Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 17:37 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
22 Tetor 2012 - 22:55 | përditesuar në 13:15
E vėrteta e mbylljes sė grevės
sė urisė sė ish-tė pėrndjekurve
VIDEO - Deklaratat: Ja pse e lamė grevėn
C. della Sera: Vetėdigjen pėr drejtėsi
TIRANE -  Mbyllja e papritur e grevės sė urisė sė ish tė burgosurve politik nė ditėn e 31 krijoi jo pak mister nė publik. Mediat dyshuan nė skenare dhe negociata tė ndryshme. Por njė nga grevistėt, Besim Valteri rrėfen pėr TV A1 Report arsyet pse greva u mbyll.

Debatet mes grevistėve kanė nisur nė ēadėr gjatė natės kur njėri nga grevistėt ka thėnė se dėshiron tė kthehet nė shtėpi. Mė pas grevistėt janė ndarė nė 4 me 2. Katėr prej tyre kanė kėrkuar qė tė largohen ndėrsa dy tė tjerė tė vazhdonin betejėn me urinė dhe qeverinė.

Nė mėngjes 6 grevistėt e fundit kanė rėnė dakord qė tė dalin sė bashku nga greva e urisė pėr tė mos lejuar njė pėrēarje nė kauzėn e tyre pas 31 ditė vuajtjesh, presioni dhe dhimbjesh fizike.

Ata janė tė gjithė nė shtėpitė e tyre dhe Valteri tregon se njeh edhe rregullat e ushqyerjes pas njė greve, sepse kjo nuk ishte hera e parė e ndoshta siē thotė ai as e fundit.

BISEDA TELEFONIKE ME GREVISTIN PER TV A1 REPORT: "JA PSE I DHAME FUND"

Greva e nisur mė 22 shtator nė ēadrėn e vendosur tek lagjja "Komuna e Parisit", me rreth 24 protestues  ēdo ditė u shoqėrua me tensione, presione tė forta psikologjike deri dhe nė arrestime. Dy ish tė pėrndjekur grevistė, Gjergj Ndreca (8 tetor) dhe  Lirak Bejko (10 tetor) u vetėdogjėn, gjykata urdhėroi shpėrbėrjen e grevės,  u arrestua koordinatori i grevės Asllan Patrioti, nė ēadra u ushtruan disa herė kontrolle nga policia dhe ditėt e fundit u hoqėn lėngjet dhe grevistėt mbaheshin vetėm me ujė e cigare. Pavarėsisht thirrjeve tė ndėrkombėtarėve dhe organizatave tė ndryshme e opozitės (kohėt e fundit) pėr tė dialoguar kryeministri iu pėrgjigj me heshtje duke e quajtur grevėn politike pas sė cilės fshihej PS. Madje nė deklaratat e herėparhershme etiketonte ish tė burgosurit politikė nė grevė si kriminelė, apo bixhozxhjinj.

Deklarata pėr mbylljen e grevės u bė vetėm pak minuta pas deklaratės sė kryeministrit Berisha i cili konfirmoi se nuk ndryshonte qėndrim se ajo grevė ishte politike duke lėnė tė nėnkuptonte se nuk do tė negocionte. Ndėrsa nga Brukseli zėdhėnėsi i Fyle, Peter Stano shprehu shqetėsimin dhe kėrkoi dialog konstruktiv.
 
GJITHĒKA  NDODHI SOT ORE PAS ORE

KOZARA KATI: GREVA U MBYLL, POR ISH TE BURGOSURIT POLITIK NGRITEN NJE KAUZE
Ora 20:30
Kozara Kati, drejtorja e Qendrės Shqiptare pėr tė Drejtat e Njeriut e ftuar gjatė pasdites sė sotme nė studion e Tv A1 Report, foli nė lidhje me grevėn e ish tė burgosurve politik dhe pėrfundimin nė mėnyrė tė papritur tė saj. Pavarėsisht kėtij fakti, ajo u shpreh se ish tė burgosurit politik ngritėn njė kauzė qė sensibilizoi opinionin publik. Duke iu referuar kėsaj shprehie, Kati i cilėsoi fitues grevistėt edhe pse askush nga organet kompetente nuk u ul pėr tė dėgjuar kėrkesat e tyre. E pyetur nga gazetarja Mira Kazhani, nėse vlen apo jo tė bėhen demonstrime tė tilla, Kozara Kati u shpreh se “ėshtė njė e drejtė tyre”.

Kati pėrmendi gjatė bisedės me gazetaren edhe faktin qė asnjė thirrje pėr dialog nga ndėrkombėtarėt nuk u dėgjua nga pala shqiptare. Drejtoria e Qendrės Shqiptare pėr tė Drejtat e Njeriut pėrmendi edhe rastin e organizatės me famė botėrore Amnesty International e cila nė njė shkrim publik i bėri thirrje qeverisė shqiptare pėr tė marrė nė konsideratė kėrkesat e ish tė burgosurve politik e t’i dėmshpėrblente ata menjėherė. Kati theksoi se as ky prononcim nuk u mor parasysh. LEXONI KETU SHKRIMIN E PLOTE


BITURKU: ZGJODHEM TE JETOJME PER TE LUFTUAR NE VAZHDIMESI KAUZEN TONE
Ora 14: 33
Grevisti Afrim Biturku: Greva mbyllet nė mėnyrė mė definitive, duke mos harruar deklaratėn e ambasadorit amerikan “Zgjidh tė jetosh sot pėr tė luftuar nė vazhdimėsi kauzėn tėnde.” Jam i bindur se nė grevat e tjera, nėse nuk do tė zgjidhen kėrkesat nė mėnyrė ligjore do tė pėrhapen nė tė gjithė qytetet. U arrit sensibilizimi pėr njė padrejtėsi qė i bėhet klasės mė tė persekutuar ku nuk zbatohet ligji, ku shkelen tė drejtat dhe vazhdojnė tė persekutohen tė dėnuarit politikė.
E vendosėm ta mbyllim pėrkohėsisht, jo pėrgjithmonė “- tha Biturku duke shtuar se nėse nuk do tė ketė zgjidhje ligjore tė kėrkesave tė tyre atėherė do tė mblidhen sėrish nė greva tė cilat do tė shpėrndahen nė tė gjitha qytetet.

LAVDOSH BEQO DO KTHEHEM NE FRANCE
Ora 1
4: 25 “Disa herė ambasada franceze mė kėrkoi tė ndėrprisja grevė. Mė thoshte hajde nė ambasadė tė tė mbajmė dy- tre ditė tė tė prejmė biletėn dhe tė tė dėrgojmė nė Francė dhe tė shtrohesh urgjentisht nė spital. Tė mendosh qė unė jam njė shtetas shqiptar dhe kryeministri kėrkoi tė gjejė ndonjė kleēkė pėr mua pasi nuk gjeti dot, mė thotė ka ardhur nga Franca dhe llomotit. Unė do tė kthehem nė Francė.”

TUFA: VENDIMI U MOR NGA GREVISTET, UNE E RESPEKTOJ
Ora 14: 19
Koordinatori  Tufa thotė se vendimi u mor nga grevistėt dhe unė e respektoj “Vendimin e morėn gervistėt. Unė jam koordinatori. Lodhja e tyre, shėndeti terrori psikologjik ishte tej mase i rėndė. Prandaj vendosėn ta ndėerpresin. Kauza nuk ndalon me kaq. Kjo ėshtė njė betejė, jo luftė e humbur”  Opinioni ndėrkombėtar u sensibilizua. Ne na u mohua cdo e drejtė. U trajtuam nė mėnyrė mė barbare dhe shteti i sotėm ėshtė diktatorial.”

GREVISTI BESIM VALTERI: MINISTRI U SOLL SI KADRI AZBIU
Ora 14: 10 “Nuk mund ta shtynim mė tepėr, i thonė 31 ditė dhe prej to 20 ditė nėn terror psikologjik, sa ministri i punėve tė Brendshme ia kalonte Kadri Azbiut. Nė burgun e Burrelit tė paktėn na linin ujin me sheqer kėtu na morėn dhe ēajin”- deklaroi grevisti Besim Valteri.

GREVISTI BEQO: KĖTU U USHTRUA GJENOCID
Ora 14: 00 Grevisti Lavdosh Beqo tha “Dua t’ju falėnderoj dhe ekipin mjekėsor qė kanė qenė tė gatshėm. Kėtu nuk ėshtė problemi vetėm i yni, por i njė popullsie. Institucionet kėtu nuk funksionojnė fare, duke nisur qė nga Presidenti deri te Prokuroria e Pėrgjithshme.Qeveria jo vetėm nuk u ul, por kėtu u ushtrua gjenocid, duke u hequr dhe elementet mė tė thjeshta.” Ai thotė se greva ia arriti qėllimit. “Opinioni i brendshėm u sensibilizua. Shtypi dhe ndėrkombėtarėt u bindėn se ne nuk kėrkojmė gjė veē zbatimin e ligjit qė ai e hartoi”

Sot Avokati i Popullit do t’i rekomandonte Prokurorisė kėrkesėn e fillimit tė hetimit nėn akuzėn e torturės pėr policinė kryeqytetase. Rreth orės 10:00 ish tė pėrndjekur politikė bashkė me mbėshtetės tė shoqėrisė civile dhe pėrfaqėsues tė sindikatės sė minatorėve protestuan para kryesisė sė Kuvendit. Koordinatori i grevės sė urisė Skėnder Tufa u bėri thirrje ndėrkombėtarėve tė ndėrhyjnė pėr tė shpėtuar jetėn e 6 ish tė burgosurve politikė nė grevė urie prej 31 ditėsh: "Duam dialog dhe jo pėrplasje" 


ZEDHENESI I KOMISIONERIT PER ZGJERIMIN E BE STEFAN FYLE: QEVERIA TE DIALOGOJE
Ora 14:00
Zėdhėnėsi i Komisionierit pėr Zgjerimin e Bashkimit Europian, Stefan Fyle, zoti Peter Stano tha sot se Brukseli po ndjek me vėmendje situatėn dhe se ėshtė i shqetėsuar pėr gjendjen e grevistėve. “Kjo situatė duhet tė jetė prioritet dhe duhet zgjidhur. Inkurajoj palėt nė njė dialog konstruktiv mes qeverisė dhe kėsaj shoqėrie”- ishte pėrgjigjja e Peter Stanos, zėdhėnėsit tė Stefan Fyle pėr pyetjen e njė gazetari dhėnė nė konferencėn e zakonshme pėr shtyp qė zhvillohet nė Bruksel.


BERISHA NUK NDRYSHON QENDRIM: ESHTE POLITIKE
Ora 13: 20 Njė muaj nga greva e urisė sė ish tė burgosurve politikė, dhe apeleve tė vazhdueshme tė ndėrkombėtarėve, kryeministri Berisha sėrish nuk ndryshon qėndrim. Pėr kryeministrin Berisha greva ėshtė politike dhe nuk ka tė bėjė aspak me interesat e tė pėrndjekurve politikė duke lėnė tė nėnkuptohet se nuk do tė negociojė.

“Njė vend i lirė e pluralist respekton protestėn paqėsore tė tė gjitha formave. Kjo ėshtė grevė nuk ka tė bėjė aspak me interesat e tė pėrndjekurve politikė, por interesat pėr pushtet tė njė partie tė caktuar. Zgjedhjet do tė vijnė e shqiptarėt do tė vendosin pėr partinė qė duan. Sa i takon standardit tė PD nė pushtet pėr martirėt e gjallė tė fjalės sė lirė ai ėshtė standardi mė i lartė i ish europės komuniste. Standardi pėrcakton kompensimin 18.6 dollarė pėr ditėn e vuajtjes sė dėnimit. Jnanė lidhur 21 mijė pensione. 2200 apartamente. Ata qė janė nė grevė pėr qėllime politike, nga kėto forma kanė pėrfituar sė bashku 900 mijė dollarė.Kėto janė tė vėrtetat e forcės politike e qeverisė qė unė kryesoj. Pėrndryshe respektojmė cdo formė proteste paqėsore”- tha Berisha nė konferencėn e pėrbashkėt pėr shtyp me kryeministrin bullgar Bojko Borisov. Ky i fundit ndodhet pėr njė vizitė dy ditore zyrtare nė Shqipėri.


TUFA: GREVA VAZHDON EDHE SIKUR NE CADER TE NGELET NJE GREVIST
Ora 11: 46 Skėnder Tufa nė njė prononcim pėr median para ēadrės sė grevės sė urisė deklaroi se greva do tė vazhdojė dhe nuk do tė ndėrpritet edhe sikur nė ēadėr tė ngelet vetėm njė protestues. “Kėtu ėshtė bėrė njė grevė urie. Jo etje. Kėtu janė hequr dhe serumet, kanė hequr dhe parullat sepse kanė kujtuar se ka pasur njė vrimė nė mur, ku mund tė futej ushqimi, pasi mendojnė se si ka mundėsi qė grevistėt vazhdojnė tė rezistojnė.
Qeveria tė ulet si qytetarė e tė zgjidhet si problem, unė Tufa mund tė jem mė i keqi si individ por kėtu flasim pėr njė grup shoqėror, kėrkojmė zgjidhje ligjore. Deri nė minutėn e fundit kur ata tė jenė aty, unė do tė jem kėtu. Ēdo person qė largohet qoftė dhe gjysmė i vdekur, edhe njė njeri po tė ngelet grevė quhet grevė urie dhe unė do ta mbėshtets. Ne duam tė zbatohet ligji e qeveria mund ta bėjė.

KOZARATA KATI: TĖ SOLIDARIZOHEMI, QEVERIA S’MUND TĖ LUAJĖ ME JETĖ NJERĖZISH
ORA 11:00 Kozara Kati pėrfaqėsuese e Shoqėrisė Civile ishte e pranishme nė protestėn qė u zhvillua pėr rreth 30 minuta para kryesisė sė Kuvendit.
“Tė ulen tė diskutojnė pėr tė vendosur pėr jetėn ose vdekjen e grevistėve. Ata janė ngujuar nė njė ambient shumė tė vėshtirė. Tė gjithė qytetarėt tė dalim e tė solidarizohemi sepse duhet t’i tregojmė qeverisė se nuk mund tė luajmė me jetėn e njerėzve”- tha zonja Kati.

ANDREA STEFANI: GREVISTET RREZIKOJNE JETEN PER NJE DREJTESI TE PREMTUAR POR TE MASHTRUAR
Ora 10:40 Nė mbėshtetje tė protestės ishte dhe analisti i njohur Andrea Stefani. “Unė nuk vij kėtu si gazetar as si i burgosur politik, por si qytetar i alarmuar pėr faktin se qeveria po neglizhon jetėn e qytetarėve deri nė rrezikimin e jetės vetėm sepse kėrkojnė realizimin e njė premtimi tė shndėrruar nė ligj. Protesta e tyre ėshtė e njerėzve qė kėrkojnė drejtėsi, sidomos kėta qė kanė vuajtur njė diktaturė ekstreme rrezikojnė jetėn e tyre pėr nėj drejtėsi tė premtuar por tė mashtruar”

TUFA: NDERKOMBETARET TE NDERHYJNE
Ora 10: 30  Koordinatori i grevės sė urisė Skėnder Tufa i bėn thirrje ndėrkombėtarėve tė ndėrhyjnė pėr tė shpėtuar jetėn e 6 ish tė burgosurve politikė nė grevė urie prej 31 ditėsh.  “Ne kėrkojmė nga organizmat ndėrkombėtarė dhe jo nga qeveria tė ndėrhyhet pėr tė shpėtuar jetėn e grevistėve tė cilėt po shuhen nga momenti nė moment. Tė ndėrhyhet menjėherė, duam dialog nuk duam pėrplasje. Kemi pasur presione deri dhe ato fizike por jemi tėrhequr sepse duam dialog. Nuk ėshtė turp tė bėsh dialog me shtresė tė burgosur pilik dhe jo hajdutė apo pijanecė sic na etiketojnė” - tha Tufa.

Duke u ndalur te arrestimi i kolegut tė tij Asllan Patrioti, Tufa e cilėsoi sėrish se arrestimi i tij ėshtė politik dhe nėnvizoi se ndaj kėsaj greve pėr tė mbrojtur tė drejtat po bėhet njė reprezalje e paparė.
“Asllan Patrioti ėshtė i burgosur politik. Kjo maskaradė kundėr grevės nuk i bėhet vetėm grevistėve por cdo qytetari qė kėrkojnė tė mbrojnė tė drejtat. Po bėhet njė reprezalje e parapė. Apelojmė tė gjithė organizmat tė ndikojnė nė Shqipėri sepse kemi tė bėjmė me njė diktaturė tė hapur.

"Keni mbi 20 ditė qė po e censuroni nė mėnyrė tė jashtėzakonshme. Shprehim keqardhjen qė organizmat dhe politika shqiptare ėshtė tepėr indiferente kundrejt kėtij fenomeni. Sepse kur i mungohet liria e drejta e njė qytetari i ėshtė munguar tė gjithė shqiptarėve. Ne ish tė burgosurit politikė po vazhdojmė tė sakrifikojmė me jetėn tonė se nė kėtė vend mungon liria. Qeveria fyen e diskriminon jo vetėm tė burgosurit politik por dhe qytetarėt qė kėrkojnė liri e drejtėsi. Deklaratat e bėra nga deputetėt e PD janė fyese dhe aspak dinjitoze, shpreh keqardhje qė denigrojnė kėtė shtresė. Ne kėrkojmė zgjidhje ligjore, jo tė na anatemoni se cilėt jemi si individė. Veprimet tona nuk janė banditeske por qytetare. ...Anija juaj qė po mbytet zoti Kryeministėr, do tju marri me vete.”


TOTOZANI DREJT PROKURISE PADIT POLICINE
Avokati i Popullit kishte planifikuar t’i rekomandojė Prokurorisė kėrkesėn e fillimit tė hetimit nėn akuzėn e torturės pėr policinė kryeqytetase. Qėndrimi vjen pasi tė premten e kaluar nė mbrėmje, policia hyri nė ēadrėn e grevistėve duke i hequr e ēajin, sheqerin, kafen, triosilin.“Heqja e ēajit, sidomos lėngjeve, kafe sheqeri, trisoli ėshtė qėndrim i kundraligjshėm dhe pėrmban elementė tė veprės penale tė torturės.”- tha pėrfaqėsuesi i Avokatit tė Popullit Sotiraq Nushi, I cili dje (tė dielėn) vizitoi sėrish grevistėt e urisė nė ēadrėn e grevės sė urisė.

Duke i bėrė thirrje publike prokurorisė qė tė nisė hetimet pėr kėtė vepėr penale, Nushi deklaroi se “Tė hėnėn (sot) Avokati i Popullit do t’i nisė kėtij organi njė rekomandim me shkrim pėr fillimin e hetimeve tė veprės penal trajtim ēnjerėzor dhe degradues ndaj grevistėve.

Nga ana e saj policia reagoi dje duke mohuar se i janė ndėrprerė medikamentet dhe lėngjet dhe sulmoi Avokatin se ka futur nė grevėn e urisė ushqime.
Grevistėve tė urisė nuk u janė ndėrprerė nga ana jonė as ilaēet, as mjekimet apo ndėrhyrja mjekėsore. ... I bėjmė apel Institucionit tė Avokatit tė Popullit, si njė institucion i pavarur nė kuptim tė kushtetutės, tė respektojė integritetin e tij dhe tė mos bjerė pre e manipuluesve tė kėsaj greve tė paligjshme dhe tė kėrkojė ndjesė publike pėr akuzat e rėnda dhe tė pavėrteta tė ushtrimit tė torturės apo keq-trajtimit tė grevistėve nga ana e punonjėsve tė Policisė sė Shtetit. Gjithashtu, i bėjmė thirrje Avokatit tė Popullit, tė heqė dorė nga roli i furnitorit me ushqime tė individėve qė kanė hyrė nė njė grevė, tė pretenduar si grevė urie.”, thuhej nė deklaratėn e policisė sė Qarkut Tiranė e cila u bė publike po dje.

Nė ēadra aktualisht ndodhen 6 grevistė, pas largimit tė Agim Kollēakut i cili tė shtunėn u detyrua tė shtrohej nė spital pėr shkak tė gjendjes sė rėndė shėndetėsore, ndėrkohė qė tė dielėn policia nuk e lejoi t’i rikthehej grevės qė po zhvillohet nė ēadrėn e vendosur nė lagjen “Komuna e Parisit”.

(sg/Gre.M/Shqiptarja.com)

17 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar
Po i përgjigjeni komentit të lame të datës 22 Tetor 2012 13:44

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
x per me qen shqiperia si shetet europiane duhet me e zhduk salen patriotin tim.kur do dali ne pencion mor aman????????????.jasas
avatar
Anonim
Kasemi Zoti i bekofte Shqiptaret,ne lufte e ne paqe,i ndihmofte e u dhente miresine te shprehin te kundertat e tyre ne gjuhen e bukur e te dashur,shqipen tone.Mendoni e shprehni mendimin Tuaj si tju shkoje neper mend,me nje sugjerim shihni anen e mire te cdo gjeje!Me pare se te beni nje koment qofte dhe inat,kujdesuni te shprehni ate me me sens,pasi kemi me shume gjera te mira qe na bashkojne se sa na ndajne!Zoti e bekofte te bukuren Shqiperi.
avatar
Anonim
MARKO Me kete greve te pernndjekurit, bene qe Kryeministri ti lagte te mbathmet, balli ti rrudhej me teper nga djersa, fytyra ju be shoshe, trupi formatoi kerrusjen, si je kerrabe e keqe ēobani .
avatar
Anonim
lab vlore Bete shume mire qe e nderprete greven.Ju duhet te jetoni per inat te Sali Berishes qe nuk ju takoi ju por takoi ministrin e jashtem serb.
avatar
Anonim
agimi Nje dite u nderpre buka nga policia dhe u nderpre greva .... nejse me mire qe e nderprene se 31 dite greve urie dhe te gjithe si kokrra e molles nuk ka me kuptim.
avatar
Anonim
lakja Nje grusht burrash te vuajtur dhe te semure e bene qeverine e Sali Berishes me fol me vehte.Ata nuk kishin se cfare te benin me ne cader.Cfare kishin per te thene e thane gjate 1 muaji duke e degjeneruar Salen.
avatar
Anonim
Bujari Kush shane te burgosurit politik martohet brenda gjinis.
avatar
Anonim
agron Po me duket se nuk paskan qene ish te burgosur politik taman - po ish spiuna te sigurimit.
avatar
Anonim
Fatmir Lamaj Amerika mbyll greven e urise te cilet jane antikomuniste besonin verberishte te amerika moren zhgenjim te madh.
avatar
Anonim
Kasemi A u merzitet qe lane greven?Se dyti u erdhi keq qe nuk pati viktima,se ishit pregatitur,po ferkonit duart,i bete cope te shkretat!Kush me keq se ato njerez te keqperdorur,mbase e kane natyren dhe ja kane marre doren,ndjehen sot?A thua ua dorezuan leket e diteve te "greves dhe qendreses" se tyre ndaj "rregjimit".Pas furnizimit me ushqime dhe dekonspirimit nga policia te Totozanit,nuk mund te merrnin me nga jashte ushqime,kjo ishte arsyeja e vertet?
avatar
Anonim
Shqipoja Totozanit i marrsh te keqen se eshte dhe i zoti dhe njeri dhe i drejte, dhe ti more krimb qe as te gishti i kembes nuk i afrohesh laje gojen mire para se te flasesh per te !
avatar
Anonim
Zekthi Po nuk u lodhe se shkruari budallalleqe?Nuk u lodhe se komentuari si grate e keqija, duke nxjerre argumenta boshe, te shpikura nga mendja e padronit e tend? Nuk u lodhe se zbrazuri gjithe arsenalin e komplekseve te pafundme qe shpirti yt mbart me vete, qe nga momenti i lindjes tende? Nuk u lodhe se kaluari diten e punes duke mbjellur vrer? per kete paguhesh ti me taksat tona??? Tani hidhmu edhe mua ne fyt, akuzome si sherbetor te Edvinit...me kot, une ne dallim nga ty, nuk kam padron.
avatar
Anonim
Fatmir Lamaj Greven e vune nene terror me keq se ne kohen e Kadri Hazbiut. Po mos te donte Amerika nuk mbyllej me dhune Greva.
avatar
Anonim
Kasemi O Kasem! Totozani beri thjesht detyren ne sherbim te atyre qe e zgjodhen ne seline e tyre! Mos kujto se do te mbaje qendrim tjeter Totozani! Bene mire qe dolen PETRITET e Edvin Rames se lane nam duke deklaruar budallalleqe neper televizione! Qe ishte politike u mor vesh qe diten e pare kur filloi dhe dolen emrat qe ishin futut ne pseudogreven e urise! Doli Totozani dhe u dha arsyen per te dale duke u munduar qe ti ngelin ne qafe policise! Policia eshte si puna e kalit qe ha pak dhe mban shume! Qeveria ua mbylli deren grevisteve politike dhe tani u munduan qe te merren me policine! Uroj qe edushka te ju marre si pedagoge ne Shkollen e Re te Partise ( Akademia Politike e Partise Socialiste ) qe tu mesoni komunisteve te rinj menyrat se si spiunohen shoket jashte dhe brenda burgut, per sakrificat qe deuhen bere per partine etj! U befshin mire leket qe u dha edushka! Me kete pune keni marre demshperblim e shkuar demshperblimit! Se sa keni mare e dini vete......!!!!!????????? Shpejt do dale edhe shifra qe flitet neper rruget e Tiranes.!
avatar
Anonim
Agon Greven e mbylli Amerika dhe ambasada Amerikane ne Tirane
avatar
Anonim
xha temja I lumte per nder ja arriten qellimit qe ti nxirrnin bojen kesaj qeverie si brenda vendit ashtu edhe tek faktori nderkombetar.
avatar
Anonim
ela K.ministri i nji vendi demokratik nuk i ndan njerzit ne kategori te pare dhe te fundit sic kemi degjuar te flasin spikeret e pd,K.ministrit i pelqejn apo jo te varferit ,per detyren qe ka zgjedhur ,ka detyrim moral qe te degjoje c'do qytetar,te shikosh njerzit qe po protestojne me grev urie dhe te mos pranosh te flasesh me ta ,ky eshte nji krim.Z .Kryeminister,ju populliju ka zgjedhur per ti sherbyer,posti juaji eshte nji poste delikar ,ku populli eshte popull dhe jo armik,lexova pak dite me par ,ku thoshit se ishit si NENE TEREZA,por une nuk munde ta besoj se NENE TEREZA do te vepronte keshtume kete njerze te deshperuar.
avatar
Anonim
lame Ky eshte katallan ore shoke.Ka per borxh qe ti lere ata te vdesin dhe vetem hunda e tij te mos ulet.
avatar
Anonim
Kasemi Kush e gjen: Skender Tufa apo Andrea Stefani ēlidhje kane? Pervec anes feminile te te dyve,keni njohuri ne lidhje me bashkejetesen e tyre?A eshte normale per nje shoqeri demokratike,ku nje gje e tille nuk lejohet me ligj?fundja cte keqe ka nese dy qenije jetojne sebashku,ne nje ambient te akomoduar nga nje person me i larte i opozites se sotme,ka te keqe?
avatar
Anonim
germo tare germo... Sali Berisha nuk degjon fare nga ai krah.Ne nje konference shtypi me kryeministrin bullgar ai tha se nuk ka ndermend te negocioje me grevistet.Faktori nderkombetar deri tashti eshte nul.
Rezultate tė tjera: 1   2   Para
Intervista
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Lufta ndaj korrupsionit, Cantone: Ndėrhyni nė administratė/ VD
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/01/2018, VITI VIII- NR.15