Po sipas Kristulit nė inventarin e Drejtorisė sė Shėrbimit Zjarrfikės nuk ekziston asnjė mjet ajrorė pėr shuarjen e zjarrit qoftė helikopter, avion.
kristuli
(Drejotir i Shėrbimit Zjarrfikės nė MB, Alfred Kristuli)

Pa stacion tė shėrbimit zjarrfikės janė edhe njė pjesė e madhe e zonave bregdetare si Velipoja, Golemi, Divjaka, Dhėrmiu, Zvėrneci, Jala, Spilleja, tė cilat sipas Kristulit mbulohen me kėtė shėrbim nga bashkia e qarkut.

Njė tjetėr mangėsi e shėrbimit zjarrfikės ėshtė edhe autoshkalla e cila disponohet vetėm nė 10 qytete, por njė pjesė e madhe e zonave urbane dhe pse zjarret mund tė bien nė katet e larta, ky shėrbim nuk ofrohet.

Njė situatė tė tillė pėr Rreport Tv e konfirmoi dhe Kreu i Emergjencave Civile, Shemsi Prenēi i cili bėri apel pėr mė shumė investime.

"Ėshtė e domosdoshme qė vetė shteti tė ngrejė flotėn ajrore, tė operacioneve ajrore pėr fikjen e zjarrit nė pyje dhe kullota", tha Prenēi. 

Reforma Territoriale: Kryebashkiakėt pėrgjegjės
Me ligjin 15/2015 shėrbimi zjarrfikės i kalon pėr kompetencė dhe varėsi bashkive dhe nė nenin 9-tė tė tij saksionohet pėrgjegjėsia e ēdo kryebashkiaku si mė poshtė:

Kryetari i bashkisė ka kėto pėrgjegjėsi: a) merr masa pėr ngritjen dhe kompletimin me mjete e pajisje tė stacioneve pėr fikjen e zjarreve dhe shpėtimin, tė shėrbimit tė MZSH-sė nė territorin e bashkisė, sipas standardeve enormave nė fuqi; b) planifikon fondet e shėrbimit tė MZSH-sė, nga buxheti i bashkisė, pėr ēdo vit; c) siguron gatishmėrinė e pėrhershme tė stacioneve tė shėrbimit zjarrfikės me automjete, pajisje speciale, personel zjarrfikės dhe i vė ato nė dispozicion pėr shuarjen e zjarreve dhe shpėtimin jetės, pronės, nė ēdo rast aksidenti, incidenti apo fatkeqėsie dhe emergjencash tė ndryshme nė territorin e bashkisė.

kush eshte pergjegjes per zjarrefikset
(Pėrgjegjėsitė e kryetarit tė bashkisė sipas ndarjes sė re territoriale)

Lajmet minutė pas minute, situata e zjarreve nė gjithė vendin:

Ora 10:05 Zjarr nė malin e Shanicės nė orėt e vona
Njė zjarr ka rėnė nė orėt e mbrėmjes nė malin e Shashicės mbi zonėn e Ujit tė Ftohtė duke djegur shkurre.

Ndėrsa ėshtė pėrmirėsuar situata me zjarret nė fshatin Duakt, rrezikon ende parku i Llogorasė, ku zjarrfikėsit kanė marrė masa duke ndėrhyrė qė zjarri tė mos pėrparojė nė pishat e parkut.

Problem me zjarret ka edhe tek mali i Karaburunit ku janė dy vatra zjarri tė cilat ende vijojnė tė djegin masive me shkurre dhe pemė. Po ashtu dy avionė qė do tė ndihmonin pėr fikjen e zjarrit ende nuk kanė mbėrritur nė kėtė zonė

Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com
Publicitet
  • Publicitet
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
rednex Rendesi ka qe kryeministri yne i dashur na nderon shatervane!!!
avatar
Anonim
sapa Ka vetem nje menyre per te perjetuar shtet:ikja nga shqiperia!
avatar
Anonim
redi Eshte e pafalshme dhe kriminale qe te kete kete gjendje sherbimi zjarfikes me mungesa ne mjete dhe sidomos mingese absolute te sherbimit ajror zjarrfikes . Per mua ky dem qe po shkaktohet nga zjarr venesit eshte shkaktuar nga ministria e financave qe ne vend te investonte per blerje te ketyre mjeteve , dha fonde per luks te zyrave te shtetit . Kesaj i thone zjarri digjet dhe kurva krihet . Zoti Rama mos e vendos mesuesin Ahmetaj ne krye te financave se nuk ka idenr e te berit te buxhetit efektiv
avatar
Anonim
A Kjo ndodh sepse rendom tek ne ecet me moton" s ka per ta gjetur gje .......... dhe parate e taksave tona dhe donacionet e partereve vetem vidhen ..........
avatar
Anonim
TruthHurts Nuk ka problem....kemi palma e sheshe me beton gjithėandej....
avatar
Anonim
Stjarrfiksi Ne Shkoder kena Voltanen qe i shurron ne ta zjarrit.....
avatar
Anonim
Alb Sigurisht qe Ska zjarfikese se gjithe keto vite askush nuk u kujtua te investoje ne to ....vetem per te shperndare Miliona lek partive ne fushate jane qeveritaret tane dhe per asgje tjetet
avatar
Anonim
Piloti Helikopteret e rinj qe kane ardhur adoptohen shume thjeshte ne fikes zjarri, pse nuk i bejne?!
avatar
Anonim
Ehuuu O shoku ata helikoptere jane per nevoja personale te shtetareve. Nuk jane per keto zjarre te vogla
Rezultate tė tjera: 1