Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 20:02 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Kosova
03 Shtator 2012 - 11:33
Vrasja e heroit Ilir Konushevcit
dhe hakmarrja e Haklajve
Misterin rreth vrasjes së dëshmorit Ilir Konushevcit dhe Hazir Males mund ta zgjidh shteti shqiptar sepse posedon të gjithë emrat e të dyshuarve. 

Të dyshuarit që ngritën pritën ndaj këtyre dy të vërave janë: Shkëllzen Kurbalaj, që tash jeton në Tiranë, e herë-herë në Londër, Albert Lumnica, që jeton në Tiranë, Ylli Haklaj, Isa Krenaj, Petrit Braha, Bilsim Demiri, Agim Demir. Të gjithë shtetas shqiptar nga Tropoja dhe rrethina, shkruan Indeksonline.

Motivi i kësaj prite ishte plaçkitja e furnizimeve me armë që po barte me vete Konushevci, thuhet më tej në shkrim, ndryshe, një pritë e organizuar nga një grup personash të armatosur, më 9 maj 1998 i kishte kushtuar jetën shefit të logjistikës së UÇK-së Ilir Konushevci dhe mjekut tropojan Hazir Mala.

Ilir Konushevci, i njohur me pseudonimin “Mërgimi”, ishte furnitori kryesor i guerrilasve në Kosovë. Konushevci ishte lidhja më e fortë e Haklajve për kalimin e arsenalit luftarak matanë kufirit. Vrasja e tij më 9 maj 1998, pranë fshatit të vogël Miliskajë, në aksin rrugor Qafë Mali-Bajram Curri ka mbetur ende i pa gjykuar dhe autorët e tij ende nuk kanë dal para drejtësisë.

Prita Mbrëmjen e 8 majit 1998 Ilir Konushevci, miku i tij, mjekutropojan Hazir Mala dhe një pjestar i UÇK-së që shërbente si shofer, ishin nisur me një kamion me armë në drejtim të Bajram Currit. Për të shmangur ekspozimin dhe kontrollet e policisë ata janë nisur sapo ka rënë nata dhe zgjodhën rrugën e vështirë të Qafë Malit. Rreth orës 02.00 pas mesnate, kamioni ka ndeshur në një pengesë që u kishte bllokuar rrugën sapo kalon fshatin Miliskajë. Një grup personash të armatosur ka qëlluar drejt kamionit, nga një shkëmb i thepisur anës rrugës, duke plagosur shoferin e kamionit dhe kosovarin Ilir Konushevci.

Si rezultat i zjarrit të hapur nga Konushevci është plagosur rëndë dhe më pas ka gjetur vdekjen një nga autorët e pritës, i cili më pas rezultoi se ishte ishte nga Tropoja. Shoferi i kamionit është tërhequr duke hapur zjarr në një pozicion më të sigurt dhe ka mundur ti mbijetojë pritës.

Ndërsa mjeku 60-vjeçar Hazir Mala ka hedhur mbi shpinë Konushevcin e plagosur dhe është nisur drejt fshatit më të afërt për të kërkuar ndihmë. Mala ka ecur për më shumë se një orë me Konushevcin e plagosur mbi shpinë, deri sa ka ndeshur serish në autorët e pritës. Këtë radhë sulmi ndaj tyre ka qenë vdekjeprurës dhe trupat u janë bërë shoshë nga plumbat.

Vrasësit janë munduar të fshehin gjurmët, duke i hedhur trupat e masakruar të dy dëshmorëve të UÇK-së poshtë një ure, dhe mëpas i mbuluan me gurë.

Mediat shqiptare të kohës raportojnë se Fatmir Haklaj është njoftuar për vrasjen dhe ka shkuar në vendngjarje. Të vrarë ishin miku i familjes Ilir Konushevci, dhe mjeku Hazir Mala, babai i shoferit të tij, Arjan Mala.

Sipas këtyr raportimeve, kur merr vesh se në Bajram Curri po atë natë ka patur një tjetër të vrarë (Agim Demiri), atëherë Fatmir Haklaj bën lidhjen mes viktimës dhe pritës së Miliskajës.

Për Fatmir Haklajn, sipas medieve shqiptare, nuk kishte më dyshim se Demiri kishte qenë autor i pritës së Miliskajës, dhe për këtë shkak u hakmorr aty për aty, duke i vrarë dhe të vëllain, Bislim Demirin shofer taksie në qytetin e Bajram Currit. Vrasja e dy dëshmorëve të UÇK-së, Konushevcit dhe Malës, vazhdon të jetë ende e pazbuluar dhe e pa dënuar nga drejtësia shqiptare.

/rg/indeksonilne/shqiptarja.com/

20 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar
Po i përgjigjeni komentit të agron të datës 3 Shtator 2012 23:04

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
snajperisti_x eris ti na qenke nje bir greku biri micotakis .. po mos te ishin kosovaret juve do tju gjuajn ne det ushqim per peshqi more shizofren
avatar
Anonim
[email protected] kom mendu edhe un si shum kosovar qe sali berisha esht "patriot" po pasi qe i kom pa disa dosje qe fare sme kan pelqy. sali berisha esht aj personi qe ka vra njerz vetem per pushtet aj esht qe furnizimin me armatim per uck e ka kthy ne biznis shum profitabil pervete edhe njerzit e partis se ti, pastaj krimineli serb ZELKO RAZNATOVICIN arkani ka pas takime sekrete ne shkoder me te ndoshta jo personalisht po un ju them me bindje te plot 1 miljard % se salu punon per sherbimin sekret serb
avatar
Anonim
Ushtari. Artan mos trego se je nga familja shpifese...nese ke ndonji argument ateher neser ne prokurori. Munafiket jan gjak i perzier...A thua ne cilin kamp te perqendrimit ishit ?
avatar
Anonim
Agron A ka mundesi dikush me mi numru disa heronj, trima, patriota etj qe plaqkisin banka dhe paret I mbajne per vete ( edhe ato dy here)? Nuk ka? Ata njihen si kriminel, plaqkites dhe vrases- edhe me Kanun edhe me Ligj. Trajtimi ka qene I vonuar por se adekuat.
avatar
Anonim
Tronsi,Kombinat Ehhh Fatmir Haklaj Feriz Kernaja dhe Jaho Mulosmani...Djem me Trima nuk i bo Nena..LAVDI per te gjithe Hakljat,kur qe Fatmiri gjalle nuk pipetinte Njeri se e kepusnin si legen dhe me te drejte,por ca ti besh kur te fusin shume eksperte xhenjere qe te minojne gjith shpatin e malit,dhe kur mblidhen shume forca speciale me pagese dhe te bejne prite mbrapa shpine...Keshtu i mori plumbat Fatmir Haklaj Trim mbi Trimat.....LAVDI.....
avatar
Anonim
Arjeta Lavdi deshmoreve te kombit Ilir Konushevci dhe Hazir Males! I paharruar qofte kujtimi i tyre dhe tradhetareve iu humbte fara!
avatar
Anonim
Fidani Lajmi eshte jokomplet. Konushevci dhe doktori tropojan kishin me vete 600 mije marka dhe ndaj ju be prita. Kjo ka qene e pranuar zyrtarisht nga kreret e UCK dhe eshte shkruar ne shtyp gjeresisht ne vitin 98. Mos botoni pas 10 vitesh pacavura qe dalin nga portale anonime qe dalin nga kuzhina e shpifjes se Berishes
avatar
Anonim
Goni O tradita o njeri i trashe. Po cfare merite ka per luften Sali Berisha o katastrofa. Ai vec pengoi luften. Sa injorante qe jeni si bini pre e propagandes ncncncncncn
avatar
Anonim
Goni Ka nje pasaktesi ne kete shkrim te botuar ne nje portal anonim. Nuk ka mundesi qe Ylli Haklaj te jete pjese e grupit qe vrau keta dy deshmoret, ndersa Fatmir Haklaj miku i Ilir KOnushevcit dhe i Hazir Males qe i vrau per hakmarrje. Eshte propagande e Berishes qe e ka nxjerr kete kohe kete shkrim. Ylli dhe Fatmiri jane vllezer te cilet u vrane nga dora e strukturave kriminale te berishes...
avatar
Anonim
lamja Kane mbetur ende ca Haklaj.Nese je i ri ke per tja nigju zanin kur te vije momenti i duhur.
avatar
Anonim
shaban qosja Ata qe ishin kundra Rambujese urdheruan vrasjen e drejtueseve te UCK.Kete e dine te gjithe.
avatar
Anonim
Pena C`njeres te trashe qe jemi ne.Te gjithe keta mbushin radhet e falangave te krimit te Sali Berishes,sa here qe i duhen per te hequr qafe ndokend,apo ne raste "zgjedhjesh" qe behen ne Shqiperi.Per keto merita te shquara,kosovaret lene koken per Saliun,packa se ai po i jep Grekut Shqiperine e Jugut dhe Serbise Kosoven e Shqiperine e Veriut.Nje nga arsyet pse po shkerrmoqet raca shqiptare,eshte se kosovaret po behen (pa e kuptuar) vegel qorre e serbeve.Nuk thuhet kot: I mbyturi,te mbyt.
avatar
Anonim
muti sala eshte shqipe por edhe tradhetar edhe thaqi po tradheton por pa perjashtime edhe te tjeret sepse ne jemi ndoshta te prir per tradheti ndoshta edhe si rac e poshter jemi sepse na ka qi turku shkjau bullgari rumuni italiani etjer
avatar
Anonim
agron Enver Hoxha te cilen e faktorizoj Miladin Popoviqi u pa se cka ju beri Shqiptareve per 40 vite ( as Millosheviqi nuk ka vra me shume Shqiptari se Enveri me kliken e tij). Ne 1990 pothuajse te gjithe LLASKUCAT e partise se punes ( Nano, Ruci, Gjinushi etj,etj) e formuan Partine Socialiste ( dhe ende e njejta PS mbahet nga te privilegjuarit e rexhimit te kaluar) - Keshtu qe per cdo njeri qe ka vec pak gjak Shqiptari dhe eshte normal ne koke Salih Rame Berisha ( ne kete konkurence) mbetet opcioni me i mire i mundshem. Une per vete kurren e kurres ( me perpara vdes me gjithe familje) se qe ja jepi voten atyre dhe pasardhesve te atyre qe e dhunuan popullin Shqiptar gjithe ato vite dhe e lan ne 1990 si me te prapambeturin ne Evrope - e shendrruan ne lypsaret, kriminelet dhe prostitutat e Evropes - e ju qe mendoni ndryshe te pakten me Salih Rame Berishen e keni kete te drejt dhe mundesi - e tash ndaluni e mendoni.
avatar
Anonim
DRITON OSHQIPTARET VETEM XHAXHI ENVER SHKA I QETSON POR VDIQ IMJERI..... VDIQ XHAXHI ENVER PISLLIKU NA MBULOJ UMBUSHEN METROPOLET E BOTES ME PROSTITUTE SHQIPTARE . SHQIPRIJA VETEM PARA 100 VJETVE IKAPAS KTA ANALFABETET E SODSHMIT JUTHASH DY XHERAT MET FLLIQURAT E KOHES SE ZOTNI SAL IH RAM BERISHES KA DHESHUM TJERA SHKA SPOJ SHKRUJ...
avatar
Anonim
Agron DRITON: vec tregona si ke puna e mbi 2000 Shqiptareve nga Kosova ne vitin 1945 qe u dreguan permes Shqiperise dhe u percjellen nga partizanet e Xhaxhit e u likuiduan ne Tivat.
avatar
Anonim
eris o agron ti vdiske me gjithe familje e nuk ua jepke voten pasardhesve hoxhista, po a e ke menduar ndonjehere qe ai salih ram berisha jot mund te jete nje pinjoll i asaj diktature? Agrono pa ofendim, po prandaj thone qe kosovaret jane o asa o prasa.
avatar
Anonim
Agron Eris: edhe mund te jet pinjoll Po Garant me i Vogel se keta qi I do ti. A ti mundesh me I pyet prinderit tu sa " mire" e Kane pas me kohen e xhaxhit - bile pyeti me fines ku te Kane "nis" Ty, ne cilin aksion ose cilen kooperative?
avatar
Anonim
triumf Po mire mo Zoteri po Kosovaret po vijne te votojne ne zgjedhje kur po mbahen ne Shqiperi, po kosovaret e mbajten ne pushtet enver hoxhen, apo .... shume i quditshem koment i juaj...........pa kurrfare kuptimi apo si thuhet ja fut kot mor....
avatar
Anonim
agron Edhe shtrohet pyetja " KU JANE HAKLAJT SOT"?
Rezultate tė tjera: 1   2   Para
Intervista
Humbja e PD nė zgjedhje, Salianji: Basha mori pėrgjegjėsitė e duhura
Sėmundja e rrallė, 19 vitet e vėshtira tė Geraldinės
​Nis rindėrtimi i Rrugės sė Dibrės Veliaj: Po mbaj premtimet
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 22/07/2017, Viti VII - NR.171