Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 17:18 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
25 Shtator 2012 - 22:40
Lezhė, ja e vėrteta e vrasjes
sė 3 familjarėve nga fqinji i tyre
FOTO /VIDEO-Vrasja mbrėmė
Kisha: Jo gjakmarrjes
LEZHE - Vrasja e trefishtė nė Blinisht tė Lezhės, ku humbėn jetėn 3 pjesėtarė tė njė familjeje, ka ndodhur si pasojė e njė tjetėr krimi tė mbetur nė tentativė nga Kastriot Zhuba, i cili ishte kthyer nga Italia pėr tė marrė hak ndaj njė 30 vjeēari qė kishte rrahur para pak kohėsh babain e tij. Zhuba ėshtė pėrballur me 30 vjeēarin, por nuk e ka vrarė dot. Mė pas ka pirė alkool nė njė lokal dhe aty ėshtė konfliktuar me Fatjon Shtjefnin (djalin e familjes sė ekzekutuar mbrėmė) i cili mė tej sėbashku me prindėrit e tij i janė drejtuar banesės sė Zhubės. Rrok Shtjefni, babai i 24 vjeēarit kishte marrė me vete edhe njė armė, por nuk i ka paraprirė dot Zhubės i cili ka dalė nga banesa dhe ka shtėnė mbi Fatjonin. Mė tej babai i tij ka tentuar tė qėlloj mbi Zhubėn, por ky breshėritė e plumbave nga ana e Zhubės i kanė marrė jetėn Rrokut dhe bashkėshortes sė tij, Mira Shtjefni.

ZHUBA ISHTE KTHYER PER TE MARRE HAKUN E BABAIT, POR SHENJESHTRA NUK ISHIN VIKTIMAT
Vrasja e trefishtė nė Blinisht tė Lezhės ka ndodhur si pasojė e njė tjetėr krimi tė mbetur nė tentativė nga Kastriot Zhuba, i cili ishte kthyer nga Italia pėr tė marrė hak ndaj njė 30 vjeēari i cili kishte rrahur para pak kohėsh babain e tij. Gjithēka ka ndodhur nė harkun kohor tė 20 minutave, ndėrsa vrasja e tre pjesėtarėve tė familjes Shtjefni ka ardhur pas njė konflikti tė momentit.

Sipas burimeve nga vendi i ngjarjes, Kastriot Zhuba kishte marrė njė armė dhe ishte vėnė nė pritje pėr tė qėlluar ndaj Skėnder Sallakut 30 vjeē, banor i Blinishtit, personi i cili kishte pasur konflikt me babain e tij. Pasi kishte mėsuar kthimin nga Italia tė Zhubės, 30 vjeēari Skėnder Sallaku i druhej hakmarrjes dhe pėr kėtė qėllim ruhej, ndėrsa nuk qėndronte asnjė rast jashtė nė orėt e natės.

rrok, mira, fatjon shjefni logo

(Nė foto, Rrok [babai], Mira [nėna] dhe Fatjon Shtjefni [djali])

Kastriot Zhuba ishte vendosur para shtėpisė sė Sallakut dhe nė njė moment ka tentuar tė kalojė murin, por ėshtė pėrballur me plumbat e armės qė mbahej nga 30 vjeēari, ku ka pasur edhe shkėmbim zjarri mes tyre. Pasi nuk ka mundur tė vrasė dhunuesin e babait tė tij, Kastriot Zhuba ėshtė tėrhequr dhe ka konsumuar alkool nė njė lokal nė fshatin e tij, duke menduar pėr veprimet e radhės.

Pasi ka konsumuar njė sasi alkooli, Zhuba ėshtė drejtuar pėr tek makina e tij qė ndodhej para lokalit, por nė momentin e nisjes ka pėrplasur me makinė 24 vjeēarin Fatjon Shtjefni. Ky i fundit i ka kėrkuar shpjegime pėr atė ēfarė ndodhi, por ėshtė gjendur nėn kėrcėnimet e Zhubės, i cili e ka goditur sėrish me pjesėn e pasme tė makinės pas largimit drejt shtėpisė. Pas debatit mes tyre, 24 vjeēari Fatjon Shtjefni ėshtė drejtuar tek prindėrit e tij, dhe sė bashku me ta i janė afruar banesės sė Zhubės. Kur janė ndodhur nė hyrje tė oborrit, 24 vjeēari i ka kėrkuar Kastriot Zhubės tė dalė jashtė, ndėrsa 54 vjeēari Rrok Shtjefni mbante me vete edhe njė pistoletė.

Nė kėtė moment, Kastriot Zhuba ka dalė nga pjesa e pasme e shtėpisė sėbashku me njė armė zjarri automatik dhe ka qėlluar menjėherė nė drejtim tė Fatjonit duke e lėnė tė vdekur nė vend. Pasi ka parė djalin t’i vritej, Rrok Shtjefni ka tentuar tė kundėrpėrgjigjet me armėn e tij, por breshėritė e automatikut janė zbraz nė drejtim tė tij dhe bashkėshortes sė tij Mira Zhuba. Pas kėtij krimi tė rėndė policia e Lezhės ka shpallur nė kėrkim autorin e krimit, ndėrsa sot ka vėne nė dispozicion 10 milion lekė pėr ēdo person qė jep informacion pėr vendndodhjen e autorit tė vrasjes sė trefishtė tė ndodhur nė Blinisht, ndėrsa kėrkon qė tė kontaktohet nė numrin 0694106434.

POLICIA: 10 MILIONE LEKE PER INFORMATORIN
Policia e Lezhės ka vėnė njė shpėrblim prej 10 milionė lekėsh pėr kėdo qė jep informacion nė lidhje me vendndodhjen e autorit tė vrasjes sė 3-fishtė qė ndodhi mbrėmjen e djeshme nė fshatin Blinisht tė Lezhės.
Policia e Lezhės pėrmes njė njoftimi zyrtar kėrkon qė ēdokush qė ka informacion nė lidhje me shtetasin Kastriot Zhuba, tė njoftojė nė numrin e telefonit 069 41 06 434.

Zhuba mbetet ende person i shpallur nė kėrkim. Policia e Lezhės nė bashkėpunim me atė tė Shkodrės si dhe forca tė ndėrhyrjes sė shpejtė vijojnė aksionin pėr vėnien para drejtėsisė sė 47 vjeēarit Kastriot Zhuba, i cili ekzekutoi mbrėmė me automatik 3 pjesėtarėt e familjes Shtjefni, Rrok, Miranda dhe Fatjon Shtjefni.
Mėsohet se gjithēka ka ndodhur si pasojė e njė konflikti mes autorit tė krimit dhe Fatjon Shtjefnit 24 vjeē, pasi Kastriot Zhuba nė gjendje tė dehur, pėr pak sa nuk e ka pėrplasur me makinė 24 vjeēarit.

Pėr tė shuar konfliktin kanė ndėrhyrė edhe dy prindėrit e Fatjonit, po 47 vjeēari ėshtė larguar pėr nė banesėn e tij duke dalė prej andej i armatosur dhe ka qėlluar pėr vdekje 3 pjesėtarėt e familjes Shtjefni.

SIPAS KORRESPONDETIT: PAS VRASJES KONFLIKTI PER NJE BETONIERE, JA SI NDODHI
Ora 09: 40 Konflikti mes Kastriot Zhubės dhe familjes Shtjefni ka qenė pikėrisht pėr njė betoniere informoi sot paradite korrespondenti i Tv A1 Report, nė Lezhė Julian Hila. Zhuba i kishte dhėnė betonieren kryefamiljarit Rrok Shtjefni dhe ky i fundit nuk ia kishte kthyer nė kohė.

Mbrėmjen e sė hėnės Kastriot Zhuba dhe Rrok Shtjefni kanė debatuar mes tyre dhe nė kėtė situatė janė pėrfshirė dhe Miranda (bashkėshortja) e Fatjoni (djali) tė cilėt i kanė dalė nė mbrojtje kryefamiljarit tė tyre. Pas debatit 47 vjeēari Zhuba ėshtė larguar nė drejtim tė banesės sė tij dhe ka marrė armėn e zjarrit tip automatik. Ka pritur deri sa nė derėn e shtėpisė janė shfaqur 3 pjesėtarėt e familjes Shtjefni, pėr tė shkrehur mbi ta breshėri automatiku duke i lene te vdekur ne vend. Korrespondeti ynė nė Lezhė nė raportimet tė shpeshta informoi mbrėmė se mbi tre pjesėtarėt e familjes janė derdhur dhjetėra plumba duke mos u dhėnė mundėsi jete dhe pse ambulanca ka mbėrritur menjėherė nė vendin e ngjarjes.

NE KERKIM FQINJI VRASES

Ora 07: 40 Forcat RENEA nga Shkodra dhe policia e Lezhės vazhdojnė kėrkimet e autorit i cili dyshohet se ėshtė fqinji i tyre, Kastriot Zhuba, i afėrm i kryekomunarit tė Blinishtit. Sipas policisė, Zhuba i njohur pėr precedentė tė mėparshėm penale, gjatė momentit tė ekzekutimit tė familljes Shtjefni mendohet tė ketė qenė i dehur. Mendohet se autori ka qėlluar nga dera dhe shtėpitė e tyre ishin vetėm 5 metra larg njėra-tjetrės.

EKZKEKUTOHEN FAMILJA
Rrok Shtjefni - 50 vjeē (babai)
Miranda Shtjefni - 50 vjeē (Bashkėshortja)
Fatjon Shtjefni - 24 vjeē (djali)

I
SHPALLUR NE KERKIM:
Kastriot Zhuba - 47 vjeē    -> Fqinji i familjes Shtjefni, njėkohėsisht i afėrm i kryekomunarit tė Blinishtit


                                     ORE PAS ORE NGA MESIMI I LAJMIT PER VRASJEN E TREFISHTE


24 SHTATOR 2012

TE AFERMIT E FAMILJES SHTJEFNI: SHKAK ZENKA
Ora 23:16 Familjarėt e viktimave tregojnė se ngjarja ka si pasojė njė zėnkė mes viktimave dhe autorit tė ngjarjes. Vėllai i kryefamiljarit Rrok Shtjefni tha pėr korrenspondentin e TV A1 Report ! "Ishin tė tre duke kaluar pėrpara shtėpisė sė tij kur i vrau", ai shtoi mė tej "Familja ka edhe fėmijė tė tjerė veē djalit tė vrarė"

AUTORI I DYSHUAR, I MARTUAR ME DY FEMIJE
Ora 23:12
Kapja e autorit tė ngjarjes mund tė jetė nė njė hark kohor tė shkurtėr, pasi fshati Blinisht ėshtė vetėm 10 kilometra larg qytetit tė Lezhės. Pėr kėtė arsye policia mendon se ai mund tė jetė fshehur nė malin afėr fshatit Blinisht. Nė lidhje me autorin e dyshuar tė ngjarjes tė rėndė, korrespondenti Julian Hila njoftoi se Kastriot Zhuba ėshtė i martuar me dy fėmijė, dhe kishte vetėm njė muaj qė ishte kthyer nga emigracioni.

AUTORI I DYSHUAR I VRASJES SE TREFISHTE, KASTRIOT ZHUBA

Ora 22:45
Sipas policisė, autori i dyshuar i ngjarjes tragjike nė fashtin Blinisht tė Lezhės, dyshohet tė jetė shtetasi Kastriot Zhuba, 47 vjeē, i shpallur nė kėrkim nga policia. Tė njėjtat burime thonė se Zhuba ėshtė person me precedentė penal. Ndėrkaq gjatė momentin tė krimit, mendohet se 47 vjeēari tė ketė qenė nė gjendje tė dehur.

FURRIKU: U QELLUAN NGA FQINJI, KONFLIKT I ĒASTIT

Ora 22:00 Nė njė linjė telefonike me gazetaren e A1 Report Ola Bruko, drejtori i Policisė sė Lezhės, Muharrem Furriku dha detaje mbi ngjarjen tragjike pėr familjen Shtjefni. Sipas tij, 3 personat janė qėlluar teksa qėndronin nė oborrin e shtėpisė sė tyre nga komshiu rreth orės 21:30. Shtėpitė e tyre janė vetėm 5 metra larg njėra-tjetrės, dhe sipas Furrikut ėshtė qėlluar nga oborri i fqinjit, i cili ėshtė shpallur nė kėrkim dhe ėshtė me precedente tė mėparshėm penale. Identiteti i tij nuk bėhet i ditur pėr arsye hetimore. Sipas drejtorit Furriku, mendohet tė ketė qenė njė konflikt i ēastit mes familjes Shtjefni dhe fqinjit, pasi nuk ka qenė i evidentuar ndonjė konflikt i mėparshėm midis tyre. Furriku njofton gjithashtu se po kontrollohet e gjithė zona nga policia e Shkodrės dhe forca tė FNSH-sė. Ndėrkaq, grupi hetimor po kryen hetimet nė lidhje me ngjarjen.

U GJETEN TE VRARE NE OBORRIN E SHTEPISE
Ora 21:45
Sipas korrespondentit nė vendngjarje, Julian Hila, mėsohet se 3 personat pjesėtarė tė njė familjeje, konkretisht burri, gruaja dhe djali i tyre, janė gjetur tė vrarė nė banesėn e tyre.  Ngjarja e rėndė ka ndodhur nė fshatin Blinisht tė Lezhės. Bėhet e ditur se personi i cili ka kryer masakrėn ndaj pjesėtarėve tė familjes, ėshtė identifikuar nga ana e policisė dhe ėshtė shpallur nė kėrkim.

Policia nė vendngjarje pritet tė zbardhė motivet qė kanė ēuar nė vrasjen e familjes.

(Lajmi u publikua fillimisht nė orėn 21:50, (24 shtator) dhe u pėrditėsua nė vazhdim. Pėrditėsimi i fundit 22: 40 i datės 25 shtator)

Redaksia Online

(Gre.M/ sg/Shqiptarja.com)

17 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Ujku o ami nuk ka asnje arsyje per te shfarosur nje familje dhe as nje njeri nuk ke arsye e po te them se kacin une e njoh
avatar
Anonim
Tarasi Polici e pa afte.Nuk eshte ne gjendje te kape nje emigrant me probleme ne tru.
avatar
Anonim
Kosovari Ju lutem,kjo eshte EMERGJENCE,per gjithe strukturat shteterore ,duke filluar prej atyre lokale e deri te ato qendrore,mbledhje,mbledhje,mbledhje qdo dite te mbahen e te gjindet mynyre se si te ndalen e te parandalohen vrasjet,me makaber qe ndegjoj qdo dite ( ama qdo dite!!!!) ne shtetin tim ame.Keto gjasojne sikur te jete ne lufte civile Shqiperia,e jo ne Paqe.Ngrihu ndergjegje e kombit pa dallim partie,e ndermerrni gje kunder kesaj dukurie primitive,ngase Europe lexon e sheh qdo dite se qka po ndodhe ne Albania atehere mos llogaritni per Europe per nje kohe te gjateeeee....Paqa mbi ju vellezer.
avatar
Anonim
durresi mire e ke ti vella, po kur njerezit lihen pa shtet, eshte me keq sesa kur ishim te qeverisur neper krahina se atehere rregulli ekzistonte i perpikte. Te keqen na e ka ky fare shteti qe kemi ngritur, te gjitha partite politike qe i mbajme me buke. Nje mendim i ri duhet te dale, kur ketyre njerezve t'ju kete ardhur ne maje te hundes me kete gjendje mbijetese.
avatar
Anonim
Shkodra 86 ja paska pa hajrin betonieres!!!
avatar
Anonim
ai atje ska lidhje betonerja..jan karlliqe keto
avatar
Anonim
ami car betonjeret thu mar se ato gjana jan rrena
avatar
Anonim
ai atje ti ami a qa qenke ti..ska shfajsim kja pun..aq ma pak nkyt rast..qe i ka vra kot...svriten 3 njerz ashtu...ia qisha ropt ne pill ketij
avatar
Anonim
Agron Nuk ka tjeter vec duhet fut ne fuqi denimi me vdekje - ndryshe nuk ndalemi keta majmuna.
avatar
Anonim
ami a nuk menon se duhet me dit shkaqet pse e ka ba mar trap
avatar
Anonim
Labi Po mire mo/j trap/e duhen te dime shkaqet e nje vrasesi?S'te vjen turp, s'di te shkruash dhe vjen e komenton si gje e zgjuar,cilido qofte shkaku askush s'ka te drejte ti marre jeten dikujt tjeter,ka shtet qe duhet te merret qe te zgjidhe keto probleme,zoteria neqoftese kidte probleme me komshiun nuk kishte pse u merrte jeten,po dhe une humbas kohen duke sqaruar nje koke trashe/č si ty.
avatar
Anonim
Meri po jetojme ne kabul
avatar
Anonim
Beni Keta kafshe duhen vrare...zgjohu Enver!
avatar
Anonim
ami po te te nollte kjo gja ty nuk do te thoshe te njejtat fjale
avatar
Anonim
ami po te te nollte kjo gja ty nuk do te thoshe te njejtat fjale
avatar
Anonim
Misheli Te zgjohet te zgjohet e keshtu te shohi qe po' i marrin rekordin e vrasjeve....😜
avatar
Anonim
MARKO Vrasje, vrasje, gjak i derdhur ne ēdo cep te Shqiperise. Po "ngjyrroset" vendi me gjak te pafajshem, per shkak te papergjegjshmerise se shtetit dhe strukturave te tij,duke mos pasur nje strategji per prevenimin e tyre. Sa te jene kukulla ruse ne krye te pneve si Flamur Noka Minister lolo, Hysni Burgaj, qe veē drejtor Policie nuk mund te jete, qe kafshon gjuhen para se te flase se jargavitet, "vaj" ka per te shkuar puna.
avatar
Anonim
Egla Kjo eshte deshmi se e keqja mund te na vij kurdo e nga kushdo.
avatar
Anonim
Deni Tmeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeerrrrr...ku po jetojme o Zooooot....
avatar
Anonim
Shpella e Dragobise NESE PER TE GJITH KETO VRASJE FAJTOR ASHT SALIU, NE I JAPIM "STREHIM" TE PERHERSHEM NE SHPELLAT TONA . AI KURRE NUK KA ME U PREK, SIKUR GJITHE FARA E NJERZIMIT TE ZHDUKET.VEC AI KA ME JETUE.
Rezultate tė tjera: Mbpara   1   2   3   4   Para
Intervista
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Lufta ndaj korrupsionit, Cantone: Ndėrhyni nė administratė/ VD
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/01/2018, VITI VIII- NR.15