Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 00:31 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
25 Shtator 2012 - 22:40
Lezhė, ja e vėrteta e vrasjes
sė 3 familjarėve nga fqinji i tyre
FOTO /VIDEO-Vrasja mbrėmė
Kisha: Jo gjakmarrjes
LEZHE - Vrasja e trefishtė nė Blinisht tė Lezhės, ku humbėn jetėn 3 pjesėtarė tė njė familjeje, ka ndodhur si pasojė e njė tjetėr krimi tė mbetur nė tentativė nga Kastriot Zhuba, i cili ishte kthyer nga Italia pėr tė marrė hak ndaj njė 30 vjeēari qė kishte rrahur para pak kohėsh babain e tij. Zhuba ėshtė pėrballur me 30 vjeēarin, por nuk e ka vrarė dot. Mė pas ka pirė alkool nė njė lokal dhe aty ėshtė konfliktuar me Fatjon Shtjefnin (djalin e familjes sė ekzekutuar mbrėmė) i cili mė tej sėbashku me prindėrit e tij i janė drejtuar banesės sė Zhubės. Rrok Shtjefni, babai i 24 vjeēarit kishte marrė me vete edhe njė armė, por nuk i ka paraprirė dot Zhubės i cili ka dalė nga banesa dhe ka shtėnė mbi Fatjonin. Mė tej babai i tij ka tentuar tė qėlloj mbi Zhubėn, por ky breshėritė e plumbave nga ana e Zhubės i kanė marrė jetėn Rrokut dhe bashkėshortes sė tij, Mira Shtjefni.

ZHUBA ISHTE KTHYER PER TE MARRE HAKUN E BABAIT, POR SHENJESHTRA NUK ISHIN VIKTIMAT
Vrasja e trefishtė nė Blinisht tė Lezhės ka ndodhur si pasojė e njė tjetėr krimi tė mbetur nė tentativė nga Kastriot Zhuba, i cili ishte kthyer nga Italia pėr tė marrė hak ndaj njė 30 vjeēari i cili kishte rrahur para pak kohėsh babain e tij. Gjithēka ka ndodhur nė harkun kohor tė 20 minutave, ndėrsa vrasja e tre pjesėtarėve tė familjes Shtjefni ka ardhur pas njė konflikti tė momentit.

Sipas burimeve nga vendi i ngjarjes, Kastriot Zhuba kishte marrė njė armė dhe ishte vėnė nė pritje pėr tė qėlluar ndaj Skėnder Sallakut 30 vjeē, banor i Blinishtit, personi i cili kishte pasur konflikt me babain e tij. Pasi kishte mėsuar kthimin nga Italia tė Zhubės, 30 vjeēari Skėnder Sallaku i druhej hakmarrjes dhe pėr kėtė qėllim ruhej, ndėrsa nuk qėndronte asnjė rast jashtė nė orėt e natės.

rrok, mira, fatjon shjefni logo

(Nė foto, Rrok [babai], Mira [nėna] dhe Fatjon Shtjefni [djali])

Kastriot Zhuba ishte vendosur para shtėpisė sė Sallakut dhe nė njė moment ka tentuar tė kalojė murin, por ėshtė pėrballur me plumbat e armės qė mbahej nga 30 vjeēari, ku ka pasur edhe shkėmbim zjarri mes tyre. Pasi nuk ka mundur tė vrasė dhunuesin e babait tė tij, Kastriot Zhuba ėshtė tėrhequr dhe ka konsumuar alkool nė njė lokal nė fshatin e tij, duke menduar pėr veprimet e radhės.

Pasi ka konsumuar njė sasi alkooli, Zhuba ėshtė drejtuar pėr tek makina e tij qė ndodhej para lokalit, por nė momentin e nisjes ka pėrplasur me makinė 24 vjeēarin Fatjon Shtjefni. Ky i fundit i ka kėrkuar shpjegime pėr atė ēfarė ndodhi, por ėshtė gjendur nėn kėrcėnimet e Zhubės, i cili e ka goditur sėrish me pjesėn e pasme tė makinės pas largimit drejt shtėpisė. Pas debatit mes tyre, 24 vjeēari Fatjon Shtjefni ėshtė drejtuar tek prindėrit e tij, dhe sė bashku me ta i janė afruar banesės sė Zhubės. Kur janė ndodhur nė hyrje tė oborrit, 24 vjeēari i ka kėrkuar Kastriot Zhubės tė dalė jashtė, ndėrsa 54 vjeēari Rrok Shtjefni mbante me vete edhe njė pistoletė.

Nė kėtė moment, Kastriot Zhuba ka dalė nga pjesa e pasme e shtėpisė sėbashku me njė armė zjarri automatik dhe ka qėlluar menjėherė nė drejtim tė Fatjonit duke e lėnė tė vdekur nė vend. Pasi ka parė djalin t’i vritej, Rrok Shtjefni ka tentuar tė kundėrpėrgjigjet me armėn e tij, por breshėritė e automatikut janė zbraz nė drejtim tė tij dhe bashkėshortes sė tij Mira Zhuba. Pas kėtij krimi tė rėndė policia e Lezhės ka shpallur nė kėrkim autorin e krimit, ndėrsa sot ka vėne nė dispozicion 10 milion lekė pėr ēdo person qė jep informacion pėr vendndodhjen e autorit tė vrasjes sė trefishtė tė ndodhur nė Blinisht, ndėrsa kėrkon qė tė kontaktohet nė numrin 0694106434.

POLICIA: 10 MILIONE LEKE PER INFORMATORIN
Policia e Lezhės ka vėnė njė shpėrblim prej 10 milionė lekėsh pėr kėdo qė jep informacion nė lidhje me vendndodhjen e autorit tė vrasjes sė 3-fishtė qė ndodhi mbrėmjen e djeshme nė fshatin Blinisht tė Lezhės.
Policia e Lezhės pėrmes njė njoftimi zyrtar kėrkon qė ēdokush qė ka informacion nė lidhje me shtetasin Kastriot Zhuba, tė njoftojė nė numrin e telefonit 069 41 06 434.

Zhuba mbetet ende person i shpallur nė kėrkim. Policia e Lezhės nė bashkėpunim me atė tė Shkodrės si dhe forca tė ndėrhyrjes sė shpejtė vijojnė aksionin pėr vėnien para drejtėsisė sė 47 vjeēarit Kastriot Zhuba, i cili ekzekutoi mbrėmė me automatik 3 pjesėtarėt e familjes Shtjefni, Rrok, Miranda dhe Fatjon Shtjefni.
Mėsohet se gjithēka ka ndodhur si pasojė e njė konflikti mes autorit tė krimit dhe Fatjon Shtjefnit 24 vjeē, pasi Kastriot Zhuba nė gjendje tė dehur, pėr pak sa nuk e ka pėrplasur me makinė 24 vjeēarit.

Pėr tė shuar konfliktin kanė ndėrhyrė edhe dy prindėrit e Fatjonit, po 47 vjeēari ėshtė larguar pėr nė banesėn e tij duke dalė prej andej i armatosur dhe ka qėlluar pėr vdekje 3 pjesėtarėt e familjes Shtjefni.

SIPAS KORRESPONDETIT: PAS VRASJES KONFLIKTI PER NJE BETONIERE, JA SI NDODHI
Ora 09: 40 Konflikti mes Kastriot Zhubės dhe familjes Shtjefni ka qenė pikėrisht pėr njė betoniere informoi sot paradite korrespondenti i Tv A1 Report, nė Lezhė Julian Hila. Zhuba i kishte dhėnė betonieren kryefamiljarit Rrok Shtjefni dhe ky i fundit nuk ia kishte kthyer nė kohė.

Mbrėmjen e sė hėnės Kastriot Zhuba dhe Rrok Shtjefni kanė debatuar mes tyre dhe nė kėtė situatė janė pėrfshirė dhe Miranda (bashkėshortja) e Fatjoni (djali) tė cilėt i kanė dalė nė mbrojtje kryefamiljarit tė tyre. Pas debatit 47 vjeēari Zhuba ėshtė larguar nė drejtim tė banesės sė tij dhe ka marrė armėn e zjarrit tip automatik. Ka pritur deri sa nė derėn e shtėpisė janė shfaqur 3 pjesėtarėt e familjes Shtjefni, pėr tė shkrehur mbi ta breshėri automatiku duke i lene te vdekur ne vend. Korrespondeti ynė nė Lezhė nė raportimet tė shpeshta informoi mbrėmė se mbi tre pjesėtarėt e familjes janė derdhur dhjetėra plumba duke mos u dhėnė mundėsi jete dhe pse ambulanca ka mbėrritur menjėherė nė vendin e ngjarjes.

NE KERKIM FQINJI VRASES

Ora 07: 40 Forcat RENEA nga Shkodra dhe policia e Lezhės vazhdojnė kėrkimet e autorit i cili dyshohet se ėshtė fqinji i tyre, Kastriot Zhuba, i afėrm i kryekomunarit tė Blinishtit. Sipas policisė, Zhuba i njohur pėr precedentė tė mėparshėm penale, gjatė momentit tė ekzekutimit tė familljes Shtjefni mendohet tė ketė qenė i dehur. Mendohet se autori ka qėlluar nga dera dhe shtėpitė e tyre ishin vetėm 5 metra larg njėra-tjetrės.

EKZKEKUTOHEN FAMILJA
Rrok Shtjefni - 50 vjeē (babai)
Miranda Shtjefni - 50 vjeē (Bashkėshortja)
Fatjon Shtjefni - 24 vjeē (djali)

I
SHPALLUR NE KERKIM:
Kastriot Zhuba - 47 vjeē    -> Fqinji i familjes Shtjefni, njėkohėsisht i afėrm i kryekomunarit tė Blinishtit


                                     ORE PAS ORE NGA MESIMI I LAJMIT PER VRASJEN E TREFISHTE


24 SHTATOR 2012

TE AFERMIT E FAMILJES SHTJEFNI: SHKAK ZENKA
Ora 23:16 Familjarėt e viktimave tregojnė se ngjarja ka si pasojė njė zėnkė mes viktimave dhe autorit tė ngjarjes. Vėllai i kryefamiljarit Rrok Shtjefni tha pėr korrenspondentin e TV A1 Report ! "Ishin tė tre duke kaluar pėrpara shtėpisė sė tij kur i vrau", ai shtoi mė tej "Familja ka edhe fėmijė tė tjerė veē djalit tė vrarė"

AUTORI I DYSHUAR, I MARTUAR ME DY FEMIJE
Ora 23:12
Kapja e autorit tė ngjarjes mund tė jetė nė njė hark kohor tė shkurtėr, pasi fshati Blinisht ėshtė vetėm 10 kilometra larg qytetit tė Lezhės. Pėr kėtė arsye policia mendon se ai mund tė jetė fshehur nė malin afėr fshatit Blinisht. Nė lidhje me autorin e dyshuar tė ngjarjes tė rėndė, korrespondenti Julian Hila njoftoi se Kastriot Zhuba ėshtė i martuar me dy fėmijė, dhe kishte vetėm njė muaj qė ishte kthyer nga emigracioni.

AUTORI I DYSHUAR I VRASJES SE TREFISHTE, KASTRIOT ZHUBA

Ora 22:45
Sipas policisė, autori i dyshuar i ngjarjes tragjike nė fashtin Blinisht tė Lezhės, dyshohet tė jetė shtetasi Kastriot Zhuba, 47 vjeē, i shpallur nė kėrkim nga policia. Tė njėjtat burime thonė se Zhuba ėshtė person me precedentė penal. Ndėrkaq gjatė momentin tė krimit, mendohet se 47 vjeēari tė ketė qenė nė gjendje tė dehur.

FURRIKU: U QELLUAN NGA FQINJI, KONFLIKT I ĒASTIT

Ora 22:00 Nė njė linjė telefonike me gazetaren e A1 Report Ola Bruko, drejtori i Policisė sė Lezhės, Muharrem Furriku dha detaje mbi ngjarjen tragjike pėr familjen Shtjefni. Sipas tij, 3 personat janė qėlluar teksa qėndronin nė oborrin e shtėpisė sė tyre nga komshiu rreth orės 21:30. Shtėpitė e tyre janė vetėm 5 metra larg njėra-tjetrės, dhe sipas Furrikut ėshtė qėlluar nga oborri i fqinjit, i cili ėshtė shpallur nė kėrkim dhe ėshtė me precedente tė mėparshėm penale. Identiteti i tij nuk bėhet i ditur pėr arsye hetimore. Sipas drejtorit Furriku, mendohet tė ketė qenė njė konflikt i ēastit mes familjes Shtjefni dhe fqinjit, pasi nuk ka qenė i evidentuar ndonjė konflikt i mėparshėm midis tyre. Furriku njofton gjithashtu se po kontrollohet e gjithė zona nga policia e Shkodrės dhe forca tė FNSH-sė. Ndėrkaq, grupi hetimor po kryen hetimet nė lidhje me ngjarjen.

U GJETEN TE VRARE NE OBORRIN E SHTEPISE
Ora 21:45
Sipas korrespondentit nė vendngjarje, Julian Hila, mėsohet se 3 personat pjesėtarė tė njė familjeje, konkretisht burri, gruaja dhe djali i tyre, janė gjetur tė vrarė nė banesėn e tyre.  Ngjarja e rėndė ka ndodhur nė fshatin Blinisht tė Lezhės. Bėhet e ditur se personi i cili ka kryer masakrėn ndaj pjesėtarėve tė familjes, ėshtė identifikuar nga ana e policisė dhe ėshtė shpallur nė kėrkim.

Policia nė vendngjarje pritet tė zbardhė motivet qė kanė ēuar nė vrasjen e familjes.

(Lajmi u publikua fillimisht nė orėn 21:50, (24 shtator) dhe u pėrditėsua nė vazhdim. Pėrditėsimi i fundit 22: 40 i datės 25 shtator)

Redaksia Online

(Gre.M/ sg/Shqiptarja.com)

7 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar
Po i përgjigjeni komentit të Ergesa të datës 29 Shtator 2012 14:00

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
ganstjeri je tu e hap shum gojen. shkon edhe ti si familja shtjefni. me jep emrin tend edhe shikoje se cfare te ndodh pastaj okejjjjjjjjjjj
avatar
Anonim
arben or rrot se nuk je tjeter. mos na shit trimni .trimnia nuk tregohet me te shkruajtme
avatar
Anonim
ai atje epo nese je ti qe ja con fjalt, coja fjalen pra!!!
avatar
Anonim
zad o ai atje kush je ti mes shaj ma se ndoshta te gjejne nqs se je raca e tyne rrini ne hall te tuj se ku i dihet i shkojne fjalet ne vesh kujt e mali me mal nuk takohen ,merre si te dush.
avatar
Anonim
ai atje un e kam pa me syt e mi cfar ka vuajtur fisi shtjefni.. po shoh qe ti qenke i afert i kacit edhe prandaj e mbron ate.. ti thua se i mberrijne fjalt ne vesh kacit..
avatar
Anonim
ai atje pastaj kush je ti me ju dhan kshilla ktyre njezve ?????
avatar
Anonim
ky djali kush e justifikon kac zhuben i raft me provu vet ca ka provu fisi Shtjefni
avatar
Anonim
anonim ti e justifikon kacin po merru me punt e tuja mor e provosh ti ate qe i ka ndodhur fisit shtjefni
avatar
Anonim
ai atje oku dini gja ju mar ju qisha ropt si flitni kot...me pa desht me vra skishte shku me gru te shpia mor robqima e kishte rujt...e kishte vra...pistoleten as ne brez nuk e ka pas por e kan pas te mshtjellun ne pecka..edhe e ka pas mirja,nusja e rrokut nen sqetull...po ia qisha ropt ktij,se i ka vra kot,mas me har kar me goj kush sdin gja,robqima rrini npun tuj
avatar
Anonim
ai atje biles pistolet nuk kan pas hic po jua ka lshu dikush aty ( aj qe i ka vra demek se kan desht me shku me vra) nuk i ka shku kush me pistolet te shpia ktii joo
avatar
Anonim
anonim je sak tu e hap shum gojen ai atje pse i thu ganstjerit se asht i aferm me kacin po ner fakt ti dallohesh krejt se je i aferm me ata (fisin shtjefni) ti den me fol shum e mas me shikju krytin tan se me e dit ku je ta hjeku krejt mesi e dike kaq mire vuajtet e shtjefnit ti ke ken aty kur ka ndh ngjarja pra se kan shku kta me e vra teshpija nk i ka shku ky me i vra ata po nese vazhdon me shkrujt pra kam per ti qi ropt merru merru me punt e tuja okejjjjj
avatar
Anonim
gangstjeri ia qifsha robet emigrantes , andit,edit,eraldes,katnarit,arjetes,agim barjes edhe kti anonimit qe po e shajne kacin se ska pas qa me tjeter se i kan shku te shpia me e vra
avatar
Anonim
ai atje o gangsteri mas u merr me punt e tjere mor..ku karin din gja ti si kan shku punt...mos i hyni ksaj pune se ka vra 3 vet kot ky bethqima..ska shku kush me vra kyt karin..se me desht me vra nk ishte kon zor jo
avatar
Anonim
anonim bravo ganngstjeri te lumte goja edhe une jam dakort me ty
avatar
Anonim
anonim1 shko mor bethqim se te qi ropt ne pill edhe ty po gjej fjal tjera mu marr zog kurvet se te heku krytin me dit kush je pill nanet
avatar
Anonim
gangsteri po jam shum dakord me ty kushdo qofsh po me e dit se kush je te jap doren si burr po kta flasin kot se nuk kajn ca me i ba kacit e flasin po me e dit se kush asht ai atje ja qi ropt ne pill a kuptove ai atje.
avatar
Anonim
gangsteri po jam shum dakord me ty kushdo qofsh po me e dit se kush je te jap doren si burr po kta flasin kot se nuk kajn ca me i ba kacit e flasin po me e dit se kush asht ai atje ja qi ropt ne pill a kuptove ai atje.
avatar
Anonim
Ergesa Nuk kam koment per kete shkrim. Vleresoj faktin qe kemi ende gazetare te tille ne vendin tone. Qe lajmi ndiqet ne vazhdim dhe jo thjesht sa per ta pasur si lajm dhe aq. Qe gazetari ka kujdes me etiketimin "i dyshuar" dhe jo vrases,pasi vrases mund ta cilesoje vetem vendimi i gjykates. Vecse kam nje kerkese, qe shkrime te tilla te vazhdojne edhe me tej e te zhdukin ato jo te mirefillta. Nga nje ish-kolege, qe shpreson se gazetaria mund tja dale ndaj pislliqeve qe i behen. Ju uroj pune te mbare
avatar
Anonim
Ujku Suela nuk po u fryj sherrit lexo mire... Skam pse i fryej une njoh kastriotn njoh petrulen njoh tikun qe eshte ne greqi edhe pse esht atje ti e di njihja fatjonin njihja rrokun e njoh edhe Edin ce jeton ne itali.
avatar
Anonim
nike cocono ami boll o kafsh e eger mos komento me, ishalla te ndodh ty argites dhe shkelzenit ajo qe i ndodhi asaj familje, jam shum i prekur shpirti i tyre u prefte ne paqe
Rezultate tė tjera: 1   2   3   4   Para
Intervista
'Bashkėqeverisja', Cano:Qytetarėt marrin pėrgjigje brenda 10 ditėve
Rama mesazh Bashės: S'ka pakt pėr mbylljen e dosjeve
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 23/01/2018, VITI VIII- NR.16